Bilgisayar kapandı görüntü gelmiyor

Bu konuyu okuyanlar

bosnjakdu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba. Benim bir problemim var. Bilgisayarımı normal kullanıyorken birden görüntü gitti. Çalışmaya devam ediyordu ama görüntü yoktu tamamen. Monitörden veya VGA kablosundan kaynaklı değil test ettim. Kapattım ve tekrar açmaya çalıştığımda yine görüntü yoktu ayrıca klavye ve mouse çalışmadığını gördüm. Capslock numlock tuşları falan çalışmıyor klavyede şu an. Yani sadece elektrik veriyor klavyeye ve klavyenin aydınlatması çalışıyor. RAM'leri çıkarıp takmayı denedim. Statik elektrik birikmiş olabilir diye güç kablosunu çekip kasanın açma tuşuna birkaç saniye basılı tuttum. Ekran kartını iyice yerine sabitledim. Fanları vs çalışıyor. Bir abim termal macun sür işlemciye eğer sürülü değilse. Düzelebilir dedi ama etkisi olurmu sizce bu duruma yada başka bir çözüm yolu önerebilecek varsa çok sevinirim.

Sistem özellikleri: AMD FX8350 işlemci - MSI 970 Gaming anakart - AMD Radeon 5800 ekran kartı - HyperX 4x4GB RAM - Thermaltake 700W PSU.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,966
Disklerinizi çıkarıp PC'nizi açmayı deneyin.

Reaksiyon puanı
220
anakart yanmış olabilir benimde benzeri başıma geldi

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,966
Hayır nasıl edebilirim? Başka pc yok şuan elimde. Ayarlama imkanımda yok. Başka türlü test etme şansım varsa deniyim onuda
Maalesef başka yolu yok. O zaman CMOS reset yapmayı deneyin. MSI'ın sitesinden kendi anakartınızın kullanım kılavuzunu indirip nasıl yapılacağına bakabilirsiniz.

Reaksiyon puanı
220
benimde anakartım yandığında ışıklar yanıyordu ama görüntü gelmiyordu en son pc de ne yapıyordun

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
MSI anakartlarda CMOS'u sıfırlamak için bilgisayarınızın enerjisini kesip ve sonradan varsa JBAT1 pinlerini bir metal cisimle değdirmeye çalışın ya da hiç olmadı CMOS pilini çıkartıp biraz bekleyip tekrar takmayı deneyin.

bosnjakdu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
MSI anakartlarda CMOS'u sıfırlamak için bilgisayarınızın enerjisini kesip ve sonradan varsa JBAT1 pinlerini bir metal cisimle değdirmeye çalışın ya da hiç olmadı CMOS pilini çıkartıp biraz bekleyip tekrar takmayı deneyin.

Bios pilini çıkarıp 15 20 dk sonra tekrar takmayı denedim dün. Hatta o sırada tüm parçalsrı anakarttan söküp bekledim sonra hepsini tek tek tekrar taktım düzgünce. Ama değişen birşey olmadı. Diğer yoluda deneyip sonucu yazarım birazdan

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
Öncelikle :
1- Psu nun anakarta verdiği voltajın doğru olup olmadığını kablo kablo multimetre ile ölçmeniz gerekir, Eğer PSU sağlamsa anakartla ilgili kontrollere geçmeniz gerekir.
2- Anakartın üzerindeki tüm bağlantıları bileşenleri söküp pili çıkartmanız lazım.
3 - PSU, Anakart, işlemci ve ekran kartını koklayın üzerinde yanık kokusu var mı bakmanız lazım. 5- 10 dakika pil sökülü bekledikten sonra adım adım parçaları anakarta takmanız lazım.
4- Pil, İşlemci ve Rami taktıktan sonra ekran kartını takmadan çalıştırmayı deneyin numlock veya capslock tuşları çalışıyor mu kontrol edin.
5- Tuşlar çalışıyorsa bilgisayarı kapatıp ekran katını ve monitörü bağlayın tekrar çalıştırın.

Parçalarda sorun yoksa bilgisayarınızın açılması gerekir, açılıyorsa diğer bileşenleri sonra takıp çalıştırın.

Eğer çalışmıyorsa muhtemel problemler
1- İşlemci yanmış olabilir,
2- Psu kısmen yanmış olabilir ( yüksek ihtimal ),
3- Anakart yanmış olabilir.
4- Ekran kartınız yanmış olabilir ( düşük ihtimal )
her birini ayrı ayrı başka pclerde test etmeniz gerekir.

bosnjakdu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle :
1- Psu nun anakarta verdiği voltajın doğru olup olmadığını kablo kablo multimetre ile ölçmeniz gerekir, Eğer PSU sağlamsa anakartla ilgili kontrollere geçmeniz gerekir.
2- Anakartın üzerindeki tüm bağlantıları bileşenleri söküp pili çıkartmanız lazım.
3 - PSU, Anakart, işlemci ve ekran kartını koklayın üzerinde yanık kokusu var mı bakmanız lazım. 5- 10 dakika pil sökülü bekledikten sonra adım adım parçaları anakarta takmanız lazım.
4- Pil, İşlemci ve Rami taktıktan sonra ekran kartını takmadan çalıştırmayı deneyin numlock veya capslock tuşları çalışıyor mu kontrol edin.
5- Tuşlar çalışıyorsa bilgisayarı kapatıp ekran katını ve monitörü bağlayın tekrar çalıştırın.

Parçalarda sorun yoksa bilgisayarınızın açılması gerekir, açılıyorsa diğer bileşenleri sonra takıp çalıştırın.

Deniyorum hepsini şuan. Sonucu paylaşıcam buraya.

bosnjakdu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kullanım kılavuzundan baktım ama benim anakartımda jumper takılı değilmiş. O yüzden birşey yapamıyorum CMOS hakkında. Sadece pili söküp 15 20 dk bekleyip tekrar takabiliyorum.

Reaksiyon puanı
220
eğer oyun oynuyosan psu yanma ihtimali yüksek

bosnjakdu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle :

Psu kontrol edebileceğim imkanım yok malesef ama onun dışında söylediğiniz herşeyi denedim. Herhangi bir yanık kokusu yok parçalarda. Ekran kartını takmadan çalıştırdığımda capslock ve numlock yine çalışmıyordu. Ekran kartını taktım daha sonra ve yine aynı sonuç.

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
Güç düğmesine bastığınızda kasadan bip sesi gelir bu ses geliyor mu?
geliyorsa ne şekilde geliyor?
uzun bip mi , kısa mı tekrar ediyor mu bu seslerin her biri aslında nedeni anlamak için yeterli.
Eğer hiç bip sesi gelmiyorsa psu-anakart-işlemciden biri gitmiş demektir.
Herhangi bir bip sesi varsa psu ve ankart çalışıyor demektir diğer bileşenlere bakmanız gerekir işlemci RAM vs.

bosnjakdu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Güç düğmesine bastığınızda kasadan bip sesi gelir bu ses geliyor mu?
geliyorsa ne şekilde geliyor?
uzun bip mi , kısa mı tekrar ediyor mu bu seslerin her biri aslında nedeni anlamak için yeterli.
Eğer hiç bip sesi gelmiyorsa psu-anakart-işlemciden biri gitmiş demektir.
Herhangi bir bip sesi varsa psu ve ankart çalışıyor demektir diğer bileşenlere bakmanız gerekir işlemci RAM vs.
Düzgün çalışıyorkende bir ses gelmiyordu pcden açılırken. Speaker sayesinde geliyor yanlış bilmiyorsam o ses. Speaker yok sanırım bunda. 1 seneden fazladır kullanıyorum hiçbir zaman bip sesi duymadım açılırken veya başka bir zaman.

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
Düzgün çalışıyorkende bir ses gelmiyordu pcden açılırken. Speaker sayesinde geliyor yanlış bilmiyorsam o ses. Speaker yok sanırım bunda. 1 seneden fazladır kullanıyorum hiçbir zaman bip sesi duymadım açılırken veya başka bir zaman.
O zaman bilgisayar bilgisi yüksek bir arkadaşa veya bir bilgisayarcıya danışmaktan başka çareniz yok üzgünüm.

Son mesajlar