Bilgisayar hard diski/diskleri görmüyor

Bu konuyu okuyanlar

blackstick

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bir reklam ajansı çaışanıyım. 12 bilgisayardan sorumluyum. 2 Gün önce elektrik gitti. O olaydan sonra bilgisayarı açtığımızda bilgisayar "select proper boot device or insert boot media" mesajı veriyor ve açılmıyordu. Bilgisayarın fişini çekip taktım. Bilgisayarda iki hard disk var. İşletim sistemi yüklü olanı gördü fakat diğerini görmedi. Bir süre sonra tekrar kapatıp açtım. Bu kez ikisini de gördü. Ertresi gün sabah işyerine geldiğimde bu kez işletim sistemi yüklü olan hard diski görmedi. Kasayı açtım. Sata girişlerinin yerlerini değiştirdim. Bilgisayar yine jet hızıyla sorunsuz açıldı ama zaman zaman bu sorun karşımıza çıkmaya devam ediyor. BIOS'tan baktığımda diskler bazen görünüyor. Bazen ikisi birden görünmüyor bazen de sadece biri görünüyor. Her iki hard disk de yanmış olabilir mi? Veya sorun anakartta mıdır? Diskler SATA ve biri 2 TB biri 750 GB. Önerilerinizi bekliyorum.:huh::huh:

deatmania

Rektör
Reaksiyon puanı
62
Öncelikle Hdd'ler yanmış olsalardı, çalışmazlardı.

Sorun anakart girişlerinde olabilir.

Elektrik kesintisi iki hdd'yi de zarar vermiş olabilir.

Sata kablolarını ve iki den fazla sata girişi varsa, kabloları ve girişleri değiştirin.

Eğer sorun olmayacaksa bir günlüğüne tek hdd kullanın.Sorunun nerede olduğunu öğrenmiş olursunuz.

intricate

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Bir de o HDD'Lerdeki verilerin yedeğini alın derim. Ne olur ne olmaz. Bir gün hiç çalıştıramayabilirsiniz. O durumda da çok önemli ticari verileri (böyle diyorum zira büyük ağırlıkla bunun için kullanılıyor. Şahsi kullanımlarda para ödenmeyip sineye çekiliyor :) ) kurtaran şirketler arızalı HDD'leri söküp -ücret karşılığı- sağlam bir diske monte ederek verileri kurtarıyorlar. (Ücretini tam bilmiyorum 10 sene önce falan 400$ duymuş/okumuştum)