Bilgisayar açılmıyor. Hiçbir tepki vermiyor.

Bu konuyu okuyanlar

rebeel

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar,

Bilgisayarımın güç tuşuna basınca açılmıyor, fanları vs. hiç birşey çalışmıyor.

Psu'nun yeşil ve siyah kablolarıyla kısa devre yaparak çalıştırdım Psu sorunsuzca çalıştı.

Power tuşunun çalışıp çalışmadığını test etmek için Power tuşunun kablolarının gittiği anakart üstündeki Power SW uçlarına tornavida ucunu değdirdim yine çalışmadı. Yani Power tuşundada sorun yok.

Güç kablosunu prize takınca kasanın ön tarafında bulunan usb, micro sd kart vs. girişlerinin ışığı yanıyor. Buda anakarta elektrik geldiğini gösteriyor sanırım.

Ram, HDD, ekran kartını çıkararak çalıştırmayı denedim yine çalışmadı.

Bios pilini çıkarıp 15 dakika bekleyip tekrar taktım yine çalışmadı.

Anakart üstünde herhangi bir yanık, kondansatör şişmesi falan gözükmüyor.

Sizce bilgisayar niye açılmıyor arkadaşlar? Sorunun hangi parçadan kaynaklandığını bulmak için başka ne gibi testler yapabilirim?

clients

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
power supply arıza olabilir veya anakartında kondansatör lerinde arıza olabilir, elektrik geliyorsa çalısıyor mantıgı yok anaakrtın üstüne kondansatör lere bir bak patlak varmı ikininci bir power varsa onuda test et

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
İşlemcinin yanına takılan iki sarı iki siyah 4 lü kabloyu çıkart birde öyle dene çalışırsa anakartın arızalı demektir

akinov5

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Klavyende ışık varsa çalışmadığı halde statik elektriği tamamen kasandan atman lazım. Topraklama gibi düşün sonra açılabilir ama anakartın gitmiş gibi gözüküyor. Power supplynin çalıştığından eminsen eğer. farklı psu kullanmayı denedin mi ?

rebeel

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
power supply arıza olabilir veya anakartında kondansatör lerinde arıza olabilir, elektrik geliyorsa çalısıyor mantıgı yok anaakrtın üstüne kondansatör lere bir bak patlak varmı ikininci bir power varsa onuda test et
Kondansatörlerde patlak, şişme vs. yok hocam. Malesef başka deneme yapabileceğim psu yok.

İşlemcinin yanına takılan iki sarı iki siyah 4 lü kabloyu çıkart birde öyle dene çalışırsa anakartın arızalı demektir
Dediğiniz 4 lü kabloyu çıkarıp denedim yine çalışmadı hocam.

Klavyende ışık varsa çalışmadığı halde statik elektriği tamamen kasandan atman lazım. Topraklama gibi düşün sonra açılabilir ama anakartın gitmiş gibi gözüküyor. Power supplynin çalıştığından eminsen eğer. farklı psu kullanmayı denedin mi ?
Güç kablosunu çıkarıp power tuşuna arka arkaya 10-15 kere bastım. Bu şekilde statik elektrik tamamen boşalmışmıdır acaba? Yada statik elektriği tamamen kasadan atmak için başka neler yapabilirim? Malesef başka deneme yapabileceğim psu yok.

Bu arada güç kablosunu prize takınca psudan ince bir tiz sesi geliyor arkadaşlar.

Cevaplarınız için teşekkürler.

tolga.ua

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Güç kablosunu çıkarıp 10 15 kere basmaktan ziyade 20 25 saniye basılı tut