Beşiktaş' ta Küçülme Operasyonu!

deatmania

Rektör
Beşiktaş Yönetim Kurulu, birinci liglerde mücadele eden erkek voleybol ve kadın basketbol şubelerini kapatma kararı aldı.25 Mart'ta yapılan olağanüstü kongrede başkanlığa seçilen Fikret Orman, sürekli olarak kulübün 482 milyon liraya ulaşan astronomik borcuna dikkat çekip, küçülmelerinin şart olduğunu ifade etmişti. Önceki günkü divan kurulu toplantısında da, 'Çok sempatik olmayan şeyler yapacağız. Ödeyemeyeceğiz şeyi borçlanmayacağız' diyerek, acı reçete uygulayacaklarının sinyalini veren Orman, bu yoldaki ilk kararlarını aldı.

Akşam gazetesinden Adil Demirbuçuk'un haberine göre; Haftalardır kulübün mali durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Fikret Orman ve kurmayları, bütçeleri her yıl ciddi açıklar veren erkek voleybol ve kadın basketbol şubelerinin profesyonel faaliyetlerini sona erdirme konusunda görüş birliğine vardı.

Beşiktaş Yönetim Kurulu'nun bu kritik kararları almasında, erkek voleybol ve kadın basketbol branşlarının yaşadığı başarısızlıklar da büyük rol oynadı. Kadın basketbol takımına, geçtiğimiz sezonun başında üç WNBA oyuncusu (Amber Harris, Courtney Vandersloot, Jantel Lavender) ve Rusya Milli Takımı'nın yıldızı Ilona Korstin transfer edildi; antrenörlük görevine de dünyaca ünlü Sandro Orlando getirildi. Hedef; şampiyonluk yarışında F.Bahçe ve G.Saray'a rakip olmaktı, ancak takım küme düşmekten son anda kurtuldu.

YENİDEN BİRİNCİ LİG'E ÇIKTILAR

Tarihi boyunca 8 kez küme düşen voleybol takımı da, son olarak önceki sezon İkinci Lig'in yolunu tuttu. Bu sezon İkinci Lig'de başarılı bir grafik çizen Siyah-Beyazlılar, sıralamada ilk 2'ye girerek tekrar Aroma Birinci Ligi'nde mücadele etmeye hak kazandı.

SPONSOR BULAMADILAR

Sportif başarısızlığın yanı sıra, bu branşların giderlerini karşılayacak ciddi bir sponsor bulunmaması da önemli bir etken oldu. Fikret Orman ve arkadaşları, ellerinden gelen bütün çabayı göstermelerine rağmen, erkek basketbol takımını sırtlayan Milangaz gibi güçlü bir sponsor bulamadı.

ALTYAPI DEVAM EDECEK

Beşiktaş Yönetim Kurulu'nun, erkek voleybol ve kadın basketbol takımları ile ilgili kararını birkaç gün içinde açıklaması bekleniyor. İki şubenin altyapı faaliyetleri ise devam edecek.
ŞU an itibariyle bu karardan dönme gibi bir durum söz konusu değil. Ancak, Milangaz gibi ciddi sponsorlar bulunduğu taktirde, kapatma kararı gözden geçirilecek.Kaynak
 

Whisper1907

Profesör
İnşallah Beşiktaş'ı bu durumdan kurtaracak doğru hamleleri yapabilirler.
3 büyükler her kulvarda her koşulda yarışabilmeli.
 

Elbruz46

Rektör
Başarı olmadığı zaman ilgi olmuyor...
İlgi olmadığı zaman sponsor olmuyor...
Sponsor olmadığı zaman başarı olmuyor...

Bu bir kısır döngü...

Beşiktaş yıl boyunca basketbol'da salonu bomboş bıraktı...
Başarı gelince bir anda ilgi arttı.
Avrupa'da dahi görülmemiş şekilde 20.000 kişi salonu doldurdu...

Bu takım sürekli 10.000 kişi üzerine maçlarını yapsa sponsorun alasını bulur...
Sponsor bulunduğunda zaten başarı bir şekilde geliyor bu sene Milangaz ile olduğu gibi...

Şimdi bir yandan insan üzülüyor takımı her alanda mücadele etsin diyor.
Ama bir yandan da düşünmek gerek!

Kimsenin takip etmediği, boş salonlarda oynayan, herhangi bir sportif başarı getirmediği gibi zarar eden bu branşların kapatıldığını medya yazmasa taraftarın ruhu bile duymaz bunların kapatıldığını!

Eğer taraftar kulübündeki bir takım branşların kapatılmasını istemiyorsa o branşlara ilgi gösterecek, maçlarına gidecek, elinden geldiğince maddi manevi destek olacak.

Bu branşları HAYIR İŞİ olarak yapacak gücü kalmadı Beşiktaş'ın...

Takımlarımızı bir araca benzetirsek Futbol ve Basketbol bu aracın motor ve yürüyen aksamıdır.
Diğer branşlar ise ekstra donanımdır, olması araca değer katar, olmaması değerini düşürür, ancak araç için hayatı önem taşımaz...
 
demirören'ni gösteriş merakı belli ki Beşiktaş'ı altından kalkamayacağı badirelere sürüklemiş.
birkaç yıla kadar toparlanır beşiktaş, sonra açar yine bu şubelerini.
evet, sahiden üç büyüklerin olmadığı bir sportif branş ölü hükmündedir.
 
Üst