Beyin yaşı hesaplama.

Bu konuyu okuyanlar

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,096
Soruları yanıtlayın ve testin sonunda verdiğiniz her 'Evet' cevabını '1 puan' olarak hesaplayarak beyin yaşınızı öğrenin...
Hayatınızı bu şekilde sürdürmeye devam ederseniz, Alzheimer riskini en alt seviyede tutabilirsiniz.

İngiliz Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı 25 soruyu yanıtlayarak siz de 'Beyin Yaşı'nızı öğrenebilirsiniz. Soruları yanıtlayın ve testin sonunda verdiğiniz her 'Evet' cevabını '1 puan' olarak hesaplayarak beyin yaşınızı öğrenin

1. Her gece en az 7-8 saat uyurum.

2. Günde en az 5 porsiyon yüksek antioksidan içeren sebze ve meyve tüketirim.

3. Her gün en az bir porsiyon yaban mersini, ahududu ya da böğürtlen tüketirim.

4. Haftada en az 3 kez, yüksek miktarda omega-3 yağ asidi içeren, fırında ya da ızgarada pişirilmiş balık yerim.

5. Haftada en az 5 kez omega 3 yağ asidi içeren balık yağı hapı ya da keten tohumu takviyesi kullanırım.

6. Folik asit ve günlük multivitamin takviyesi kullanırım.

7. Her gün düşük doz aspirin kullanırım.

8. Haftada en az 5 kez üzüm suyu ya da kırmızı şarap içerim.(pekmez diyeydi iyidi)

9. Haftanın birçok günü en az 30 dakika egzersiz yaparım.

10. Haftada en az 5 kez bulmaca, sudoku gibi aktif öğrenme, analiz ve problem çözme yeteneğini geliştiren aktivitelerde bulunurum.

11. Ailemde 'uzun ömür genleri' bulunuyor. Aile üyeleri genellikle 80 yıldan fazla yaşıyor ve hafıza kaybına uğramıyor.

12. Toplam kolesterol değerim 5.2 mmol/litrenin altında.

13. 'Kötü' kolestrol değerim 3.3 mmol/litrenin altında.

14. Obez değilim. (Kadınlarda 'vücut kitle indeksine göre 9 kilodan daha az fazlam var', erkeklerde 'vücut kitle indeksine göre 13 kilodan daha az fazlam var')

15. Akdeniz Diyeti yapıyorum. (Meyve, sebze, fasülye, fındık, tahıl ve zeytinyağı ağırlıklı besleniyorum, kırmızı eti az tüketiyorum)

16. Tereyağı ve margarin yerine zeytinyağı ve trans yağı içermeyen besinler tüketiyorum.

17. Hiç sigara içmedim

18. Tansiyon değerlerim normal.

19. Şeker hastalığım yok.

20. Metobilik sendroma sahip değilim. (Hipertansiyon, merkezi obezite ya da trigliserid hastası değilim)

21. Uyku bozukluğu yaşamıyorum, horlama, uyku apnesi ya da uykusuzluk gibi sorunlarım yok)

22. Kontrol edilemeyen günlük stres benim için bir sorun değil.

23. Arkadaşlarım, ailem ve çevremdeki insanlarla birçok aktiviteye katılıyorum.

24. Kısa ya da uzun süreli hafıza problemim yok.

25. Alzheimer'ı önlemeye hazırım ve bunun için ne gerekiyorsa yaparım.

TEST SONA ERDİ
0-11 Puan: Yüksek Alzheimer riski altındasınız. Kronolojik yaşınıza 10 yaş ekleyerek gerçek beyin yaşınıza ulaşabilirsiniz. Doktor yardımı alarak oluşabilecek sağlık problemleri için önlem almalısınız.

12-14 Puan: Orta derecede Alzheimer riski taşıyorsunuz. Gerçek yaşınız ile beyin yaşınız arasında fazla fark olmasa da Alzheimer riskinizi yükselttiğinizi bilmelisiniz.

15-19 Puan: Beyin yaşınız gerçek yaşınızla eşit. Hafif de olsa Alzheimer riskiniz var. 'Hayır' cevabını verdiğiniz soruları kontrol edin ve bundan bu konulara özen gösterin.

20-22 Puan: Gerçek yaşınızdan 10 yaş çıkararak beyin yaşınızı bulabilirsiniz. Fiziksel ve ruh sağlığınıza önem veriyorsunuz. Ancak yine de sizin de verdiğiniz 'Hayır' cevaplarına odaklanmanız, Alzheimer riskini düşürmenizi sağlayacak.

23-25 Puan: Sağlıklı yaşlanıyorsunuz. Kronolojik yaşınızdan 15 yaş çıkararak beyin yaşınızı hesaplayabilirsiniz. Sağlıklı, genç ve üretken bir beyne sahipsiniz...

Kaynak-- Mühendisbeyinler forum.

Son düzenleyen moderatör:
Reaksiyon puanı
769
Kollestrol değerlerimi nasıl öğrenebilirim? Zaten gün içinde spor yapan ve zararlı besinlerden uzak duran birisiyim acaba kollestrol olabilir mi?

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,096
Kollestrol değerlerimi nasıl öğrenebilirim? Zaten gün içinde spor yapan ve zararlı besinlerden uzak duran birisiyim acaba kollestrol olabilir mi?
Bilmiyorum bilgili olan anlatırsa bende öğrenirim.

Dora

Dekan
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Bisiklet olmasa 14 puanla sınıfta kalmıştım. Omega konusunda çok büyük problemler yaşadığım bir gerçek. Tıp buna çözüm bulamadı.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,096
Bu besinlerin çoğunu almaya kalksam başka hiçbir şeye bütçe ayıramam herhalde :)
Ne yalan söyliyim okuya okuya canım çekti desem yalan olmaz :D
Hafta içinde o kadar vitaminli ürünler yersem düz duvara tırmanırım. hehehe

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Bir gün dünyanın en zenginleri arasına adımı yazdırırsa bu soruların hepsine cevabım evet olur.

drocco

Profesör
Reaksiyon puanı
991
Gece çalışmaktan beyin falan kalmadı bizde

Y.Emre41

Doçent
Reaksiyon puanı
423
Aile hekiminde kan tahlili ile çıkıyor. Sabah aç karnı gidiyorsun. Öğleden sonra sonuç çıkıyor. Hem şekerin, hormonların da bakılıyor. B12 ve D vitaminini de baktır. Doktordan iste.
Bu test çok acımasız. Hepimizi Alzhemier yapacak :(

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,357
Hafıza sağlığını geçtim, o kadar uzun yaşayabileceğimiz ne mağlum? :D

Lowrance

Öğrenci
Reaksiyon puanı
72
6 puan alabildim. Türkiye şartlarında bu ekonomide ne balık,tavuk ne şarabından bahsediyorsunuz ahududu böğürtlen neredeyse hiç yememiş biri olarak google a yazdım bunlar neymiş diye.
12-13-17-18-19-20.maddelerden
Herkes yaşıyor bir şekilde napalım Coğrafya kaderdir. Somalide de doğabilirdim Finlandiyadada.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,096
6 puan alabildim. Türkiye şartlarında bu ekonomide ne balık,tavuk ne şarabından bahsediyorsunuz ahududu böğürtlen neredeyse hiç yememiş biri olarak google a yazdım bunlar neymiş diye.
Herkes yaşıyor bir şekilde napalım Coğrafya kaderdir. Somalide de doğabilirdim Finlandiyadada.
Harbiden üzdün. Ben belki yılda maksumum 15 kere yerim bu yazılanlardan ama haftada 3 kez yemek çok lüks göründü bana

beleşadam

Profesör
Reaksiyon puanı
907
o listeyi hazırlayanlar zengin olunca galiba herkezi kendileri gibi sanmışlar
Mesaj otomatik birleştirildi:

sonuçta ingilterede yapılmış oradaki ekonomi mükemmel isteyen sağlıklı beslenebiliyor türk listesi olsaydı çok değişik olurdu
Mesaj otomatik birleştirildi:

Testi yaptım 6 puan aldım ama bayabi akıllıyım valla keşke başka ülkede doğsaymışım dedirtiyor insana

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Eğer ki (anne, baba, dede, nine vs.) ailem ve ben bir balıkçı kasabasında yaşıyor olsaydık ve kendi yetiştirdiğimiz sebze, meyve, yeşillik, vs. ve küçük-büyük baş hayvanlar ve bunların (et, süt, yumurta, vs.) ürünleriyle besleniyor olsaydık, işte o zaman muhtemelen tüm sorulara yanıtım EVET olurdu. :)

Test hakkında yorumum:
Bence testteki her "Evet" cevabının ağırlığı '1 puan' olmamalı; bazı soruların ağırlığı alzheimer olma riskini daha çok etkiliyor. Mesela 10, 11, 12, 16, 17, 19, 20, 23 nolu sorular; bence bunların ağırlığı 1'den büyük tutulmalıydı. :)

bilexsamet

Profesör
Reaksiyon puanı
2,415
İlk 10 soruya baktım. 1-2 puan alınca diğerlerine geçmedim. ?

Constantin87

Profesör
Reaksiyon puanı
1,933
Bence bu ingiliz milletler topluluğu mensubu vatandaşlar için :D Buna göre bence ülke olarak %70 yüksek risk grubundayız.

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Annem daha 60ına bile gelmedi dayım ondan da küçük sürekli unutuyorlar bizde çok yaşıyorlar ama hepsi alzheimer maalesef.Umarım ben o yaşları görmem hatta 50leri bile görmem umarım hayattaki en büyük beklentim belki de bu 50li yaşları görememek.