Benzine yine zam geliyor!

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan AliA
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
530
Enerji yönetiminin akaryakıt fiyatlarını düşürmek için gösterdiği gayrete rağmen yükseliş devam ediyor. İstasyonların motorin ve LPG fiyatlarını yükseltmesinin ardından şimdi de benzine zam gündemde. Zamların, döviz kuru ve ham petroldeki yükselişten kaynaklandığını belirten EPDK ve Tüpraş yetkilileri, kısa bir süre içerisinde benzine yeniden 2-3 kuruşluk zammın söz konusu olabileceğini söyledi.

benzin.jpg

Uluslararası piyasalarda ham petrol fiyatlarındaki rekor yükseliş, Türkiye'de akaryakıta zam olarak yansıyor. Önceki gün Asya'daki işlemlerde ABD ham petrolünün varil fiyatı, şubat ayı teslimi 90,79 dolara kadar çıkarak son iki yılın yüksek seviyesini gördü. Petrol dün de 91,38 dolara tırmanarak yükselişini sürdürürken, içeride akaryakıt fiyatlarındaki tartışma da yeni bir boyut kazandı.

Bir yandan fiyatları düşürmek için yeni tedbirler alınırken, enerji çevreleri benzine de zam yapılmasının kaçınılmaz olduğunu ifade etti. Petroldeki artışın rafineri marjını son aşamaya taşıdığına işaret eden kaynaklar, kısa bir süre içerisinde benzine yeniden 2-3 kuruşluk zammın söz konusu olabileceğini söyledi.

Benzinin litresinin 4 liraya çıkması üzerine, geçen hafta enerji sektörü temsilcileriyle bir araya gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, rafineri ve dağıtım şirketlerinden 'indirim jesti' beklediklerini açıklamıştı. Açıklamadan kısa bir süre sonra rafineri devi Tüpraş, benzinin fiyatlarını 3-5 kuruş düşürürken, istasyonlar da benzinin pompa fiyatında 2-3 kuruşluk indirime gitti. Kamuoyunda yeni indirim beklentisi oluşmuşken önceki gün motorinin litresinde 8 kuruşluk fiyat artışı oldu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve Tüpraş kaynaklarından alınan bilgiye göre, son artışlar döviz kuru ve ham petrol fiyatlarındaki yükselişten kaynaklandı. Tüpraş'ın, limanda teslim birim ürün maliyeti yaklaşık 0,99 kuruştan 1,02 kuruşa kadar çıktı. Rafinerinin fiyat belirlemede kullandığı marjın son sınırına gelmesi sebebiyle hafta başına kadar benzine 2-3 kuruşluk yeni bir zammın gündemde olduğu belirtiliyor. Ham petrolün 89 dolardan 91 dolara kadar çıktığına işaret eden EPDK kaynakları da, "Petrol fiyatları artış trendine girdi. Bunun bir süre daha devam edeceği tahmin ediliyor." bilgisini verdi.

Yetkililere göre fiyatları düşürmenin çaresi ise vergilerin Avrupa Birliği (AB) ülkeleri seviyelerine çekilmesi. Halen 1 litre benzin fiyatına ödenen paranın yaklaşık yüzde 70'i vergiye (ÖTV ve KDV) gidiyor.

Zaman

Silence

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Hayret bişey yaaa iliğimizi kemiğimizi kurttular !!!
ah abi ahh ben sana dedim di dizel al şu arabayı süs mahiyetinde dursun kapının önünde :@

murat250

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Sabahları Nihat Sırdar, Alem fm'de bunu kutluyor. Ankaralı Turgut dinletiyor. :D

erenberk

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
101
Bu habere sadece gülmek istiyorum :D Dünyanın en pahalı akaryakıtını biz kullanmaya devam edersek sonunda Guinness Rekorlar Kitabı'nda yerimiz garanti.

mendocino

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
81
bu halk ne zaman sokaga dökülecek merak ediyorum.. avrupada en ufak haksızlıkta halk sehiri yakıp yıkıyor istediginide aliyor.

Majeste

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
21
2011'de sandığa gömülecekler var! Umarım halk bunun hesabını sorar.

MdbK

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Enerji yönetiminin akaryakıt fiyatlarını düşürmek için gösterdiği gayrete rağmen yükseliş devam ediyor.
Ayıptır sorması nasıl bir gayret gösteriyorlar çok merak ettim. Akaryakıt fiyatlarının normal bir seviyeye gelebilmesi için vergi oranlarının indirilmesi lazım. Mevcut hükümetin böyle birşey yapabilme ihtimali pek yok çünkü adaletsiz bir vergi sisteminin devamından yanalar. Bu durumda yapılabilecek tek şey önümüzdeki seçimlerde mevcut hükümeti indirerek adaletli bir vergi sistemi vadeden bir başka partiyi iktidara getirmek. Bunun başka bir çözümü yok malesef.

kowalskii

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
24
2011 değişen bir şey olacağını sanmam :( Benzine yapılan zam artık sabitlenmeli. Sürekli zam yapamamalılar. Üst kota olmalı. Yoksa 2011 sonunda 5 TL olacak :S

MtHan

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
14
O kalabalık polisin üzerine yürürse o zaman coplanan kim olur görürsünüz. Tabii bunun iin toplanmaları gerek önce :D

mendocino

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
81
desenize halk dayak yemekten yıldı.. e ozaman semer vuran cok olur kusra bakmayın, pasa pasa ödeyin benzin paralarini...

ayteking

Asistan
Reaksiyon puanı
10
400 milyar euro borcu olan yunanistan bile bizim yarı fiyatımıza benzin alıyor. yuh artık. arabaya binmekten korkuyorum. maaşımın 1/4 benzine gidiyor neredeyse. binme kardeşim o zaman diye bilirsiniz ama bir dağ başında köyde görevliyim. mecbur binmem lazım... ne yapmalıyım ben....

magnet

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Biz böyle anca lafta birşeyler yapmadıkça devlette mal buldu bizi dürtüyor paso zamları. İngiltere ALmanya Fransa gibi ülkelerde sııyosa halkın istemediği birşeyi yap hadi. Öğrenci harçlarını arttırdılar diye öğrencilerin yakmadığı yıkmadığı basmadığı yer kalmadı zamanında. İndirdiler mecburen.

Sen git çok pahalı de bide üstüne git hala arabanı tek kişi kullan benzin al. Ben olsam bende bu mal der dürterim zammı. nasıl olsa alıyor. Fazla diyen adam ödiyemiyorum diyen adam almaz.
bu ülkede milyonlarca insan var. Cumhuriyet mitingingi diye milyonlar toplanıyor, halk dütülüyor diye kimsenin umrunda değil. Önce faaliyet yapmak lazım. Kuru kuru her eyleme katılıp sonra geçip kenara oturmakla olmaz bu işte.

Hepimiz Üflesek binayı yıkarız AMA SÖZDE. ;)

Pupilla

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
139
sanki çok ucuz kullanıyormuşuz gibi bi de zam yapıyorlar...

N3CAT1

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Sonumuz hayırlı olur inşallah.

S_T_A_L_K_E_R

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
40
Gün gelecek copla bile durdurulamayacak bu halk...Soksunlar kazıkları. Bakalım nereye kadar.

221BSHERLOCK

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Benzin zamları yetmedi motorine de zam yaptılar o da yetmedi lpgye de rekor bir zam yaptılar. Böyle zamları yavaş yavaş yiyoruz ama nereye kadar böyle gider bilemiyorum. Araba kullanmasam desem böyle bir ihtimal yok işler yürümez. Hem akaryakıta zam yaptılar mı bu tüm sektörlere yayılıyor. Bu zincir lojistikten bir başlar her sektöre yayılır... Sonuç daha pahalı yaşam!

St. Benoit

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Bu gidişle sabahları ve akşamları dörtlüleri yakmaya devam edecez :)

apoxlost

Asistan
Reaksiyon puanı
2
ne toplanması 5 lira olsa yine kimseden ses cıkmaz. çünkü biz türk üz. su akar türk bakar

leylak

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Artık bisiklet kullanmakta fayda var yada tabanlara kuvvet :D

kowalskii

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
24
Arkadaşlar, 50 km ye kadar site elektrik motoru ile destek sağlaya bisikletler var. Türkiye'de nerede satılıyor bilmiyorum fakat, pedal çevirdikçe şarj oluyor. Ve motor kısmını pedal göbeğini oraya koymuşlar. İlk bakışta bisikletten farkı yok gibi görünüyo :D