Beyaz Şapkalı Hacker nedir? Nasıl olunur?

Bu konuyu okuyanlar

Jarvisit

Tech is my home
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
2,840
Gelişen teknoloji ve internet tabanlı uygulamalarla beraber siber güvenlik alanının önemini daha net hissetmeye başladık. Siyah şapkalı olarak bilinen kötü niyetli hacker gruplarının karşısında duran beyaz şapkalı hacker'ları ne kadar iyi tanıyoruz? İsteyen herkes beyaz şapkalı hacker olabilir mi? Bu iş için neler gerekli? Gelin yakından bakalım.

beyaz-sapkali-hacker-nedir-etik-hack-nedir-4.jpg

Devamı: Beyaz Şapkalı Hacker nedir? Nasıl olunur? - ShiftDelete.Net

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Haberin sonunda CEH hakkında konuşmuşsunuz, biraz yanlış yönlendirici olmuş çünkü çok fazla gerekli gibi gözükmüş ama öyle denemez ama şirketler istiyor mu istiyor. Deneyimli bir siber güvenlikçinin CEH ile ilgili videosu. Ona göre ne kadar CEH için para harcayacağınıza bakarsınız sevgili okurlar.
ÖNEMLİ: Süre 3.43'de sansürlenmemiş küfür bulunuyor, uyarayım. Ona göre izlerseniz sevinirim, başımı yakmayın.
Ayrıca videonun belli bir süresinden başlatıyorum. Adamın diğer anısını dinlemek isterseniz süre 00.00'dan izleyebilirsiniz.

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
DDOS Hackerlık bile değil. Kim uydurdu. Onu bir tim uydurdu da neyse linçleneceğim.
Hocam genelin anlayacağı şekilde örnek vermiş bence. Örneğin dirbuster gibi bir yazılımla host taratmak da bir nevi DoS'dur çünkü aşırı talep gönderilir thread arttırılırsa ve yavaşlamaya sebep olur. Sadece Dos atmak da hackerlık değil ama sadece bir örnek gibi geldi bana.

Jarvisit

Tech is my home
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
2,840
Haberin sonunda CEH hakkında konuşmuşsunuz, biraz yanlış yönlendirici olmuş çünkü çok fazla gerekli gibi gözükmüş ama öyle denemez ama şirketler istiyor mu istiyor. Deneyimli bir siber güvenlikçinin CEH ile ilgili videosu. Ona göre ne kadar CEH için para harcayacağınıza bakarsınız sevgili okurlar.
ÖNEMLİ: Süre 3.43'de sansürlenmemiş küfür bulunuyor, uyarayım. Ona göre izlerseniz sevinirim, başımı yakmayın.
Ayrıca videonun belli bir süresinden başlatıyorum. Adamın diğer anısını dinlemek isterseniz süre 00.00'dan izleyebilirsiniz.

Nesi yanlış yönlendirici? YouTube videosundaki adama göre değil TSE, BTK ve diğer resmi kurum bilgilerine göre içerik yazdım hocam. Belirttiğiniz gibi "ona göre".

Yanlış yönlendirdiğimi düşündüğünüz yer neresiyse açıklarsanız, hata varsa düzelteyim.

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Nesi yanlış yönlendirici? YouTube videosundaki adama göre değil TSE, BTK ve diğer resmi kurum bilgilerine göre içerik yazdım hocam. Belirttiğiniz gibi "ona göre".

Yanlış yönlendirdiğimi düşündüğünüz yer neresiyse açıklarsanız, hata varsa düzelteyim.
Bu adam eğitim verebilecek kadar gelişmiş ve çok eski bir siber güvenlikçi. Videodaki kısma dikkat ederseniz CEH eğitimini veren kişi bile milletin parasını boşa harcadığını belirtiyor eğitim alırken vs. Komple 1 sayfalık alanı sırf CEH için ayırmak önemli bir şeymiş gibi gösterir ama öğretici olmayan bir şey olduğundan çok bir gelişim sağlatmaz. Söylediklerimde ana fikir bu. Sonuç olarak haberi düzenlemeniz lazım değil ama CEH yerine başka bir şey anlatabilirdiniz ve ya CEH kısmını kısa tutabilirdiniz. Çok mühim bir durum değil yani. Bu alan içinde uzman olacak kişi için iş bulma kısmına gelmeden önemsemesi gereken bir şey olmadığından daha "Nedir? Nasıl olunur?" diyen bir kişi için başlangıçta bilmesi bile gerekli değil. Demek istediğim oydu. Geribildiri olarak alabilirsiniz bu yazdıklarımı. İyi akşamlar.

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
Kali yerine ParrotOS kullanabilirsiniz :)

Jarvisit

Tech is my home
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
2,840
Bu adam eğitim verebilecek kadar gelişmiş ve çok eski bir siber güvenlikçi. Videodaki kısma dikkat ederseniz CEH eğitimini veren kişi bile milletin parasını boşa harcadığını belirtiyor eğitim alırken vs. Komple 1 sayfalık alanı sırf CEH için ayırmak önemli bir şeymiş gibi gösterir ama öğretici olmayan bir şey olduğundan çok bir gelişim sağlatmaz. Söylediklerimde ana fikir bu. Sonuç olarak haberi düzenlemeniz lazım değil ama CEH yerine başka bir şey anlatabilirdiniz ve ya CEH kısmını kısa tutabilirdiniz. Çok mühim bir durum değil yani. Bu alan içinde uzman olacak kişi için iş bulma kısmına gelmeden önemsemesi gereken bir şey olmadığından daha "Nedir? Nasıl olunur?" diyen bir kişi için başlangıçta bilmesi bile gerekli değil. Demek istediğim oydu. Geribildiri olarak alabilirsiniz bu yazdıklarımı. İyi akşamlar.

İyi de adamın bahsettiği tarih 2004-2005. Aradan15 yıl geçmiş. Ayrıca sadece başlangıç ile ilgili bir rehber olsaydı bölüm 1 diye eklerdim. Sertifika zorunlu değil zaten. İsteğe bağlı.

Bu yazının devamı tarafmdan gelecek. :)

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
İyi de adamın bahsettiği tarih 2004-2005. Aradan15 yıl geçmiş. Ayrıca sadece başlangıç ile ilgili bir rehber olsaydı bölüm 1 diye eklerdim. Sertifika zorunlu değil zaten. İsteğe bağlı.

Bu yazının devamı tarafmdan gelecek. :)
beklemedeyiz..

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Hocam eleştiri almışsınız. Hem de videosunu verdiğim kişisden. :d Bir izleyin isterseniz, eleştiri almak önemli sonuçta.

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Parrot os değil hocam parrot security os. Parrot onun tool barındırmayan hali. Prrot security tool barındıran hali. Ve evet parrot security os kaliden daha iyi. Daha çok tool barındırıyor.
Evet Parrot Security OS düzeltmesini doğru yapmışsınız arkadaş için ama daha çok tool olması her zaman için daha iyi değildir. Kullanım rahatlığı vs. de işin içine girer iyi olması konusunda. Tabi bu herkesin alışkanlıklarına göre değişir o yüzden işletim sistemlerinde genel olarak şu şundan iyidir diyemeyiz bence.

rover_xp

Profesör
Reaksiyon puanı
2,230
Evet Parrot Security OS düzeltmesini doğru yapmışsınız arkadaş için ama daha çok tool olması her zaman için daha iyi değildir. Kullanım rahatlığı vs. de işin içine girer iyi olması konusunda. Tabi bu herkesin alışkanlıklarına göre değişir o yüzden işletim sistemlerinde genel olarak şu şundan iyidir diyemeyiz bence.
Parrot sec os kullanmıştım , sanal makinede kaliden daha güzel çalışıyordu.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Parrot sec os kullanmıştım , sanal makinede kaliden daha güzel çalışıyordu.
Hızlıydı ve kaynak kullanımı biraz daha azdı

_emre_emre_

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,265

beyaz şapkalı olmak için sertifika gerekiyor demişsiniz. lazım değil. eğer siber güvenlik uzmanı olacaksan lazım "OLABİLİYOR"

Jarvisit

Tech is my home
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
2,840
Eleştiri yapmak veya almak önemli de benim ismim söylenmek zorunda değil. Bunun adı karalama.

Reaksiyon puanı
3,027
Hocam eleştiri almışsınız. Hem de videosunu verdiğim kişisden. :d Bir izleyin isterseniz, eleştiri almak önemli sonuçta.
Bilgilendirici tek bir kısım yok, buna eleştiri denmez. Zaten kendileri de "parodi" demiş buna. Objektif olarak yaklaşmak gerekirse videoyu izlerken mimik kıpırdamadı. Cümleleri okuyup üstüne kahkaha patlatmak parodi değil aşağılama oluyor. Eğer ilgili şahıs konu hakkında çok iyi bilgi sahibiyse bizleri aydınlatsın, biz de okurlarımıza en doğru içeriği sunalım.

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,152
Böyle saçma sapan videolara zaman ayırmayın. Adam da zaten kendine trafik olsun diye yapıyor bu videoları. Ben olsam video linkini kaldırır, işime gücüme bakardım.