Bilgisayar Anormal Derecede Isınıyor

Bu konuyu okuyanlar

deaw

Asistan
Reaksiyon puanı
10
Evet arkadaşlar öncelikle herkese iyi forumlar.İlk önce benim bilgisayarımın ilk çalıştırılma tarihi: 2007.11.26 bu tarihte mavi bilgisayardan pc imi toplattım (özellikleri yazacağım) mavi bilgisayarda topladılar bilgisayarı getirdim evde hazır bir şekilde oynadım hiçbir problemim yoktu ve tarih aralık 2012 yada ocak 2013 de Need For Speed The run adlıoyunu oynuyordum zaten oyunu çıkıktan birkaç hafta sonra aldım ve oyunu oynadım çok bölüm geçtim oyunu oynarken pc im birden kapandı ben hiçbirşey anlamadım zaten hiç böyle bir durumla karşılaşmamıştım pc imi tekrar açtığımda bir windows ekranın da başlattı beni o windows ekranında bir beyaz bir kırmızı yazılı yazılar vardı beyaz üstte kırmızı altta ''overclocking failed'' falan diye yazı yazıyordu(resimleri bulabilirsem atıcam)sonra herhangi bir tuşa bastığımda beni bios a yönlendiriyordu bende biosdan çıkıp pc ye geçebiliyordum ondan sonra kırmızı yazı çıkmadı sonra sadece beyaz yazılar çıkıyordu F1 e basınca da pc ye geçiyordu ben normal devam ettim herşeye ama yaza doğru pc imde aşırı ısınma fark ettim oyunu açıyordum 5-10dk sonra kapanıyordu boşta 65-75 derece yükte 120 derce çıkıp kapanıyordu hatta AIDA64Extreme ve Speecy adlı programla ısıları ve voltaj değerlerini götereceğim bios da voltaj değerleri zaten AUTO da ve normal internet üzerinde unity 3d ve adobe flash player gibi küçük oyun motorlarının oyunlarında bile çok ısınıp kapanıyordu ben forumlara bir bakayım dedim ve termal macun sür dediler ben kasa yı açtım cpu fanını çıkardım ama termal macun hiç sürülmemişti yani kasayı toplattığımdan berdir sürülmemiş bi şekilde çalışıyormuş hiç macun izi falanda yoktu neyse macunu sürdüm oyunları rahatca oynuyordum fakat kışa doğru macunu çıkartmak zorunda kaldım çıkarıp temizledim şimdi bu sıcaklıklara ulaşıyor sizce nedeni ne olabiilir bios pilinide çıkarttım 6-7 saat beklettim yine bi faydası olmadı pc 5 senedir macunsuz çalışıyorda şimdi mi macuna ihtiyacı oldu diye düşündüm neyse sorunum böyle resimleri falanda paylaşacağım.Son olarak evet pc im çok eski değiştimeyi planlıyorum fakat 2014 mart da felan değiştmeyi planlıyorum o zamana kadar pc lazım olacak yoksa ısınma problemi benim için problem değil.(herhandi bir yazım hatası falan olduysa özür dilerim)

=Pc Özellikleri=
CPU(İşlemci):AMD Athlon 64 X2 5000+ Brisbane 65nm Technology (2.6 ghz,çift çekirdek)
L1 Data Cache Size 2 x 64 KBytes
L1 Instructions Cache Size 2 x 64 KBytes
L2 Unified Cache Size 2 x 512 KBytes
RAM(Bellek):4,00GB Dual-Channel DDR2 @ 667MHZ
MOTHERBOARD(ANAKART):MSI K9A2CF
GPU(EKRAN KARTI):Sparkle Nvida Geforce 9400GT 1024MB(1GB) 128bit
HDD(HARDDİSK):250GB (233GB) Seagate ST3250410AS ATA Device
CASE(KASA):CoolerMaster Centurion (390 Watt'lık GÜÇ KAYNAĞI)

=Resimler=

Speecy:
Yükte:

Boşta:

AIDA64Extreme:
Yükte:

Boşta:

Voltaj Değerleri:

Bios:

2.

3.

4.

Not:Bios daki resimler büyük çıkmış upload da bir problem oldu herhalde,özür dilerim.

deaw

Asistan
Reaksiyon puanı
10
Yardım edebilecek kimse yok mu ?

(PS63)

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Termal macun kurumus olabilir
Tazelemekte fayda var

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
[MENTION=344640]deaw[/MENTION]

Bios ayalarini resetle ve termal macun sür. Termal macunu sürmessen islemcin büyük ihtimal yanip cöpe gidecektir.

deaw

Asistan
Reaksiyon puanı
10

Bios ayalarini resetle ve termal macun sür. Termal macunu sürmessen islemcin büyük ihtimal yanip cöpe gidecektir.
Hocam yorumnuz için teşekkurler bios pilini çıkartım 6-7 saat beklettim olmadı biosdan default yapım yinede bir değişiklik olmadı.yazmıştım yukarıda zaten

squidword

Doçent
Reaksiyon puanı
68
Hocam yorumnuz için teşekkurler bios pilini çıkartım 6-7 saat beklettim olmadı biosdan default yapım yinede bir değişiklik olmadı.yazmıştım yukarıda zaten

Tek çare termal macun :D. Olmadı fanı çıkarmışken onu da temizleyin daha önce temizlendi mi ?

Sansar667

Müdavim
Reaksiyon puanı
525
En olmadı kasayı açık bırak hem pc temiz hava alır ;)

deaw

Asistan
Reaksiyon puanı
10
[MENTION=301001]Sansar667[/MENTION] [MENTION=374335]squidword[/MENTION] kardeşim kasa nın yan kapağı zaten açık :D ve daha önceden yazdan macun surdum fakat kışa doğru çıkartm gerekti ve sürmeden önce hiç bir macun izi yoktu fandada iz yoktu zaten benim işlemcim çok ısınan bir islemci değil zaten :D

squidword

Doçent
Reaksiyon puanı
68
@Sansar667 @squidword kardeşim kasa nın yan kapağı zaten açık :D ve daha önceden yazdan macun surdum fakat kışa doğru çıkartm gerekti ve sürmeden önce hiç bir macun izi yoktu fandada iz yoktu zaten benim işlemcim çok ısınan bir islemci değil zaten :D

Neden çıkarttınız ki macunu? Madem sorun yoktu o zaman. Fanı bir kontrol edin en son macunu çıkartmak için söktüğünüzde yerine takarken oturmamış olabilir.

Sansar667

Müdavim
Reaksiyon puanı
525
Belkide artık değişimin zamanı gelmiştir :)

deaw

Asistan
Reaksiyon puanı
10
[MENTION=68943]sana[/MENTION]r667 [MENTION=374335]squidword[/MENTION] islemcinin üzerindeki yılı öğrenmem gerekti malesef sistemi değiştiremiyorum 5000tl ye toplayaca para biriktiriyorum peki macun gerekiyorsa son koyduğum resimdeki beyaz yazılar neden çıkıyor.

tatar59

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Mavi ekran üzrindeki beyaz yazılar bios ta olduğunu gösterio sana ayarlarını aklında tutmadığı için biosa yönlendirdiğini gösteriyo yani okadar senelik bilgisayarının pili bitmiş. Pilini değiştir. En altaki siyah ekranda bilgisayarın takılı olan mouse yi bulamıyo en azından bukadar sürede yeni bir mouse alabilirsin. Burda konu hakkında iyi bilgili insanların cevap vermeme nedeni ne biliyomusun bir şey bilmeden biliyomuş gibi yorum yapıp diretmen. Bukadar sene termal macunsuz çalıştı diye bişey yok arkadaşım termal macun sürmemişler diye bişey yok. İşlemci aldığın zaman kutusunda, altındaki demirde fabrika çıkışı terman macun olur. Sen okadar süre kullanmışşınki o macun erişimiş gözeneklerde gözle görülmeyecek hale gelmiş yinede tam olarak işlevini kaybetmemiş sen gidip macun sürüp onu silmişşin. 1 damla termal macun ısıyı eşit şekilde paylaştırmıştır. İşlemci fanını değiştir ve macun sür.

kam turalı

Doçent
Reaksiyon puanı
14
Öncelikle herkesin söylediği gibi termal macun şart, mümkünse iyi bi marka al.

İkincisi gönderdiğin son resimde bios ps2 mouse bulamadığını yazıyor. Mouse ile veya girişi ile ilgili bi sorun olmuş olabilir.

varsa elinde başka mouse ile bi dene usb falan...

ceyhun014

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hoca Termal Macunu Kullanman Gerek Yakın Bilgisayarcıya Goturmenı Umarım Eger 5yıldır Kullanıyorsan Fanında Arza Olabilir Daha İyi Bi Fanla Degiştirirsen Daha iyi Olr Hem Pc Rahatlar Ekrandakı Cıkan Yazılara Birşey Diyemiyecegım Ama Mantık Yürütürsem Orda Derece Göstermıs Belki Cok Isındıgından Olabilir Fanın 5Yıllıksa Degiştirmekte Fayda Var :)

squidword

Doçent
Reaksiyon puanı
68
@sanar667 @squidword islemcinin üzerindeki yılı öğrenmem gerekti malesef sistemi değiştiremiyorum 5000tl ye toplayaca para biriktiriyorum peki macun gerekiyorsa son koyduğum resimdeki beyaz yazılar neden çıkıyor.

En sondaki yazıların çıkması normal bios sıfırladıysanız eğer ve önceden anakart logosu falan çıkıyosa biostan tekrar açmanız gerekebilir.

deaw

Asistan
Reaksiyon puanı
10
[MENTION=56759]tatar59[/MENTION] ben bilgisayae hakkında donanım bilgim var donanım sorunları hakkında bilgim yok ve ben ilk açılıştaki windows ekranını kasdediyordum neyse en iyisi yeni sistem o zamana kadar kullanmıcam o zaman.Birde benim soğutucum stok fan ve alt demiri düz mobilde olmasam fotoğrafını atcam kasanın