Beyin okumak artık hayal değil!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ebay

Üyecik
Karşısındakinin ne düşündüğünü anlayabilen kişiler artık sadece filmlerde kalmayacak...
Beyin okumak artık hayal değil!
Bilim adamları beynimizin içini bu kadar net görebilecekler.
Kanada'nın en büyük çocuk rehabilitasyon hastanesinde çalışan bilim adamları çok ilginç bir icatta bulundular. Bilim adamları geliştirdikleri özel bir teknik sayesinde insanların zihnini okuyabiliyorlar. Bunu yapmak içinse kızıl ötesi ışınları kullanıyor ve beyin aktivitelerini izliyorlar. Beynin ön bölümüne yansıtılan kızıl ötesi ışın, beyin bir tercih yaptığı zaman, tercihinin ne yönde olduğunu sadece toplandığı verilere bakarak söyleyebiliyor. Yani bir anlamda beyin okuma işlemi gerçekleştiriliyor.

Konuyla ilgili testler henüz devam ediyor fakat testlerde %80 oranında başarı sağlanmış olması Kanadalı bilim adamlarını doğru yolda olduğunun bir göstergesi. İlk testler deneklerin önüne iki farklı içecek konularak başladı. Deneklere tercih ettikleri içecek soruldu ve onlar yanıt vermeden bilim adamları hangisini seçeceklerini zaten biliyorlardı.

Bu teknik, özellikle konuşma engelli çocukların iletişim kurabilmelerini sağlamak amacıyla geliştirildi fakat devletlerin farklı amaçlarla bu tekniğe sahip olmak için can atacağını tahmin etmek zor değil.:surprised::surprised::surprised:
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst