Öneri Bilgisayar Bilimleri için uzmanlık alanı seçmek

Bu konuyu okuyanlar

SpyXenon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Merhabalar, bilişim alanında kendime bir uzmanlık seçmeye çalışıyorum ancak bazı sorular kafamı kurcalıyor. Yaklaşıl 2-3 yıldır siber güvenlik alanına ilgi duyuyorum ve araştırmalar yapıyorum. Son dönemlerde özellikle mobil uygulama geliştirme alanı çok cazip gelmeye başladı. Ancak mobil alanda profesyonel bir kariyerden ziyade kendi çapımda ürünler üretmek veya freelancer olarak çalışabilmek istiyorum.

Siber güvenlik alanında profesyonel kariyer yaparken bahsettiğim şekilde mobil uygulama geliştirmekle ilgilenmem alanıma dair verimimi düşürür mü ? İkisinden birini seçmek zorunda mıyım ? Siber güvenlik alanı aksar mı ?

Edit : Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim okulda Java öğreniyorum.

lamer

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Hayır düşürmez. Siber güvenlik alanında çalışırken zaman zaman freelance olarak mobil uygulama geliştirdiğim de oluyor. Siber güvenlikte mobil tarafa da yönelebilirsin. Aynı şekilde sektörde siber güvenlik uzmanlığı yapmasına rağmen mobil ve web geliştirme gibi birçok alanda freelance çalışan arkadaşlarım bulunuyor. Sadece kendine boş zaman yaratabilmeli ve sosyal hayatından bir miktar feragat etmen gerekebilir ileride

SpyXenon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Hayır düşürmez. Siber güvenlik alanında çalışırken zaman zaman freelance olarak mobil uygulama geliştirdiğim de oluyor. Siber güvenlikte mobil tarafa da yönelebilirsin. Aynı şekilde sektörde siber güvenlik uzmanlığı yapmasına rağmen mobil ve web geliştirme gibi birçok alanda freelance çalışan arkadaşlarım bulunuyor. Sadece kendine boş zaman yaratabilmeli ve sosyal hayatından bir miktar feragat etmen gerekebilir ileride
Teşekkür ederim. Peki bana bu kendimi geliştirme süreci için tavsiyeleriniz nedir ?

Reaksiyon puanı
5,171
Problem yaratmaz olur mu? Günde CS'e ayırabileceğin süre 10x ise bunu 5x 5x ikiye bölmüş olursun. Siber güvenlik teori tarafı çok güçlü bir alan. Muhtemelen alaylı olmanın zararını ciddi şekilde hissedersin. Mobil programlama ise nasıl yapılacağı çok değişkenli olan çok kanatlı bir alan. Flutter yada React Native ile cross platform mu yazacaksın? Kotlin ile android, swift ile ios yazıp %100 native performans ve kararlılığı mı elde edeceksin? Yokasa hepsini öğrenip projeye göre en uygununu mu kullanacaksın? Bunların üstüne ui ve test için kütüphaneler frameworkler vs vs. Uzak bir sunucuda veri tutulması gerekiyorsa ki illa gerekecek sql database ve backend ve bunları yaparken anlayacağın temel siber güvenlik bilgisi.
Yani kısaca uçsuz bucaksız alanlar. Eğer başarılı olmak istiyorsan kesinlikle tek bir alana yönel.

SpyXenon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Problem yaratmaz olur mu? Günde CS'e ayırabileceğin süre 10x ise bunu 5x 5x ikiye bölmüş olursun. Siber güvenlik teori tarafı çok güçlü bir alan. Muhtemelen alaylı olmanın zararını ciddi şekilde hissedersin. Mobil programlama ise nasıl yapılacağı çok değişkenli olan çok kanatlı bir alan. Flutter yada React Native ile cross platform mu yazacaksın? Kotlin ile android, swift ile ios yazıp %100 native performans ve kararlılığı mı elde edeceksin? Yokasa hepsini öğrenip projeye göre en uygununu mu kullanacaksın? Bunların üstüne ui ve test için kütüphaneler frameworkler vs vs. Uzak bir sunucuda veri tutulması gerekiyorsa ki illa gerekecek sql database ve backend ve bunları yaparken anlayacağın temel siber güvenlik bilgisi.
Yani kısaca uçsuz bucaksız alanlar. Eğer başarılı olmak istiyorsan kesinlikle tek bir alana yönel.
Mobil programlamaya o kadar vakit ayırma hedefim yok bahsettiğim gibi kendi çapımda ilgilenmek istiyorum uzmanlık derdim yok. Alaylı değilim bilgisayar mühendisliği okuyorum evet CS için temel bölüm olmasa da zaten Türkiye de çok yaygın bölümleri yok. Java üzerine çalışıyorum bunu ilerletip Kotlin ve Swift kullanmayı düşünüyorum. UI/UX kısmıyla ilgilenmiyorum bununla ilgilenen bir çalışma arkadaşım var. SQL Database zaten her şartta bilmek zorunda olduğum bir konu okuldan mezun olabilmek için bile öğrenmem gerekiyor.

Reaksiyon puanı
5,171
Türkiye'de aldığımız eğitim computer engineering den ziyade computer science zaten. Eğer kendini geliştirmek istediğin alan buysa doğru ülkede eğitim alan nadir insanlardan biri olabilirsin. Eğer Uİ/UX le uğraşan arkadaşın grafik tasarımcı değilse yazılımcıysa ve odağınız mobilse bu görev dağılımında kotlin swift tarafı ona kalıyor gibi ama neyse görev dağılımını vs zamanla öğrenirsiniz ben buradan tam olarak ne yapmak istediğinizi bilemiyorum.

Siber güvenlik tamamen Back-End tarafından geçiyor. Back-End için java, C#, JavaScript, Python güzel diller. Eğer mobil programlama alanınada yöneleceksen javadan ilerleyebilirsin.

lamer

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Teşekkür ederim. Peki bana bu kendimi geliştirme süreci için tavsiyeleriniz nedir ?
Siber güvenlik için konuşmam gerekirse öncelikle yenilikleri ve olayları takip etmelisin. HackTheBox, TryHackMe gibi platformlarda CTFler çözerek alıştırmalar yapmanı mümkünse NETSEC, BGA gibi topluluklara katılmanı veya en azından haberlerini/bloglarını takip etmeni öneririm. Bununla birlikte kendini network, işletim sistemleri, reverse engineering gibi alanlarda da geliştirmelisin ve sürekli araştırmalısın. Bir noktada siber güvenlik kapsamında kendine uzmanlık alanı (network sec, web pentesting, mobile, reverse, kaynak kod inceleme gibi) seçerek ağırlığı bunlardan birine verebilirsin.