Beste yapmak

Bu konuyu okuyanlar

Hasansyk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Öncelikle merhaba. Beste nasıls yapılır müzik bilgisi olarak neler bilmem gerekiyor bilmiyorum. Müzik bilgim yok. Gitar çalıyorum. Youtubedan öğrendim çalmayı teorikte bir bilgim yok pratik olarak akor nasıl basılır ritim nasıl olarak öğrendim. 300 şarkı biliyorum bazılarının solosu internette yok veya ritimleri yazmadığı için kulaktan ritimini anlayabildiğim kadar çalıyorum. Onun dışında diğer parçalarda bir sıkıntı yok. Gitarımla çalabileceğim bir beste yapmayı çok istiyorum. Bunun için müzik eğitimi mi almalıyım yoksa gitarı teorik olarak öğrenmem yetermi ?
Selim ışığı isim olarak biliyorum sadece ama bildiğim kadarıyla işin teoriği daha ağırlıklı videolarında. Bunun gibi atmam gereken temeli öğrenebileceğim bir youtube kanalı var mı veya ne yapmalıyım ? Umarım anlatabilmişimdir. Teşekkür ederim.

-Uncar_Blood-

Profesör
Reaksiyon puanı
1,174
aslında burda gitar gücü değilde kalem gücü devreye giriyor sen zaten o kelimeleri o anlamlı cümleleri yazarken hangi ritimde yazıcağın aklında canlanıyor şurdan sonra yavaş gireceğim yada yavaşlayacağım falan gibi gibi bunun için ekstra eğitime gerek yok bence

Hasansyk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
aslında burda gitar gücü değilde kalem gücü devreye giriyor sen zaten o kelimeleri o anlamlı cümleleri yazarken hangi ritimde yazıcağın aklında canlanıyor şurdan sonra yavaş gireceğim yada yavaşlayacağım falan gibi gibi bunun için ekstra eğitime gerek yok bence
Evet kalem gücü de çok önemli tabi ama akorları nasıl bulucam. Parçada hangi akorları kullanacağımı nasıl belirleyebilirim ?

Reaksiyon puanı
5,171
Evet kalem gücü de çok önemli tabi ama akorları nasıl bulucam. Parçada hangi akorları kullanacağımı nasıl belirleyebilirim ?
Beste ile söz yazarlığını pek bir alakası yok. Bence ilk olarak müzik teorisi ile başlamalısın. Udemy üzerinden eğitimleri alabilirsin.

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Gamlar, makamlar, akor dizileri, nota bilgisi müzik kulağı yani bu işin teorisini bilmek lazım düzgün bir beste yapmak için. Ezbere akor seçip ritim tıngırdatmak bir şey değil.