Bilgisayar açıldıktan 30 saniye sonra kapanıyor

Bu konuyu okuyanlar

suzerain

Asistan
Reaksiyon puanı
143
Arkadaşlar bilgisayarım açılmadığı için servise götürmüştüm orada işlemcinin arkasındaki çiplerden 3-4 tanesi zarar görmüş dedi tamir etti orada da gördüm bilgisayar açıldı eve geldim bilgisayarı açıyorum 30 saniye sonra kapanıyor. Bendeki işlemci fanı uymadığı için işlemciye yeni bir fan alacağım şuan işlemciyi fansız çalıştırmaya çalışıyorum o yüzden mi 30 saniye sonra kapanıyor? Eğer o yüzdense bu girişlere ne tür bir fan almalıyım?

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,069
Fansız çalışmaktan dolayı olması muhtemel. İşlemci çok hızlı bir şekilde termal kilit sıcaklığına ulaşıyorsa kendisini kapatıyordur güvenlik amaçlı. Bunu anlayabilmek için bios ekranına girebilirsiniz. Sıcaklık olması gerekenin çok üstündeyse veya artıyorsa muhtemelen bundan dolayıdır. Güzel bir soğutma almadan çalıştırmanızı önermem. İşlemci modelinizi ve bütçenizi yazarsanız arkadaşlarımız ona göre soğutucu önerilerinde bulunacaklardır.

suzerain

Asistan
Reaksiyon puanı
143
Fansız çalışmaktan dolayı olması muhtemel. İşlemci çok hızlı bir şekilde termal kilit sıcaklığına ulaşıyorsa kendisini kapatıyordur güvenlik amaçlı. Güzel bir soğutma almadan çalıştırmanızı önermem. İşlemci modelinizi ve bütçenizi yazarsanız arkadaşlarımız ona göre soğutucu önerilerinde bulunacaklardır.
Hocam resimleri yeni atabildim bir bakar mısınız ne tür bir fan lazım işlemci 3400g ryzen

Hollywoo

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,462
Öncelikle hemen fan gerekli diye bir karar çıkartamayız.PSU modeliniz nedir? Bir de işlemcinizin soket tipini yazar mısınız.

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,069
Şu anda işlemci bu şekilde çıplak mı çalışıyor? O zaman kesinlikle normal kapanması. Asla çalıştırmanızı önermem. Üstünde herhangi bir soğutma yok. Soğutucu önerisini ben yapmayayım yeterli bilgim yok.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Öncelikle hemen fan gerekli diye bir karar çıkartamayız.PSU modeliniz nedir? Bir de işlemcinizin soket tipini yazar mısınız.
Resimlerdeki haliyle çalışıyorsa çıkartabiliriz. Çünkü işlemci soğutucusu yok resimlerde.

Hollywoo

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,462
Şu anda işlemci bu şekilde çıplak mı çalışıyor? O zaman kesinlikle normal kapanması. Asla çalıştırmanızı önermem. Üstünde herhangi bir soğutma yok. Soğutucu önerisini ben yapmayayım yeterli bilgim yok.

Resimlerdeki haliyle çalışıyorsa çıkartabiliriz. Çünkü işlemci soğutucusu yok resimlerde.
Hocam açıkcası 30 saniyede işlemcinin 80 90 derecelere kadar çıkacağını düşünmüyorum.Masaüstünü gördükten 3-4 dakika sonra çıkar diye düşünüyorum.

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,069
Hocam açıkcası 30 saniyede işlemcinin 80 90 derecelere kadar çıkacağını düşünmüyorum.Masaüstünü gördükten 3-4 dakika sonra çıkar diye düşünüyorum.
İlk açılışta çalışan uygulamalardan dolayı hemen çıkması mümkün. Benim 360mm soğutmam var. Bilgisayar açıldığında ilk 10-15sn 60 dereceleri görüyor işlemci.

suzerain

Asistan
Reaksiyon puanı
143
Anakart gigabyte a320m-h üzerinde amd socket am4 yazıyor

Hollywoo

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,462
İlk açılışta çalışan uygulamalardan dolayı hemen çıkması mümkün. Benim 360mm soğutmam var. Bilgisayar açıldığında ilk 10-15sn 60 dereceleri görüyor işlemci.
PSU modelini bir söylesin bakalım eğer kalitesiz ise psu dan kaynaklanabilir.

Hollywoo

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,462
Açıkcası o psu markasını hiç duymamıştım kaliteli olduğunu düşünmüyorum.

silindi

Profesör
Reaksiyon puanı
3,580
Fansız çalışmaktan dolayı olması muhtemel. İşlemci çok hızlı bir şekilde termal kilit sıcaklığına ulaşıyorsa kendisini kapatıyordur güvenlik amaçlı. Bunu anlayabilmek için bios ekranına girebilirsiniz. Sıcaklık olması gerekenin çok üstündeyse veya artıyorsa muhtemelen bundan dolayıdır. Güzel bir soğutma almadan çalıştırmanızı önermem. İşlemci modelinizi ve bütçenizi yazarsanız arkadaşlarımız ona göre soğutucu önerilerinde bulunacaklardır.
Eğer fansız çalıştırmaya çalışmaya devam ederseniz işlemci yanar. Fansız hemen ısınır ve kapanır

suzerain

Asistan
Reaksiyon puanı
143
Kasa ile beraber gelmiş psu anlaşılan. Ben konu hakkında güvendiğim bir hocamı da çağırayım. @met 35

Açıkcası o psu markasını hiç duymamıştım kaliteli olduğunu düşünmüyorum.
İlk açtığımda 3 dakika falan açık kalmıştı sonra kapandı kendi kendine şimdiki açtığımda 30 saniye sonra kapanıyor hocam bide ne tür bir fan almalıyım bu girişe bilmiyorum anakartım Gigabyte A320M-H biraz farklı bir işlemci soğutucusu girişi var gibi

Hollywoo

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,462
İlk açtığımda 3 dakika falan açık kalmıştı sonra kapandı kendi kendine şimdiki açtığımda 30 saniye sonra kapanıyor hocam bide ne tür bir fan almalıyım bu girişe bilmiyorum anakartım Gigabyte A320M-H biraz farklı bir işlemci soğutucusu girişi var gibi
AM4 soketli bir cpu fan önerebilirim ancak bütçeniz nedir?

suzerain

Asistan
Reaksiyon puanı
143
AM4 soketli bir cpu fan önerebilirim ancak bütçeniz nedir?
Hocam işlemciyi yormıyıcam fazla knight online için bir fan arıyorum orta segment olsa olur bütçeyi ona göre ayarlarsanız iyi olur

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,528
Herhalde bilgisayarı ucuracaksin dostum. Fansiz masaüstü işlemcisi mi çalıştırılır?

Hollywoo

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,462
Hocam işlemciyi yormıyıcam fazla knight online için bir fan arıyorum orta segment olsa olur bütçeyi ona göre ayarlarsanız iyi olur
Eminsin değil mi AM4 olduğuna? Eğer emin değilsen CoreTemp indirip orayı çekip buraya atabilirsiniz.AM4 soket ise bunu öneriyorum.

Bütçe düşük ise bu da olabilir.

suzerain

Asistan
Reaksiyon puanı
143
Eminsin değil mi AM4 olduğuna? Eğer emin değilsen CoreTemp indirip orayı çekip buraya atabilirsiniz.AM4 soket ise bunu öneriyorum.

Bütçe düşük ise bu da olabilir.
https://i.hizliresim.com/LDIpAa.jpg anakartta öyle yazıyor valla hocam