Beşiktaş Milangaz FIBA EuroChallenge Kupası Şampiyonu

Bu konuyu okuyanlar

deatmania

Müdavim
Reaksiyon puanı
62
FIBA EuroChallenge Kupası'nda Beşiktaş Milangaz, Debrecen'deki karşılaşmada Elan Chalon'u 91-86 mağlup ederek Türk basketbol tarihinin ikinci Avrupa kupasını müzesine götürdü. Siyah beyazlılarda Mensah-Bonsu ve Erceg ikilisi 50 sayı-45 ribaund üretti.

haberici2_5K5OE.jpg

FIBA EuroChallenge Kupası'nda Beşiktaş Milangaz, NTV Spor'dan canlı yayınlanan final maçında Elan Chalon ile karşı karşıya geldi.

1996'da Efes Pilsen, Koraç Kupası'nı müzesine götürdükten sonra Türk basketbol tarihinin ikinci Avrupa kupasını Beşiktaş Milangaz kaldırdı.

Siyah beyazlı ekipte Pops Mensah-Bonsu 26 sayı - 20 ribaund ile karşılaşmanın yıldızı olurken, Zoran Erceg de 24 sayı - 15 ribaundla şampiyonlukta önemli rol oynadı. Bu ikilinin yanı sıra Carlos Arroyo 13 sayı - 8 asistle katkı sağlarken, Dawid Hawkins de 13 sayıyla oynadı.

Karşılaşmaya Mensah-Bonsu ve Erceg'in sayılarıyla iyi bir başlangıç yapan Beşiktaş Milangaz, Mensah-Bonsu'nun çember altını domine etmesiyle siyah beyazlı takım ilk dakikaları 13-3 önde geçti. Yaklaşık 5 dakika skor üretemeyen Chalon, Tchicamboud ile skor bulurken, Delaney'inde sayılarıyla 10 sayılık fark korundu. Skor üretmekte zorlanmayan Beşiktaş, Ersin'in turnikesinin ardından ilk çeyreği 27-15 önde tamamladı.

İkinci çeyreğe Erceg ve Kemp'in basketlerinin ardından fark 17 sayıya kadar çıktı. Lang ve Tchicamboud ikilisinin üç sayılık basketleri Chalon adına farkı eritirken, Kemp ve Schilb'in karşılıklı sayılarının ardından 15. dakikada 37-28 geçildi. Lang, Schilb ve Jean-Baptiste üçlüsü Beşiktaş savunmasına zor anlar yaşatırken, son iki dakikaya girilirken fark 5'e indi. Kalan sürede çember altından etkili olan Fransız temsilcisi, farkı bir sayı daha indirdi ve soyunma odasına 44-40'lük skorla yenik gitti.

Üçüncü çeyrek Mensah-Bonsu'nun basketiyle başlarken, Evtimov'un üç sayılık basketleri skoru eşitledi: 46-46 Hawkins ve Erceg ile fark tekrardan beşe çıkarken, 7-0'lık bir seri elde eden Elan Chalon öne geçmeyi başardı. Serbest atış çizgisinden ürettiği basketlerin ardından skoru eşitleyen Beşiktaş, üçüncü çeyreği 57-55 önde tamamladı.

Son çeyreğe Aminu'nun basketiyle başlayan Chalon skoru eşitledi. Kemp, Erceg ve Hawkins üçlüsünün basketleriyle 9-2'lik bir seri elde eden Beşiktaş, Tchicamboud'un basketine engel olamayınca 35. dakikayı 71-66 önde geçti. Erceg'in sağ dip köşeden bulduğu basketin ardından siyah beyazlı takım, farkı tekrardan 8'e yükseltti. Arroyo'nun devreye girmesinin ardından fark çift hanelere yükselirken, Delaney ve Tchicamboud'un üç sayılık basketleriyle maça tutunan Chalon, son 50 saniyeye girilirken farkı 5 sayıya kadar indirdi. Kalan sürede skoru koruyan Beşiktaş, karşılaşmadan 91-86 galip ayrıldı.

ÜÇÜNCÜLÜK RUS TAKIMININ!

Kupanın üçüncülüğü Rusya'nın Triumph Lyubertsy takımı elde etti. Rus ekibi, ev sahibi Macar ekibi Szolnoki Olaj'ı 94-87 yendi ve Final-Four'u üçüncü sırada tamamladı.

kaynak

ADRENALİN-1

Doçent
Reaksiyon puanı
0
beşitaş milangazı tebrik ediyorum, tekerlikli sandalyede'de beşiktaş avrupa şampiyonu oldu tebrikler.

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
Tebrikler arkası da gelir umarım...

Pupilla

Müdavim
Reaksiyon puanı
138
Beşiktaşı tebrik ediyorum. elindeki imkanlarıyla sonuna kadar mücadele ettiler :) inşallah seneye euroleague veya uleb'de de başarılı olur :)

yer6

Müdavim
Reaksiyon puanı
54
kaç numaralı kupa oluyo bu :) tebrikler beşiktaşıma tabii.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Maç boyu önde götürdük sadece bir kez geri düştük karşı takımın sürkli 3 lük atması sinirlerimi gerdi ama sonunda Takımımız kupayı kazanmayı bildi tebrikler. Şu sıkıntılı günlerde camiaya bir moral oldu bu kupa.

Türkiye kupasından sonra Eurochallenge kupasının da gelmesi çok güzel oldu :)

MBrv

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Tebrikler kartallarım benim :)

Koca Adam

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Tebrikler Beşiktaş... Şanlı bayrağımızı her yere taşımalı... ister Fenerim ister Galatasaray ister hangi takım olur olsun :)

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
tebrikler beşiktaş, canı gönülden kutluyorum.
büyük sevinç duydum.
başarılarının devamını diliyorum.

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,004
Tebrikler Beşiktaşım... Mükemmelsin sen.. İyi ki varsın.

zatura

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
tebrikler beşiktaş , bir türk takımının aldığı başarılardan bir tanesi daha .. dünyaya artık bizda varız diyoruz.. Türk takımlarının bu seviyelere gelmesinde emeği geçen herkese teşekkürler ...

komoon

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Tebrikler..

her noktada kulvarda her zaman en üst noktayı hedeflemeliyiz..

rakiplerimiz kupa için orda olduğumuzu bilmeli..

malatya

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Helal olsun tebrikler..darısı perşembe günkü Bjk-Fb maçına.:)

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Tebrikler BJK.

Rakibin Fransız olması ve Finalde yenip kupayı almamız ayrıca daha da keyiflendirdi...

Absolut Milk

Müdavim
Reaksiyon puanı
46
gurur duydum.

olması gereken de buydu.
tebrikler potanın kartalları :)

Fantoma

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Aynı bizdeki gibi.
Futbol oynamayı sahtekarlık haline getirmiş dansözler yerine, işte alın terini sular seller gibi akıtıp, hakkettiğini söke söke alan gençlerimiz.
Alınlarınızdan öpüyorum.