Bilgisayar Hızlandırma! (Yüksek CPU-RAM Çözüm)

Bu konuyu okuyanlar

lApRaNaXl

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Merhaba arkadaşlar forumda bilgisayarım çok yavaş cpu,ram kullanımı çok fazla diye çok fazla konu açılıyor bu arkadaşlara yardımcı olabilecek bir konu açmaya karar verdim umarım işinize yarar.

DÜŞÜK PERFORMANS

Bilgisayarınız eskisi gibi çalışmıyorsa eski tadı tuzu yoksa bu konuda şunları yapabilirsiniz;

- Kasa içi temizlik (Kasanızın içini mümkünse komprosör ile güzel bir şekilde temizleyiniz,işlemci fanına ve ekran kartı fanına dikkat ederek).

- Sisteminizin güncel stabil bir sürüm olduğuna dikkat edin tavsiyem Windows 10 - 64 Bit (1709 veya 1803 sürüm) / Bütün driverlerınızın eksiksiz kurulu olduğuna emin olunuz.

- Windowstaki gereksiz servisleri burdaki linkten indireceğiniz programla kapatabilirsiniz.

- Başlat / msconfig yazarak sisteminizin açılıştaki gereksiz programları ve hizmetleri kapatmanızı tavsiye ederim.

1.PNG

- Eğer hala eski performansı alamıyorsanız eski dediğim en fazla 1-2 ay önceki, sisteminizi temiz bir şekilde Windows 10 - 64 Bit (1709 veya 1803 sürüm)'e geçirmeniz yani formatlamanız.

-----------------------------------

ISINMA PROBLEMİ

Bilgisayarınızın testler sonucu aşırı ısındığını gözlemlediyseniz;

- Yukarda söylediğim gibi kasanızın içini mümkünse komprosör ile güzel bir şekilde ,işlemci fanına ve ekran kartı fanına dikkat ederek temizleyiniz.

- Sisteminiz 3-4 seneden eskiyse işlemci termal macununu yenilemekte fayda var.

- Eğer problem hala çözülmüyorsa işlemcinize yeni bir soğutucu almanız gerekmektedir.

FAZLA CPU-RAM-HDD KULLANIMI

Sisteminizin boştaykenki ram,cpu veya hdd kullanımı çok fazlaysa öncelikle yukardaki performans işlemlerini uygulayınız eğer probleminiz çözülmediyse sisteminizde muhtemeden virüs mevcuttur.

- Burdaki linkten malware taraması yapmanızı tavsiye ederim (Nasıl yapacağınız makalede mevcut).

- Üsteki taramadan sonuç alamadıysanız burdaki combofix programı ile taratmayı deneyiniz.

- Eğer üsteki taramalar sonuç vermediyse format vakti demektir, sisteminizi destekliyorsa Windows 10 - 64 Bit (1709 veya 1803 sürüm) format atmanızı tavsiye ederim.

- Format atıldı ama cpu,hdd problemi devam ediyor ozaman kasanın içindeki parazitlemeden kayaklı olabilir kabloları bir kontrol etmenizde fayda var.

- Hala çözülmediyse donanımsal bir problem olduğu aşikar işten anlayan(bilgisayarcıdan) yardım almanız kafidir artık.

DONANIMSAL YÜKSELTME

Performans ayalarını yaptım ama çokta fark eden bir şey olmadı diyorsanız, donanımı yükseltme vaktiniz gelmiştir demektir..

- Bilgisayarınızın Rami 4gb'ten daha az ise ilk tavsiye edeceğim şey ram alıp en az 4gb yapmanızdır.

- Bilgisayarınız 3-4 Seneden eskiyse tavsiye edeceğim 2.şey SSD almanız olacaktır SSDler bilgisayrınıza inanılmaz bir hız katacaktır.

Üsteki söylediklerim gündelik kullanım için ben oyunda oynamak istiyorum diyorsanız; kendinize bir ekran kartı ve işlemci bakma yolu gözüküyor gibidir.(Alacağınız işlemci anakartınız ile uyumsuz olursa birde anakart).

Kendi fikirlerimi yazdım yanlışlarım olabilir. Fikir eklemek isteyen olursa yoruma yazabilir arkadaşlarımız faydalansın..

Dipnot: Bilgisayrınız stabil çalışıyorsa %5 daha çok performans alcam diye sağı solu kurcalamayın, pişman olabilirsiniz bırakın keyfinize bakın :)

Son düzenleme: