Soru Bilgisayar Mühendisliği Bölümünün Şişirildiğini Düşünüyor Musunuz?

Bilgisayar Mühendisliği Bölümünün Şişirildiğini Düşünüyor Musunuz?

• Evet

Kullanılan: 6 30.0%
  • Hayır

Kullanılan: 11 55.0%
  • Kısmen

Kullanılan: 3 15.0%

• Kullanılan toplam oy
    20
  • Anket kapatılmış .

Bu konuyu okuyanlar

dahaiyi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhabalar

Bu sene kendi çapımızda bir araştırma yapıyorum. Teknoloji konulu forumlara ulaşabildikçe sormaya çalışıyorum. Buradaki arkadaşlara da sormak istedim:

Bu sene kendisi veya yakını YKS’ye giren var mı?

Biliyorsunuz geleceğin mesleği CE diyorlar fakat çok fazla abartıldığını düşünüyorum/ruz. Özellikle son yıllardaki taban puanlarına bakarsanız, neredeyse tıp ve bütün mühendisliklerin önüne geçti. Bknz: Son Yılın CE Taban Puanları

Aranızda bu sene bilgisayar mühendisliği tercih edecek var mı? Şişirildiğini düşünüyor musunuz?

Konuyu spam olarak algılamayın lütfen. Sadece ulaşabildiğimiz bütün forumdaki arkadaşlara ulaşarak fikir almak istiyorum. İyi forumlar.

Olive34

Asistan
Reaksiyon puanı
133
Herkes bilgisayar okuyor ama alanında iş bulabilen kaç kişi var onu araştırmak gerek. Örneğin bilgisayar programcılığı mezunuyum ama 1 senedir alanımda iş bulamadım. Herkes tutturmuş tecrübe.

Hala mobil programlamada kendimi geliştiriyorum. Elde var kocaman bir sıfır.

Tekniker bile olamadım. :(

Kısacası abartılıyor bu bölüm. Diğer mühendislikler / teknik bölümler gibi oldu.

EKLEME : Puanlara ne olmuş böyle ya? :D Az önce baktım, mezun olduğum bölümün bile puanı uçmuş.

Reaksiyon puanı
3,027
Türkiye'de neredeyse tüm üniversiteler öyle. Artık üniversite mezunu olmayan kalmadı, üniversite tıpkı ilköğretim gibi zorunlu gibi görülüyor. Devlet bunun planlamasını yapmadığı için fazla kişi okuyor ve işsiz kalıyor. Dolayısıyla üniversitelerde bilgisayar mühendisliği sadece en iyilerde okunmalı. En iyisi olmuyorsa yazılımı internetten öğren, İngilizceni geliştirirsen çok kaynak var. Eminim üniversitelerden iyi öğrenirsin. Yalnız yazılım ve bilgisayar mühendisliği ayrı şeyler, yazılım mühendisliği ve yazılım geliştiriciliği de farklı şeyler.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Herkes bilgisayar okuyor ama alanında iş bulabilen kaç kişi var onu araştırmak gerek. Örneğin bilgisayar programcılığı mezunuyum ama 1 senedir alanımda iş bulamadım. Herkes tutturmuş tecrübe.

Kısacası abartılıyor bu bölüm. Diğer mühendislikler / teknik bölümler gibi oldu.
Aynen öyle. Tecrübeli çalışan arayan çok ama yeni mezun arayan yok.

Gece baykuşu

Doçent
Reaksiyon puanı
291

Dediğiniz Avrupa'da geçersiz. Ülkemizde Bilgisayar Programcılığı üvey evlat muamelesi görüyor. Mühendislik okuyan ile Programcılık okuyan aynı dersleri görüyor. C#, PHP, SQL bunları her iki bölüm öğrencileri görüyor.

aspet

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
242
Abartılmıyor hocam. Üniversiteyi adam gibi okursanız Türkiye'de aç kalmazsınız. Avrupa'da ise aç kalmamak + kaliteli bir yaşama sahip olabilirsiniz.

Olive34

Asistan
Reaksiyon puanı
133
Dediğiniz Avrupa'da geçersiz. Ülkemizde Bilgisayar Programcılığı üvey evlat muamelesi görüyor. Mühendislik okuyan ile Programcılık okuyan aynı dersleri görüyor. C#, PHP, SQL bunları her iki bölüm öğrencileri görüyor.
Bazı iş yerleri bölüme bakmıyor pek fazla. İş ilanına bakıyorum, şu şu konuda bilgili olmalı diyor ama alt kısımda en az 2 - 3 yıl tecrübeli yazıyor. Bilerek ilana başvurdum, hala arayan olmadı. Demek ki tecrübe şart.

Beni kimse almıyor ki tecrübe gelsin bana. :) Tam bir komedi. Özgeçmişimde sadece staj var. Ek bir staj daha yapayım diyorum, bu sefer de öğrenci olma şartı var.

11 Temmuz'da DGS sınavına gireceğim zaten. Lisansa tamamlayayım da öyle bir deneyeyim. Belki de gizliden gizliye mezun olunan bölümlerden eliyorlardır.

Gece baykuşu

Doçent
Reaksiyon puanı
291
Bazı iş yerleri bölüme bakmıyor pek fazla. İş ilanına bakıyorum, şu şu konuda bilgili olmalı diyor ama alt kısımda en az 2 - 3 yıl tecrübeli yazıyor. Bilerek ilana başvurdum, hala arayan olmadı. Demek ki tecrübe şart.

Beni kimse almıyor ki tecrübe gelsin bana. :) Tam bir komedi. Özgeçmişimde sadece staj var. Ek bir staj daha yapayım diyorum, bu sefer de öğrenci olma şartı var.

11 Temmuz'da DGS sınavına gireceğim zaten. Lisansa tamamlayayım da öyle bir deneyeyim. Belki de gizliden gizliye mezun olunan bölümlerden eliyorlardır.
Tecrübe sahibi alıp adamı ne yapacaksın. Çaylak adam al piyasaya kazandır. Hem firma kazanır hem sen kazanırsın bu algıyı değiştirsek her şey çok güzel olur. Hangi lisans bölümü düşünüyorsunuz. AÖF YBS düşünüyorum ben. Bilgisayar Programcılığı diploması yanına bir diğer lisans diploması çok işe yarar. :)

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Bugün inşaat ve makine mühendislikleri çökmesine rağmen ayakta kalabilen 2-3 bölümden birisidir bilgisayar mühendisliği. Gelecekte de bilgisayar mühendislerinin olmadığı bir Dünya hayal edilemeyeceği için pek abartılma durumu yok açıkçası. İş alanı geniş, çalışılabilecek pek çok şirket mevcut. Ayrıca ülkeye göre verilen eğitim pek değişmediği için diploman pek çok yabancı ülkede de geçerli. Daha ne olsun.

Olive34

Asistan
Reaksiyon puanı
133
Tecrübe sahibi alıp adamı ne yapacaksın. Çaylak adam al piyasaya kazandır. Hem firma kazanır hem sen kazanırsın bu algıyı değiştirsek her şey çok güzel olur. Hangi lisans bölümü düşünüyorsunuz. AÖF YBS düşünüyorum ben. Bilgisayar Programcılığı diploması yanına bir diğer lisans diploması çok işe yarar. :)
Ben de yönetim bilişim sistemleri bölümünü düşünüyorum. Eğer ki DGS puanım iyi olursa (hiç de zannetmiyorum) bilişim sistemleri mühendisliğini de düşünebilirim.

Gece baykuşu

Doçent
Reaksiyon puanı
291
Ben de yönetim bilişim sistemleri bölümünü düşünüyorum. Eğer ki DGS puanım iyi olursa (hiç de zannetmiyorum) bilişim sistemleri mühendisliğini de düşünebilirim.
Ben YKS üzerinden AÖF düşündüğüm için ve staj ödevi yüzüne DGS pek çalışmadım ama şansımı deneyeceğim ben.

aspet

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
242
Bugün inşaat ve makine mühendislikleri çökmesine rağmen ayakta kalabilen 2-3 bölümden birisidir bilgisayar mühendisliği. Gelecekte de bilgisayar mühendislerinin olmadığı bir Dünya hayal edilemeyeceği için pek abartılma durumu yok açıkçası. İş alanı geniş, çalışılabilecek pek çok şirket mevcut. Ayrıca ülkeye göre verilen eğitim pek değişmediği için diploman pek çok yabancı ülkede de geçerli. Daha ne olsun.
Aynen öyle bunların hepsine katılıyorum. Artı olarak eklemek istediklerim var. 6 yıldır web + internet ile uğraşıyorum. Kendime tam anlamıyla webmaster diyebiliyorum. Çok işveren gördüm, nitelik istiyorlar tabiki ve bilgi. Üniversitede her şeyi yerli yerinde öğrenmek çok önemli. Şahsen bilgisayar mühendisliği okumuyorum ama çok iş fırsatı denk geldi, ah okusaydım.. Bir sefer de maaş sormuştum. Asgari ücret 2320 lira iken verecekleri maaşı sormuştum, 3 bin ₺ dediler başlangıç için. Yani tabi maaş konusu, yapılacak işe göre değişen çok detaylı bir konu. Ama aklınızda bir fikir oluşsun diye dedim. Bilgisayar mühendisi yazılım + donanım, yazılım mühendisi sadece yazılım öğrenir. Bilgisayar mühendisliği okuyup da işsiz kalacağınızı sanmıyorum. Çalışabileceğiniz yerler çok fazla. Ama şunu tekrar söylüyorum. Okulunu düzgünce okumak lazım. Türkiye'de biraz para yapıp yurt dışına kaçmanızı tavsiye ederim. Bu ülkede ne zaman ne olacağı belli olmuyor. Bir bakmışsın şeriat gelmiş hocam ? Tabi işin şakası bir yana Türkiye'de edindiğiniz bilgileri her ülkede kullanabilirsiniz. Çünkü örneğin yazılım. Php, C++ vs. dünyanın her yerinde aynıdır. Kodlar İngilizce zaten. Bu kullandığımız siteler hep bu kodlar sayesinde tasarlanıyor. Evrensel ve muhteşem bir iş olanağına sahip yani bilgisayar mühendisliği. Daha donanım kısmından bahsetmiyorum bile. Aslında benim tanıdığım çok var PE arayan ama hep tecrübeli istiyorlar gerçekten de. Tecrübeyi de bireysel işler bularak elde edeceksiniz en kötü hocam . Bir webmaster forumu var oradan bireysel çok iş bulursunuz. PM atarsanız söyleyeyim. Hatta bildiğim yabancı bir forum da var. Yazılım işleri veren. Türkiye'de tonla dolar kazanılabilir. Konuyu tam detaylı açmıyorum yoksa çok uzar gider.

Kısaca size şu önemli tavsiyeyi vereyim:
Tecrübeniz yoksa bireysel iş bulmaya ya da kendiniz proje üretmeye bakın. CV nizde projelerinizin olması önemli.

Olive34

Asistan
Reaksiyon puanı
133
Tecrübeniz yoksa bireysel iş bulmaya ya da kendiniz proje üretmeye bakın. CV nizde projelerinizin olması önemli.
Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Bu işlerde proje üretmek çok önemli. GitHub hesabı olmazsa olmaz.

lamer

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Bilgisayar Mühendisiyim. Mezun olalı 1 yılı geçti. Şöyle ki, eğer ki belli başlı üniversitelerden mezun değilseniz iş bulmanız zor olabilir, bunun sebebi bölümün şişirilmesi değil ülkemizde adım başı bomboş üniversite açılması. Beli başlı üniversitelerden kastım, en önde gelen üniversitelere (Koç,boğazici,itü vb) ek olarak, İstanbul, Ege, Iyte, Gazi vb. üniversiteler. Yani aşağı yukarı ilk 50'bine kadar sıralama ile alan üniversiteler diyebilirim.
Ben daha mezun olmadan, hiç tecrübem olmamasına rağmen 4.sınıfın başında part-time çalışmaya başlamıştım. Yine diplomamı almadan bile iş görüşmelerine girerek, teklif almıştım. Bu sadece benim için böyle değildi, bölüm arkadaşlarımın yüzde 80'i daha mezun olmadan tam zamanlı iş teklifleri almışlardı. Keza alt dönemlerde okuyan arkadaşlarım, ve bu sene mezun olacak arkadaşlarım henüz mezun olmadan işlerini garanti altına aldılar. Fakat belirtmem gereken şu, eğer siz kendinizi okurken hiç geliştirmezseniz isterseniz Boğaziçi mezunu olun iş bulamayabilirsiniz. O yüzden bölüm şişirilmiyor aksine hakettiği yerlere yeni geliyor. Piyasada halen daha nitelikli yazılımcı, siber güvenlikçi, donanımcı ihtiyacı bulunuyor.

Okurken programlama yarışmalarını takip edin ve olabildiğince katılmaya çalışın. Seminerlere, üniversitelerin konferanslarına katılın. Büyük şirketlerin bootcamplerine katılın. Kesinlikle bir github ve linkedin hesabınız olsun. Son olarak da üniversiteden mezun olurken akıcı bir İngilizce'ye sahip olmalısınız.

Gece baykuşu

Doçent
Reaksiyon puanı
291
Bilgisayar Mühendisiyim. Mezun olalı 1 yılı geçti. Şöyle ki, eğer ki belli başlı üniversitelerden mezun değilseniz iş bulmanız zor olabilir, bunun sebebi bölümün şişirilmesi değil ülkemizde adım başı bomboş üniversite açılması. Beli başlı üniversitelerden kastım, en önde gelen üniversitelere (Koç,boğazici,itü vb) ek olarak, İstanbul, Ege, Iyte, Gazi vb. üniversiteler. Yani aşağı yukarı ilk 50'bine kadar sıralama ile alan üniversiteler diyebilirim.
Ben daha mezun olmadan, hiç tecrübem olmamasına rağmen 4.sınıfın başında part-time çalışmaya başlamıştım. Yine diplomamı almadan bile iş görüşmelerine girerek, teklif almıştım. Bu sadece benim için böyle değildi, bölüm arkadaşlarımın yüzde 80'i daha mezun olmadan tam zamanlı iş teklifleri almışlardı. Keza alt dönemlerde okuyan arkadaşlarım, ve bu sene mezun olacak arkadaşlarım henüz mezun olmadan işlerini garanti altına aldılar. Fakat belirtmem gereken şu, eğer siz kendinizi okurken hiç geliştirmezseniz isterseniz Boğaziçi mezunu olun iş bulamayabilirsiniz. O yüzden bölüm şişirilmiyor aksine hakettiği yerlere yeni geliyor. Piyasada halen daha nitelikli yazılımcı, siber güvenlikçi, donanımcı ihtiyacı bulunuyor.

Okurken programlama yarışmalarını takip edin ve olabildiğince katılmaya çalışın. Seminerlere, üniversitelerin konferanslarına katılın. Büyük şirketlerin bootcamplerine katılın. Kesinlikle bir github ve linkedin hesabınız olsun. Son olarak da üniversiteden mezun olurken akıcı bir İngilizce'ye sahip olmalısınız.
Üniversite okurken hem kendinizi geliştirin hem de yabancı dil bilen mezun olarak üniversiteden çıkın diyorsunuz.

aspet

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
242

Teşekkürler bu bilgiler için hocam benim de bilgisayar mühendisliğine ilgim var. Bu arada bilgisayar mühendisliği okuyup nickiniz lamer olması da baya manidar ?

lamer

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Üniversite okurken hem kendinizi geliştirin hem de yabancı dil bilen mezun olarak üniversiteden çıkın diyorsunuz.
Maalesef bunlar şart. Her yıl binlerce mezun çıkıyor ve bunların arasından sıyrılmanız gerekli. Ayrıca üniversite size işin teorisini öğretir. Siz pratiğini yaparsınız ve öğretilenleri kullanarak kendinizi geliştirirsiniz. Yabancı dil ise günümüzde her bölüm için olmazsa olmaz zaten.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Teşekkürler bu bilgiler için hocam benim de bilgisayar mühendisliğine ilgim var. Bu arada bilgisayar mühendisliği okuyup nickiniz lamer olması da baya manidar ?
Siber güvenlikte offensive security alanında çalışıyorum :tearsofjoy:

aspet

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
242
Hocam ingilizce zaten bilmek lazım. Şimdi herkes ingilizce bilgisi istiyor en az orta düzeyde. İş ilanlarına bakın anlarsınız. Onu geçtim hayatın her alanında önemli gerçekten ingilizce.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Aynen öyle bunların hepsine katılıyorum. Artı olarak eklemek istediklerim var. 6 yıldır web + internet ile uğraşıyorum. Kendime tam anlamıyla webmaster diyebiliyorum. Çok işveren gördüm, nitelik istiyorlar tabiki ve bilgi. Üniversitede her şeyi yerli yerinde öğrenmek çok önemli. Şahsen bilgisayar mühendisliği okumuyorum ama çok iş fırsatı denk geldi, ah okusaydım.. Bir sefer de maaş sormuştum. Asgari ücret 2320 lira iken verecekleri maaşı sormuştum, 3 bin ₺ dediler başlangıç için. Yani tabi maaş konusu, yapılacak işe göre değişen çok detaylı bir konu. Ama aklınızda bir fikir oluşsun diye dedim. Bilgisayar mühendisi yazılım + donanım, yazılım mühendisi sadece yazılım öğrenir. Bilgisayar mühendisliği okuyup da işsiz kalacağınızı sanmıyorum. Çalışabileceğiniz yerler çok fazla. Ama şunu tekrar söylüyorum. Okulunu düzgünce okumak lazım. Türkiye'de biraz para yapıp yurt dışına kaçmanızı tavsiye ederim. Bu ülkede ne zaman ne olacağı belli olmuyor. Bir bakmışsın şeriat gelmiş hocam ? Tabi işin şakası bir yana Türkiye'de edindiğiniz bilgileri her ülkede kullanabilirsiniz. Çünkü örneğin yazılım. Php, C++ vs. dünyanın her yerinde aynıdır. Kodlar İngilizce zaten. Bu kullandığımız siteler hep bu kodlar sayesinde tasarlanıyor. Evrensel ve muhteşem bir iş olanağına sahip yani bilgisayar mühendisliği. Daha donanım kısmından bahsetmiyorum bile. Aslında benim tanıdığım çok var PE arayan ama hep tecrübeli istiyorlar gerçekten de. Tecrübeyi de bireysel işler bularak elde edeceksiniz en kötü hocam . Bir webmaster forumu var oradan bireysel çok iş bulursunuz. PM atarsanız söyleyeyim. Hatta bildiğim yabancı bir forum da var. Yazılım işleri veren. Türkiye'de tonla dolar kazanılabilir. Konuyu tam detaylı açmıyorum yoksa çok uzar gider.

Valla hocam Çukurova Bilgisayar Mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim. Okul sağ olsun çok iyi bir İngilizce eğitimi verdi. İngilizce konusunda hiçbir sıkıntım yok. Bir sonraki hedefim de Almanca öğrenebilmek. Ancak yazılım tarafında verdikleri eğitim için aynı şeyi söyleyemem. Bizim okul biraz daha donanım ve elektronik odaklı. Bu yüzden yazılım tarafındaki eksiklikleri kendim kapatmaya çalışıyorum. Tabi bir yandan da hem burada yöneticilik hem de sitede yazarlık yapıyorum. Benim şu an tek amacım yurt dışına gidebilmek. Yani burada 20-30K kazanacağıma yurt dışında 8-10K kazanayım benim için çok daha iyi. İş artık paradan ziyade Türkiye'deki gündemin beni çok fazla yormasıyla alakalı. Okul bittikten sonra dil eğitimi için yurt dışına gitmeyi planlıyorum. Gideceğim yerde bir iş ayarlayabilirsem ne mutlu bana.

Gece baykuşu

Doçent
Reaksiyon puanı
291
Hocam ingilizce zaten bilmek lazım. Şimdi herkes ingilizce bilgisi istiyor en az orta düzeyde. İş ilanlarına bakın anlarsınız. Onu geçtim hayatın her alanında önemli gerçekten ingilizce.
Bilgisayar Programcılığı mezunuyum. Bitirme ödevinde PHP ile araştırmak istediğim bilgiyi ingilizcem A seviyesi olduğu için bilgiye ulaşamamıştım. İngilizce her meslek için önemli

aspet

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
242
Valla hocam Çukurova Bilgisayar Mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim. Okul sağ olsun çok iyi bir İngilizce eğitimi verdi. İngilizce konusunda hiçbir sıkıntım yok. Bir sonraki hedefim de Almanca öğrenebilmek. Ancak yazılım tarafında verdikleri eğitim için aynı şeyi söyleyemem. Bizim okul biraz daha donanım ve elektronik odaklı. Bu yüzden yazılım tarafındaki eksiklikleri kendim kapatmaya çalışıyorum. Tabi bir yandan da hem burada yöneticilik hem de sitede yazarlık yapıyorum. Benim şu an tek amacım yurt dışına gidebilmek. Yani burada 20-30K kazanacağıma yurt dışında 8-10K kazanayım benim için çok daha iyi. İş artık paradan ziyade Türkiye'deki gündemin beni çok fazla yormasıyla alakalı. Okul bittikten sonra dil eğitimi için yurt dışına gitmeyi planlıyorum. Gideceğim yerde bir iş ayarlayabilirsem ne mutlu bana.

##SPOİLER##
BU POST BİLGİ VERMEKTEN ÇOK GELECEK KAYGILARIMI İÇERMEKTEDİR

Valla benim de bu konuda diyeceğim çok şey var hocam biraz uzun bir yazı olacak kusura bakmayın. Ben yıllardır şunu tecrübe ettim hocam bilgi paylaşmak muhteşem derecede önemli. Bundan dolayı bu bilgileri benimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Ben şu an bir üniversite okuyorum ama bu üniversiteyi dondururum sanırım. Yaş 22 yi vuracak yarın. Biraz geç gibi geliyor bilgisayar mühendisliği için ama aslında bu işin yaşı yok. Geç olsun güç olmasın, ben de okumayı düşünüyorum Bilgisayar mühendisliği. Yazımın devamında bilgisayar mühendisliğinden CE diye bahsedeceğim. Yaş geç değil dedim ama ne kadar erken mezun, o kadar iyi sanki yaa. Sonuçta 27 yaşında mezun olup; örneğin 37 yaşında 10 yıllık tecrübeli olmak var, bir de 24 yaşında mezun olup 37 yaşında 13 yıllık mezun olmak var. Seneler gerçekten önemli. Yurt dışı konusunda fikrinize saygı duyuyorum. Saygı duymaktan ziyade katılıyorum. Ülkemizde maalesef belli başlı kesimler hariç insanın kıymeti yok. Gündem beni de mükemmel yoruyor. Vereceğim emeklerin gelecekte heba olmasından endişe duyuyorum. Bu neticede yurt dışını ben de düşünüyorum. CE için çok imkan var ciddi derecede. Ben şu an yurtdışına sanal ürün satıyorum. Sırf 2 ayda 10 bin ₺ net kazanmışımdır. Web dünyasından haberim olmasa gidip 12 saat çalışsam 3 ayda anca elde ederim bu parayı. Kısaca gerçekten akıllı davranmak lazım. Vatan millet edebiyatından çok, yaşam standartları önemli. İnsanın kendini değerli hissetmesi çok önemli. Çünkü ego düştüğü anda depresyon başlıyor. Toplum huzuru bozuluyor. Devletlerin üreten gençliğe ihtiyacı var ama gençliğin de umut veren devletlere ihtiyacı var. Bu neticede nerede doğduğumuz değil, hayat kalitemiz nerede daha iyi, nerede gerçekten huzur buluruz ona bakmak gerekiyor ? Doğduğumuz ev maalesef ki kaderimiz ama kaderimizi değiştirmek; veyahut daha iyi bir bakış açısıyla, kaderimizi yönlendirmek bizim elimizde.

İngilizce ise cidden önemli. Çünkü dünyada en çok konuşulan dil İngilizce. Tarafsız bakış açısıyla bakıyorum, dünyada en çok konuşulan dil Türkçe olsaydı Türkçe daha önemli olurdu belki. Ancak 1 dil 1 insan, 2 dil 2 insan olduğu için ingilizce öğrenmek dünyadaki insanların yüzdelik olarak daha fazlasını kazandıracak bizlere. Hiçbir niteliğimiz olmasa bile sadece İngilizce bilerek geçimi sağlamak bile mümkün. 100 kelimesi 6 liradan İngilizce makale yazanlar var.

Ben CE'yi yok olmayacak meslekler arasında görüyorum.

İngilizce + iyi derecede donanım ve yazılım bilgisi x mesleği sevmek = kazanılan paranın miktarı ( mutluluk )

Olayı bu formülle özetledim. Özellikle yazılım bilenler acayip para kazanıyor ya. En kötü kendi yazılımını yapsan, o yazılım tutarsa paraya para demiyorsun. Bildiğim bir yazılım var. Zamanında piyasada yok sattı. 1 lisans 1500 lira idi 2017'li yıllarda. Yazılım baya tutuldu. 150-200 lisanstan fazla satmıştır. Yok satıldı adeta. Sonra sahibi ilgilenemediği için lisans haklarını devretmiş 2019'da. 100 kişiye satsa 200 bin ₺. Tertemiz para yattığı yerden. Tabi yaptığı yazılımla ilgilenmek de çok önemli.

Birkaç sene önce çok denk geldim yazılım işlerine. Ufak işler için 200-300 kazanıyordu işi bilenler. O aralar udemyden php eğitim almıştım. Ama hiç izlemedim açıkçası. İki kişi vardı. Birinin adı Emrah, diğeri tayfun erbilen'di sanırım. Bu kişiler baya iyi anlatıyor diyorlar kodlamayı. Siz de muhtemelen biliyorsunuzdur bu udemy'i ama bakmadıysanız udemy'e bir bakın derim hocam yazılım için.

Baya yazdım. Sıcakta kafamın için eridi adeta. Yazılarımda, cümlelerde; mantık ve anlam hatası varsa kusura bakmayın hocam.

Son olarak, ileride olur da CE okuyacak olursam ve sizin tecrübelerinize ihtiyacım olursa size danışabilir miyim hocam ? ☺️

dahaiyi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Herkes çok değerli bilgiler ve görüşler yazmış. Teşekkürler.

Bir ekleme daha yapayım; Şişirilme kelimesinden kastım, CE’nin asla biteceği yönünde değil. Benim karşı olduğum nokta üniversiteleri doldurmak için bölümün ismine markalama yapıyorlar. Kolay para kapısı olarak gösteriliyor, sonra oturduğun yerden para kazanmak gibi bir algı oluşuyor öğrencilerde.

Yine de umut var olsun, gelecek güzel günler ?

D

Deleted member 6640047

SDN Okuru
Bence EEE ile CE yarışı uzun bir süre devam edecek bir dönem biri popüler olacak bir dönem biri.

sedatistan

Asistan
Reaksiyon puanı
114
Üniversite yalan kardeş. Ben işletme okudum yazılımcı oldun. Sorsan ne biliyorsun işletmeden hiç. Zaten çıkanlarda sektöre girince okuldakinden çok farklı şeyler gördüler şimdiki aklım olsa okumam boşa zaman kaybı.

Bu sadece yazılım için de değil. neyi yapmak istiyorsan git hedefe yönelik çalış. Stajyer yada çıkar olarak pratikle öğren.

Üniversiteler artık ilkokul gibi; kurbağanın iç organlarını öğreniyorsun ama kaldırımda kalp krizi geçiren bir kurbağa görüp kurtarma şansın yok.

Vay efendim okurken kendini geliştireceksin falanda yalan.. Kendini geliştireceksen geliştirirsin bunun için üniversiteye değil iradeye ihtiyacın var.