Bilgisayar internete giriyor, ağı görmüyor?

Bu konuyu okuyanlar

deq

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Merhaba arkadaşlar,
casper marka laptop windows 8.1 yüklü bilgisayar internete giriyor, ağdaki sadece 1 bilgisayarı grüyor, bir de yazı yazdırırken yazmıyor. Bu sorunu kablosuzda iken yapıyor, kablo taktığımda herhangi bir sorun olmuyor. kablosuz arızalanmış olabilir mi? (kablosuz driverını kaldırdım yeniden yükledim, sistem geri yükleme yaptım, tüm güncellemelerini yükledim sonuç olumsuz.)

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
Kablolu ve kablosuz bağlantının her ikisinde de ip adreslerini kontrol edin. Aynı ip aralığında olmalı. Ayrıca ağa bağlı olan yazıcının da kablosuz cihazınızla aynı networkte olduğunu kontrol edin.

Eğer bir aksilik yok ise, kablosuz olarak bağlandığınız ağ konumu ortak ağ olabilir, bunu iş ağı veya ev ağı olarak değiştirin.

deq

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Konum olarak ortak ağda. Yazıcıya başka bir kablosuz bağlı bilgisayar yazı yazdırıyor. Sorunlu bilgisayarın kablosuzda ip adresi 192.168.1.75, bunu manuel olarak 76 yaptığımda veya başka bir değerde ağda ünlem hatası veriyor. (ip çakışması olmadığı halde) Fakat kablo ile bağlandığımda hiçbir sorun çıkmıyor. Sorun sanırım wifi kartında diye düşünüyorum.

HARBİKIZ

Müdavim
Reaksiyon puanı
132
modemler güncellendi, wifi şifren ilk günkü modem şifren oldu senin belirlediğin şifre geçersiz oldu.... modemin üzerinde veya kutusunda ki şifreyi gir sorun hallolur, daha sonra yine istediğin şifreyi belirlersin kolay gelsin.........

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
Konum olarak ortak ağda. Yazıcıya başka bir kablosuz bağlı bilgisayar yazı yazdırıyor. Sorunlu bilgisayarın kablosuzda ip adresi 192.168.1.75, bunu manuel olarak 76 yaptığımda veya başka bir değerde ağda ünlem hatası veriyor. (ip çakışması olmadığı halde) Fakat kablo ile bağlandığımda hiçbir sorun çıkmıyor. Sorun sanırım wifi kartında diye düşünüyorum.

Ortak ağı, iş ağına çevirdiniz mi? Ayrıca manuel ip adresi verirken dns ve ağ geçidini de yazıyor musunuz?

deq

Asistan
Reaksiyon puanı
1
modemler güncellendi, wifi şifren ilk günkü modem şifren oldu senin belirlediğin şifre geçersiz oldu.... modemin üzerinde veya kutusunda ki şifreyi gir sorun hallolur, daha sonra yine istediğin şifreyi belirlersin kolay gelsin.........
Öyle birşey yok çünkü bilgisayar internete girebiliyor, şifre iptal olsa internete girmez. Sorun sadece iç ağdaki bağlantı sıkıntısı.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Ortak ağı, iş ağına çevirdiniz mi? Ayrıca manuel ip adresi verirken dns ve ağ geçidini de yazıyor musunuz?
Onları denedim, yaptığım işlemlerde sorun yok, bilgi işlemciyim, anlamadığım yer bilgisayarın internete çıkıp iç ağa bağlanmaması. ama kablo ile girdiğimde hiçbir sorunla karşılaşmamam.

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
Kablolu ağ ile kablosuz ağ'ın ip networkleri aynı mı? her ikisi de aynı ip bloğunda mı?

her iki şekilde de bağlandıktan sonra ipconfig ile aldığı ip, gateway ve dns leri karşılaştırınız. mutlaka vardır bir yerde bir terslik.

Ancak tekrar belirtiyorum. ortak ağ da diğer bilgisayarları görmeniz sıkıntılı olur. yapısını iş ağı olarak değiştirip o şekilde çalışmalarınızı yapın.

deq

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Kablolu ağ ile kablosuz ağ'ın ip networkleri aynı mı? her ikisi de aynı ip bloğunda mı?

her iki şekilde de bağlandıktan sonra ipconfig ile aldığı ip, gateway ve dns leri karşılaştırınız. mutlaka vardır bir yerde bir terslik.

Ancak tekrar belirtiyorum. ortak ağ da diğer bilgisayarları görmeniz sıkıntılı olur. yapısını iş ağı olarak değiştirip o şekilde çalışmalarınızı yapın.

Kablolu ve kablosuz bağlantılarda değerler aynı. Bilgisayarda win 8 yüklü, iş ağına giriş yapılmıyor, sorun sanırım burda. Win 7 de hangi ağda olmak istediğini bağlı olduğun ağa tıklayıp ev/iş/ortak yapılabiliniyordu. Bunda böyle bir özellik yok.

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
Dosya ve yazıcı servisini ve bilgisayar tarayıcı servisini aktif edebilirsiniz. Bunlar ağda bulunabilmenuzi ve ağı görmenizi sağlar. Ayrıca yerel ağ için pdc üzerinden ağı ve kullanıcilari yönetmek daha uygun n olur. Pdc ayrıca iç adresler için dns ve wins hizmetleri verir

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
Pdc olarak Srv 2012 std öneririm. Bu ayrıca hyper-v üzerinde 2 ad. Sanal sunucuya kadar lisans sorunu yaratmiyor.

HARBİKIZ

Müdavim
Reaksiyon puanı
132
bu sorun herkes de var dün bizde de oldu çözümü....modemler güncellendi, wifi şifren ilk günkü modem şifren oldu senin belirlediğin şifre geçersiz oldu.... modemin üzerinde veya kutusunda ki şifreyi gir sorun hallolur, daha sonra yine istediğin şifreyi belirlersin kolay gelsin.........

deq

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bence sorun formatta olduğunu düşünüyorum, çünkü bilgisayar ağ ortamı ev/iş/ortak değişimi yaptırmıyor, büyük bir ihtimal windows dosyaları ya bozuldu ya da virüs bulaştı. Şu an için kablo ile sorunu geçici çözdüm.

bu sorun herkes de var dün bizde de oldu çözümü....modemler güncellendi, wifi şifren ilk günkü modem şifren oldu senin belirlediğin şifre geçersiz oldu.... modemin üzerinde veya kutusunda ki şifreyi gir sorun hallolur, daha sonra yine istediğin şifreyi belirlersin kolay gelsin.........
Böyle birşey olmasında modem kendini günceller ve wifi şifresi ile ssid ilk günküne döner. Bizde böyle birşey yok, olsa eski şifre ile internete giremeyiz, ayrıca ağdaki diğer laptoplar internete ve yazıcılara bağlanmaz.

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
Bağlantıyı kestikten sonra, denetim masasından kablosuz ağları yönet ekranında kayıtlı olan bu ağı komple silip, yeniden bağlamayı deneyebilirsin. İlk bağlantıda ev/işyeri/ortak şeklinde soracaktır.

goodtornado

Müdavim
Reaksiyon puanı
4

Ne alaka [emoji1] Arkadas internete giriyorum diyor sen hala ayni seyi tekrarliyorsun.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
winzort 8.1 tasarım defosundan oluyor... bağlantıları listeliyor bu listede saçmalarsa sınırlı bağlantı sorunu çıkıyor... çözüm elle ip atanması...

goodtornado

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
niye boşa mesaj yazıyorsunuz, konuyu iyice okuyun dediğimi uygulattırın sonra görüşelim.
Yukaridaki mesaji okursan kimin bos mesaj yazdigini gorursun. Arkadas boyle bir sey olmaz diyor ama sen kendince bir seyler uyduruyorsun. Saka gibisin birader [emoji1]

deq

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bağlantıyı kestikten sonra, denetim masasından kablosuz ağları yönet ekranında kayıtlı olan bu ağı komple silip, yeniden bağlamayı deneyebilirsin. İlk bağlantıda ev/işyeri/ortak şeklinde soracaktır.
O kısım da yok ağ ayarları kısmında. O yola da başvuracaktım yoksa :)