Bilgisayar birimleri internet bağlantı hızları megabyte-megabit farkı

Bu konuyu okuyanlar

ktlpby

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Şimdi ttnet diyor ki 2011 ocak ayından itibaren 100mbps bağlantı hızı vericem. 100mbps derken neyi kastediyor? mbps’nin açılımı mega bit per second yani saniye başına düşen megabitten bahsediyor. Ama bizim bildiğimiz yani bak bi film 700mb dediğimizde ordaki mb megabayt oluyor megabit değil!. Kısaca biz megabayt kullanıyoruz megabit nedir bilmeyiz. Birazdan öğrenmiş olacağız, p*zev*nkler sayı fazla gözüksün hani fazla sayı daha hızlı gösterir hesabı ince bir harf oyunu yapıyorlar. Bizi ilgilendiren birim çevirmeler aşağıdaki gibidir ve olay da devamındaki gibidir;
1024 Kilobayt (kilobyte) = 1 Megabayt (megabyte)
1 Megabayt = 8 Megabit (8mbps)

şimdi bu bilgiye göre ttnet’in bağlantı hızlarını inceleyelim.
1mbps = 128kb
2mbps = 256kb
4mbps = 512kb
8mbps = 1024kb (1 megabayt)
16mbps = 2048kb (2 megabayt)
32mbps = 40926kb (4 megabayt)
64mbps = 8192kb (8 megabayt)

Yani ttnet sana 100mbps dediğinde sen saniyede maksimum 12,5 megabayt dosya transferi yapabilirsin anlamı taşıyor.
Hızlar bu şekilde, fakat ttnet amcamız altyapı yetersizliğinden mi yoksa Türk milletine eziyet çektirmek için mi bilinmez bize bu hızı garanti edemiyor. Santrale olan uzaklığa göre hız düşüyor. Mesela ben evde 4mbps kullanıyorum saniyede 400 kb anca indirebiliyorum. 512kb’ye ulaşamıyorum. Hadi bu o kadar önemli değil de bir de “adil kullanım kotası” adı altında bir kısıtlama varki tam skandal. Diyor ki; 8mbps’ye kadar hız veriyorum sana ama aylık 15 gb’den fazla dosya indirirsen bağlantı hızını düşürürüm. 10 film indirsen zaten yarısı gidiyor, internette geziyosun, video izliyosun, dosya alıp, dosya paylaşıyosun cayır cayır veri transferi oluyor 5 günde 15gb’yi rahatlıkla geçiyosunuz kalan günlerde internet hızı dünyanın hiçbir yerinde rastlayamayacağınız bir hale dönüşüyor. İşkence resmen. Limitli dedikleri internet paketlerinden bahsetmiyorum bile 4gb kota şaka gibi
icon_smile.gif

Olay bunlardan ibaret. 2011 ile birlikte pahalı internetimize yeni paketler geliyor demiştim. Yeni fiyatları da gözden geçirelim:
100mbps’ye kadar denilen hız aylık 149 tl (100gb kotası var üstelik)
50mbps’ye kadar denilen hız aylık 109 tl (100gb kotası var üstelik)

100mbps’ye kadar diyor da çoğusu kullanamayacak yani saniyede kimse 10mb bile indiremeyecek:) Tahminlerimce santrale yakın olanlar saniyede maksimum yakalayabileceği veri hızı 3-4mb olcak. Belki ilk çıktığında bölgenizde çok kullanan olmayınca daha yüksek hızlara ulaşabilirsiniz ama telekom herkesi havuza soktuğu için kullanıcı artınca hız da bölünüyor.
Keyifli internetler.

KAYNAK
Hani 15 gb dan sonra düşme genelde olmuyor ama gerçekleri görmekte güzel bir şey bende sevinmiştim hızım 5.25 MBPS çıktı diye şaşırdımda fakat bu bilgilere göre Yaklaşık
750kb yani 1 mb bile değil !!! :( Çok kızıyorum bazen kendime neden boyun eğiyorsun bu .... lere de işte ne yapabiliriz elimiz mecbur!! Ahh Ah !

ktlpby

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Ya bu arada müşteri hizmetlerini aradım ilk 25 gb 8 mb sonrası 1 mb e düşüyor dedi ama herkes 15 gb diyor ??

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
eskiden 15 idi ve 512 kilobite düşüyordu, artık 25gb ve 1 megabite düşüyor

karakobra78

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar telefon santrali desteklemediği sürece bu hızlar hayal ttnet altyapısı değişmesi lazım

Haciwhat

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Dostum zaten ttnet verihızının pakette yazan hızın 8/1 ' i oldugunu söylüyo baya atar yapmışsın ama . Yani adamlar zaten diyoki 8000kbps yani 8mbps internet kullanıyorsan 8e böldüğünde çıkan rakam senin max indirme hızındır diye bilgilendiriyorlar . Harf oyunu ilginç bi teori ama nekadar nefretde etsem ttnet'den bu bilgi veriliyor zaten

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
İyi de bu olay tüm dünyada böyle pazarlanır :) TTNET'e özgü bir şey değil ki :)

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
493
hocam onların netleri yine hızlı yahu :D
çocuk gibi veryansın ettim burada..

ktlpby

Doçent
Reaksiyon puanı
0
:)) ya ne biliyim :D bir anlık sinir belki :)) ama şunu söylemeliyim sıradan bir türk insanı bu bilgileri bilmiyor... türkiyenin % kaçı sıradan onu söylememe gerek yok zaten ;)))

VincentVega

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
sen neden Türk halkını aşağılıyorsun ki? dünyanın heryerinde ISP'ler tarifelerini böyle adlandırır. Hatta servisi verirken belirtirler hızınız bu kadar olacak bu kadar indirme yapabilirsiniz diye. Bu yeni birşey değil . Boşu boşuna atarlanma yani

ktlpby

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Ya tamam knouştukça batıyor gibiyim .:) ama ben hız testi yaptım ve dediğim gbi 5.25 MBPS çıktı bende tabi şaşırdım ve sevindm :D herkese 13mb oldu filan diyorlarya bende 5.25 MBPS olmasına sevinmiştim :) sonra bir araştırayım dedim :) sonuç ortada sonuçta buda bir kandırma değilmi ??

VincentVega

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Hiç de kandırma değil arkadaşım Mbps yazıyor sen onu megabyte sanıyorsan senin sorunundur.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
16mbit ulrta hattım var ttnet'ten, gel gör ki download'da 800k'yı geçemiyorum. Santral de 2 bina yanda... Buna ne diyeceksiniz merak ettim?