Bilgisayar Kendi Kendine Kapanıyor / PSU Yetersizliği ? Isı Problemi ? Yazılımsal mı?

Bu konuyu okuyanlar

ThreeDc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Shiftdelete üyeleri merhabalar sorunumun çözümünü bulabilmek için en güvenilen forumlardan birine yazmak istedim burada bilgili arkadaşların sayısı baya fazla :)

Sorun : Bilgisayar ekran kartı problemi ile bilgisayarcıya gitmişti ekran kartı değişti ve ilk hafta 0 sıkıntı ile kullandım (oyunları vs oynadım) fakat daha sonradan bilgisayar kapanmaya başladı bende sorun ısıdandır diye fanı arttırdıkça arttırdım 3-4 gün idare etti (fan %100'de tabi) fakat artık hiç kurtarmıyor (hiç farketmez herhangi bir oyunda maks 5 dk dayanıyor hatta dayanmıyor) ve gereken testleri yaptığımda aslında pc'nin ısınmadığını fark ettim hatta termal macun bile yeniledim fakat şuanda şöyle bir sıkıntı var detaylıca anlatayım

Bilgisayar cpu sıcaklık değerleri 30-45 arası boştayken oyunlarda da çok artmıyor, cpu stress testte herhangi bir sıkıntı yaşamadım.
GPU stress teste soktuğumda furmark ile daha 63-67 derecelerdeyken direk kapanıyor bilgisayar internetten araştırdığımda ekran kartlarının daha fazla ısıya dayandığını gördüm ekran kartım boştayken şuan %70 fan gücüyle 37 derece ortalama 35-45 derece arasında oluyor. Yani sıcaklıkta bir sıkıntı yok.

İnternette biraz daha araştırma yaptığımda sıkıntı PSU'dan olabilirmiş bunu gördüm fakat bunu kesin olarak anlamamın bir yolu yok mu bilgisayar zaten eski ve gereksiz parayı zaten harcadım birdaha harcamakta istemiyorum açıkçası

Birde ben termal macunu işlemciye sürerken işlemci soğutucusunun ayağından ufak bir parçayı kırdım :D Fakat sıcaklıklar normal halen daha sıkıntı onda değilmiş.

Birde prizi değiştirmeyi denedim fakat çözüm olmadı priz şuan 250watt destekliyor. Priz 250watt Psu daha fazla watt çektiği için mi sıkıntı oluyor acaba ama böyle bir sıkıntı varsada en başından beri olması gerekmez miydi? Şöyle bilgili abilerimi ablalarımı konuya davet ediyorum en azından sorunu öğreneyimde ona göre birşeyler yapmaya çalışayım.

Bana yol gösterirseniz bende ona göre bi sorunu bulayım :D Eğer isterseniz tekrardan testleri yapıp ekran görüntüleri alabilirim acaba yazılımsal mı ki sıkıntı birde o var :D Çok ihtimal var kafayı yiyeceğim

PC ÖZELLİKLERİ (DxDiag Ekran Görüntüsü)

1.jpg

2.jpg

Mesaj otomatik birleştirildi:

Eklemeyi unutmuşum bilgisayar kapanırken herhangi bir hata vs vermiyor direk kapanıyor fakat kasa çalışıyor, fanlar pc kapandıktan sonra çok yüksek seste çalışmaya başlıyor ve eğer discord,skype kullanılabilir oluyor kısacası görüntü gidiyor sadece

yusufozkan58

Profesör
Reaksiyon puanı
1,393
Psu yetersizliğinden olabilir ısı değerleri normal

yusufozkan58

Profesör
Reaksiyon puanı
1,393
Fakat en başından beri problem çıkarması gerekmez miydi? Sonuçta enerji ile alakalı daha sonradan böyle problem çıkartabiliyor mu
Psu nun da verimlilik olayı var . Yaşlandıkça azalıyornondan 80+ psu önerilir . Verimliliği uzun yıllar %80 in altına düşmesin diye

ThreeDc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Yalnıza şöyle bir şey daha var, fan %30'da iken google chrome bile gidiyor fakat fan hızını yüksekte tutarsam google chrome'da sıkıntı yaşamıyorum en azından uzun süre.

Acaba anakart mı ısınıyor ? nereden anlayacağım ki kafayı yedim :D PSU alsam şimdi en kötüsü 250-300tl sıkıntı psuda değilse boşa gidecek

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Ramlerden yapabilir. Benzeri bi ara başıma gelmişti. Tek ram ile bi dene ,ram slotunun yerini değiştirerek.. İşe yaramazsa,format dene.

ThreeDc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ramdede sıkıntı yok neden oluyor bu problem ?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Powerden olup olmadığını da test edelim o zaman. Çok basit. E.kartını sök. Anakarttaki ekran kartı çıkışına bağla görüntü kablosunu.Yani işlemcideki dahili e.kartını kullanacağız.hARİCİ E.KARTI OLMAYINCA, WATT ÇEKİŞİ ÇOK DÜŞER. Furmark testi falan yap. Kapanmazsa,power den olduğu netleşebilir.
Bir de power ile e.kartının tam modelleri ,neydi.

ThreeDc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ekran Kartı AMD Radeon HD 6800
Power S. bilmiyorum :) birazdan söylediğini yaparken bakıcam kasanın içinden

Karamelli Dondurma

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Eski sistemimde benzeri bir sıkıntı yaşamıştım. Sistemden ekran kartını çıkarınca düzelmişti. Farklı bir ekran kartı alıp denediğimde sistemin ağırlaştığını farkettim. Ekran kartını çıkartıp denemek sorunu saptar diye düşünüyorum

Leadtek

Asistan
Reaksiyon puanı
104
Sistem özelliklerini liste halinde yazar mısın?

Son düzenleme:

ThreeDc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Sistem özelliklerini liste halinde yazar mısın?
Konuda fotoğraflarını atmıştım
Amd Radeon HD 6800 (Ekran Kartı)
6 GB Ram
Pegatron IPX-SB (Anakart)
240 GB SSD
250 Watt PSU
i5 İşlemci

Eski sistemimde benzeri bir sıkıntı yaşamıştım. Sistemden ekran kartını çıkarınca düzelmişti. Farklı bir ekran kartı alıp denediğimde sistemin ağırlaştığını farkettim. Ekran kartını çıkartıp denemek sorunu saptar diye düşünüyorum
Ekran kartı çöp oldu diyorsun yani :D

Karamelli Dondurma

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Ekran kartı çöp oldu diyorsun yani :D
Yok hayır ekran kartıyla ilgili bir şey değil bu. Genellikle anakart ve ekran kartı arasındaki uyumsuzluktan veyahut anakartın ekran kartı ile ilgili birimlerinde oluşan sıkıntıdan dolayı bu durum oluyor. Ekran kartını çıkarıp bilgisayarı öyle çalıştırmayı denedin mi?

Leadtek

Asistan
Reaksiyon puanı
104
Konuda fotoğraflarını atmıştım
Amd Radeon HD 6800 (Ekran Kartı)
6 GB Ram
Pegatron IPX-SB (Anakart)
240 GB SSD
250 Watt PSU
i5 İşlemci