Bilgisayar Kendini Uyku Moduna Alıyor Sonra Klavye ve Monitor Çalışmıyor

Bu konuyu okuyanlar

MerveOzgur

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Öncelikle Merhaba arkadaşlar;

Benim bir sorunum var ve forumdaki benzer sorunlarda varolan tüm önerileri denedim, aslında sorun düzeldi gibi oldu bu kezde uyku modunda bu sorunu yaşamaya başladım.

Şöyle bahsedeyim öncelikle sık sık elektrik gidip gelen bir muhitte oturuyorum bundan kaynaklı mı böyle oldu bilmiyorum.

Uzun zaman önce olmuştu ancak özellikle 2 gündür bilgisayar ekranı bir anda kapanıyor ve bu esnada klavyede iş görmez hale geliyor ancak kasa normal çalışıyor.
Reset düğmesi aç kapa düğmesi işlemiyor, bu durumda kasayı açtım ekran kartını çıkarıp temizlik ve tekrar yerleştirdim. Büyükçe bir kart var o anakart sanırım üzerinde bozuk para boyutunda
bir pil var onu çıkarıp haznesini fönledim bir süre bekletip yerine yerleştirdim.
8 gb toplamı olan 2 ram var onları temizleyip yerlerine değiştirerek yerleştirdim.
Arkada bulunan tüm girişleri fönleyip tekrar yerine bağladım ve monitorun arkasındaki bağlantıyıda kontrol ettim.
Kasanın arkasında bulunan aç kapa butonunu kontrol ettim, neyse bunları halledip kapadım kasayı ancak nafile geldi kasa açılıyor bir kere bip sesi geliyor, monitor hala aynı yanıp sönüyor fakat çalışmıyor ve buna klavyede dahil.

Sonrasında ram'lerden birini çıkarıp öyle denedim bilgisayar açıldı sevindim sorunun ramdan kaynaklı olacağını düşündüm.
Bilgisayarın başından bir süre ayrıldım geldim ekran yine gitmiş klavye yine çalışmıyor, kasanın butonları yine işlemiyor ama çalışıyor.

Güç kesip bağladım yine açtım açıldı bu kez ve uyku modunu kapattım şimdilik bir sorun görünmüyor fakat tekrar etmesi an meselesi gibi geliyor artık bana.

Bana bu konuda yardımınız dokunurmu uzun uzadıya yazdım biliyorum ama teknik bilgim hiç yok neredeyse o yüzden açıklama yaptım.

Sizce bu sorun neden kaynaklanıyordu.

Not: BIOS Default'ta denenmiştir, Monitor diğer girişe bağlanmış ve öylede denenmiştir oda olmadı ( onboard sanırım bahsettiğim)

LÜTFEN YARDIM EDİN BANA:(

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Güç kaynağınızda arıza olabilir, başka bir güç kaynağı ile deneyin

MerveOzgur

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Güç kaynağı dediğiniz şu kasayı çalıştıran fiş değilmi?

MerveOzgur

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Evet o oluyor. Bana güç kaynağının üzerinde yazanları söyler misiniz ? Marka model falan yazıyor mu ?

Siyah kabloda takılan fişte yani KKCK yazıyor sadece

Güç kaynağını bağladığım donanımda (hatta o kendisi güç kaynağı oluyor galiba) işte siz anlayın onu benim için PRO2000 REGULAR 300 W PEAK 350W MODEL: LPK9-350W yazıyor.

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Siyah kabloda takılan fişte yani KKCK yazıyor sadece

Güç kaynağını bağladığım donanımda (hatta o kendisi güç kaynağı oluyor galiba) işte siz anlayın onu benim için PRO2000 REGULAR 300 W PEAK 350W MODEL: LPK9-350W yazıyor.

Kötü bir güç kaynağına sahipsiniz büyük ihtimal arızalı. Eğer güç kaynağında arıza yoksa anakartın güç devrelerinde arıza vardır. Bana anakart ram işlemci harddisk ekran kartı dvdrom marka model verir misiniz güç kaynağının verimliliği az veya gereken güçü sağlayamıyor olabilir

MerveOzgur

Doçent
Reaksiyon puanı
7
ANAKART: AMD Soket FM2 A55 GA

İŞLEMCİ: AMD X4 740 3.2 Turbo 3.7 GHz FM2 Soket

EKRAN KARTI: nVidia 420/GT630 2 GB DDR3 128 BİT

RAM 2X4 GB DDP3 1333 MHz Destkop diyor ve Ramlarin birini çıkarmıştım onun üstündede SP yazıyor bir marka sanki o bilemedim.

DVD-CD ROM özelliklerine baktım Bilgisayarım'dan ordada DTSOFT Virtual CdRom Device ve Altında TSSTcorp CDDVDW SH-224DB ATA Device yazıyor.
[MENTION=374341]Seyhoo[/MENTION]

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Hiçbir fikri olan yokmu daha başka arkadaşlar:(

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
ANAKART: AMD Soket FM2 A55 GA

İŞLEMCİ: AMD X4 740 3.2 Turbo 3.7 GHz FM2 Soket

EKRAN KARTI: nVidia 420/GT630 2 GB DDR3 128 BİT

RAM 2X4 GB DDP3 1333 MHz Destkop diyor ve Ramlarin birini çıkarmıştım onun üstündede SP yazıyor bir marka sanki o bilemedim.

DVD-CD ROM özelliklerine baktım Bilgisayarım'dan ordada DTSOFT Virtual CdRom Device ve Altında TSSTcorp CDDVDW SH-224DB ATA Device yazıyor.
@Seyhoo

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Hiçbir fikri olan yokmu daha başka arkadaşlar:(

Sen sağlam bir powersupply ile dene büyük ihtimal sorun çözülür

MerveOzgur

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Sen sağlam bir powersupply ile dene büyük ihtimal sorun çözülür

Bu arada şimdi ramları tek tek denedim ilk çıkardığım ram ile çalışmıyor o ram sorunlu anlaşılan, ramdan kaynaklımı nedir.
Güç kaynağı önerin nedir peki marka model olarak sorabilir miyim?

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Bu arada şimdi ramları tek tek denedim ilk çıkardığım ram ile çalışmıyor o ram sorunlu anlaşılan, ramdan kaynaklımı nedir.
Güç kaynağı önerin nedir peki marka model olarak sorabilir miyim?

Ramlar ile alakası olduğunu düşünmüyorum ram arızalı olsa öterdi. Ötmediği zaman arızada olabiliyorda ram işlemci gibi donanımlarda arıza ihtimali düşüktür.

MerveOzgur

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Ramlar ile alakası olduğunu düşünmüyorum ram arızalı olsa öterdi. Ötmediği zaman arızada olabiliyorda ram işlemci gibi donanımlarda arıza ihtimali düşüktür.

O zaman o ram elimde dursun değilmi , güç kaynağını alınca tekrar yerine takıp denerim, Güç kaynağı konusunda önerin varmı onu sormuştum ama ona göre bir ürün almak isterim.

MerveOzgur

Doçent
Reaksiyon puanı
7
http://www.vatanbilgisayar.com/xigmatek-x-calibre-serisi-80plus-400w-guc-kaynagi.html#genel-bakis

PSU olarak bunu tavsiye ederim 80Plus sertifikası var en az %80 verimlilik sağlıyor kaliteli bir güç kaynağıdır sorun yaşamazsınız ama ilk önce başka bir PSU ile denemelisiniz arkadaşınızdan konu komşudan edinebilirsiniz

Ben onu çıkarmasını bile bilmemki inanın:( internetten bir izleyeyim nasıl çıkarılır nasıl takılır bir öğreneyim en iyisi yoksa hepten bozabilirim.

Çok teşekkürler sorun ondaysa yeni bir tane alacağım değilse eğer burdan yine bilgi veririm, ayrıca o bozukmu dediğim rami çıkarıp uyku modu özelliğini kapadığımdan beri pc sorunsuz şu anda inşallah böyle devam eder diye diliyorum.

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Ekran kartını çıkarın ekran kartına takılı vga kablosunu anakartın mavi girşine takın ramlerin hepsini çıkarın 1 tane ram takılı olsun. Öyle bir deneyin bakalım