Yardım Bilgisayar ekran kartını görmüyor

Bu konuyu okuyanlar

lozer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhabalar, Dell Inspiron 3521 laptopum var. Yaklaşık 6 yıldır kullanıyorum ve 3-4 ay önce AMD 7670M ekran kartım aygıt yöneticisinden kayboldu. Tekrar bilgisayarı açdığım zaman gizli aygıtları göster dediğimde soluk bir şekilde gözüktü, sonradan sildim. O günden beri hiç gözükmüyor. Bir çok yöntem denedim, en son format attım yine gözükmüyor. İnternette araştırdığımda bu laptopun ve ekran kartının diğer kullanıcıları da bu sorunla karşılaşmışlar, galiba genel bir sorun. Laptopun bir sıkınıtısı yok, sadece SSD taktım. Ekran kartı hariç her şeyi doğru düzgün çalışıyor. İşletim sistemi olarak Windows 10 Pro kullanıyorum(bilgisayarım tarafından desteklenen bir işletim sistemi). Aslında bu olay laptopuma su döküldükten sonra başıma geldi, su döküldükten sonra laptopu açtım, ekranını söktüm ve tekrar topladım.
Capture.PNG

Gördüğünüz gibi sadece Intel var.
Acaba toplarken bir sorun olmuş olabilir mi? Ya da sudan dolayı? Lütfen yardım edin Intel HD 4000 kullanmak bir çile. Şimdiden herkese teşekkürler!

Reaksiyon puanı
94
Merhabalar, Dell Inspiron 3521 laptopum var. Yaklaşık 6 yıldır kullanıyorum ve 3-4 ay önce AMD 7670M ekran kartım aygıt yöneticisinden kayboldu. Tekrar bilgisayarı açdığım zaman gizli aygıtları göster dediğimde soluk bir şekilde gözüktü, sonradan sildim. O günden beri hiç gözükmüyor. Bir çok yöntem denedim, en son format attım yine gözükmüyor. İnternette araştırdığımda bu laptopun ve ekran kartının diğer kullanıcıları da bu sorunla karşılaşmışlar, galiba genel bir sorun. Laptopun bir sıkınıtısı yok, sadece SSD taktım. Ekran kartı hariç her şeyi doğru düzgün çalışıyor. İşletim sistemi olarak Windows 10 Pro kullanıyorum(bilgisayarım tarafından desteklenen bir işletim sistemi). Aslında bu olay laptopuma su döküldükten sonra başıma geldi, su döküldükten sonra laptopu açtım, ekranını söktüm ve tekrar topladım.
Ekli dosyayı görüntüle 161636

Gördüğünüz gibi sadece Intel var.
Acaba toplarken bir sorun olmuş olabilir mi? Ya da sudan dolayı? Lütfen yardım edin Intel HD 4000 kullanmak bir çile. Şimdiden herkese teşekkürler!
İnternetten driverlarını indirsene belki yardımcı olabilir. Ve ekran kartını kızartmış olabilirsin. Benimde böyle bir deneyimimim vardı (Başka bir laptopta). Gözükmüyodu allah allah dedim sonra götürdüm bilgisayarcıya bilgisayarcı dediki ekran kartını kızartmışsınız. O yüzden bir bilgisayarcıya git ve baktır.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
İnternetten driverlarını indirsene belki yardımcı olabilir. Ve ekran kartını kızartmış olabilirsin. Benimde böyle bir deneyimimim vardı (Başka bir laptopta). Gözükmüyodu allah allah dedim sonra götürdüm bilgisayarcıya bilgisayarcı dediki ekran kartını kızartmışsınız. O yüzden bir bilgisayarcıya git ve baktırt.
Adamda zaten AMD sürücüsü kuruluymuş. Adamda Kod 45 varmış 3-4 aydır. Kod 45, donanım çıkartılmış oluyor yani Windows, söküldüğünü zannediyor. Büyük ihtimalle bozulmuş olabilir ya da PCI Express'inde sorun olabilir.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
Adamda zaten AMD sürücüsü kuruluymuş. Adamda Kod 45 varmış 3-4 aydır. Kod 45, donanım çıkartılmış oluyor yani Windows, söküldüğünü zannediyor. Büyük ihtimalle bozulmuş olabilir ya da PCI Express'inde sorun olabilir.
Bu arkadaşın laptopta pci expressinde sorun mu var şimdi?

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Peki bu porta bağlı hangi donanımda sorun olabilir?
Büyük ihtimalle AMD'ye giden kısmı kısa devre olmuş olabilir yani o kısım ölmüş olabilir ya da AMD ölmüş olabilir. Reballing ya da çip değişimi lazım AMD öldüyse. PCI Express'ten kaynaklıysa ve hat onarılamaz ise anakart değişmeli ki 1 kuruş bile verilmez anakart almaya. Ha, şu da olabilir. BIOS ile de alakalı olabilir ama bence donanımsal ağırlıkta. Çünkü su döküldükten sonra olmuş.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
Büyük ihtimalle AMD'ye giden kısmı kısa devre olmuş olabilir yani o kısım ölmüş olabilir ya da AMD ölmüş olabilir. Reballing ya da çip değişimi lazım AMD öldüyse. PCI Express'ten kaynaklıysa ve hat onarılamaz ise anakart değişmeli ki 1 kuruş bile verilmez anakart almaya. Ha, şu da olabilir. BIOS ile de alakalı olabilir ama bence donanımsal ağırlıkta. Çünkü su döküldükten sonra olmuş.
Benim bildiğim kadarıyla laptoplarda pci express portu mini pcie olarak bulunuyor. Genellikle bu portta wifi bt kartı bulunuyor. Yanlış mı biliyorum yoksa?

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Bunun bir örneği var mıdır?
Aygıt yöneticisinden PCI Express kontrolcünüzü devre dışı bırakırsanız harici GPU'nuz da devre dışı kalmış olacak. Etkin yaparsanız harici GPU'nuz tekrar çalışacak.

lozer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Aygıt yöneticisinden PCI Express kontrolcünüzü devre dışı bırakırsanız harici GPU'nuz da devre dışı kalmış olacak. Etkin yaparsanız harici GPU'nuz tekrar çalışacak.
Hocam su döküldüğünde,PCI express kısa devre yapmış ola bilirmi ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Tıpkı dediğiniz gibi Kod 45 sorunu vardı bulanık aygıtta.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Hocam su döküldüğünde,PCI express kısa devre yapmış ola bilirmi ?

Tıpkı dediğiniz gibi Kod 45 sorunu vardı bulanık aygıtta.
Olabilir ama bakmak lazım tabii.

lozer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
PCI express nereden devre dışı bırakıyoruz ? Aygıt yöneticisinde öyle bir şey göremedim.

Olabilir ama bakmak lazım tabii.
Kendim baka bilirmiyim ?

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
PCI express nereden devre dışı bırakıyoruz ? Aygıt yöneticisinde öyle bir şey göremedim.

Kendim baka bilirmiyim ?
En iyisi bilgisayarcıya götürün.

Kendim baka bilirmiyim ?
Sistem aygıtlarında. Ek olarak devre dışı olsaydı aygıt yöneticisini açtığınızda sistem aygıtları sekmesi açık olurdu ve PCI Express kontrolcüsünde aşağıya bakan siyah ok olurdu. Ama görünüp görünmediğine bakın. Görünüyorsa AMD ölmüştür. Görünmüyorsa PCI Express bozuk olabilir.

lozer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
En iyisi bilgisayarcıya götürün.

Sistem aygıtlarında. Ek olarak devre dışı olsaydı aygıt yöneticisini açtığınızda sistem aygıtları sekmesi açık olurdu ve PCI Express kontrolcüsünde aşağıya bakan siyah ok olurdu. Ama görünüp görünmediğine bakın. Görünüyorsa AMD ölmüştür. Görünmüyorsa PCI Express bozuk olabilir.
Capture.PNG
Şöyle gözüküyor.

lozer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2