Bence engellemek o kişiyi görmemekten öte bir şey olmalı.

Sizde böyle olsun ister miydiniz?

• Evet

• HAYIR

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Reaksiyon puanı
6,381
Mantıken engellemek demek o kişiyi istememek demek bence. Yani o kişinin mesajlarını görmekten öte, benim konularıma cevap yazamasın, benim mesajlarıma cevap yazmasın, benimle özel konuşma açamasın. Ben onun mesajlarını görmediğimde gram bir şey değişmiyor. Yine aynı şekilde devam ediyor, aba karşı. O zaman engellemenin bir anlamı kalmaz.

Ki bu ifade özgürlüğünü engellemez çünkü hala istediği gibi konuşabilir fikrini belirtebilir yüzlerce konu var aynı şeyi yazabileceği, sadece ben istemiyorsam, ben izin vermiyorsam benim konularıma, mesajlarıma veya benim yaptığım her hangi bir şeye karışamasın veya karşı çıkamasın. Çünkü ben onu zaten istemediğim için engelliyorum. Onun mesajlarını görmemek demek sadece gerçekten kaçmak olur diye düşünüyorum.

Aynısı onun açısından da olsun, ben de onun konularına cevap yazamayayım, ben de ona karışamayayım veya onun hakkında yorum yapamayayım. Çünkü istemediğim kişi çok da umurumda olmaz zaten. Bu ifade özgürlüğünü gerçekten etkilemez.

Mesela ben onun profiline mesaj yazamayayım, konularına ve mesajlarına cevap veremeyeyim, özel konuşma başlatamayayım kısaca o kişiyi engellediysem benim için o kişi forumda yokmuş gibi olmalı diye düşünüyorum. Bir nevi banlanmış gibi ama sadece benim için geri kalan eskisi gibi aynı olsun.

Herhangi başka bir kişiye zararı da yok bence.

Bence engelleme sistemi böyle olmalı, çünkü öbür türlü kişi konularınıza gelip aynı şeyi yapmaya devam ediyor ve bu hiç bir şeyi değiştirmiyor. Hiç işe yaramıyor demek istiyorum. Ve siz görmediğiniz için farkında da olmuyorsunuz ki bu daha da beter. Her hangi bir hakaret yazdığında raporlama şansınız gidiyor çünkü görmüyorsunuz.

Tamamen engelleyen kişi için tamamen bu dedikleirm geri kalan her şey devam etmeli bence.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
6,381
Ben başka anlamda "engelleme" sanmıştım. Beni durup dururken engelleyen çok insan oldu ne yazık ki.
Forumdaki yok say butonundan bahsediyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu şekilde engellemek mümkün olsaydı forumların bir anlamı kalmazdı.
Neden?

Konuda da belirttim aynısını yazabileceği bir sürü konu var. Bu yazdıklarım ifade özgürlüğüne etki eden bir şey değil.

Ve bu belirttiklerim tamamen engelleyen kişi için. Yani basitleştirerek anlatmak gerekirse engellediğim kişi için forumda ayrılmış gibi olacağım. O da benim için. Ama o 2 kişi harici hiç kimseye hiç bir şekilde bir zarar veya fayda dokunmayacak.

Son düzenleme:

Little Cat

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,459
Forumdaki yok say butonundan bahsediyorum.

Neden?

Konuda da belirttim aynısını yazabileceği bir sürü konu var. Bu yazdıklarım ifade özgürlüğüne etki eden bir şey değil.
Kardeşim forum engelleme adabına aykırı bu. Hiçbir forumda böyle bir şey göremezsin. Sırf sen birkaç kişiye sinir oluyorsun diye o dediğinin yapılması mümkün değil.

bang1

Profesör
Reaksiyon puanı
1,760
Kardeşim forum engelleme adabına aykırı bu. Hiçbir forumda böyle bir şey göremezsin. Sırf sen birkaç kişiye sinir oluyorsun diye o dediğinin yapılması mümkün değil.
Gerçi bende evet oyu kullandım ama böyle düşününce şuan ki hali daha mantıklı ileride başkaları konuya bakarken çözümü bulamayabilir bu yüzden hatta

Little Cat

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,459
Şaka bir yana bunu 14 yıllık bir forum kullanıcısı olarak söylüyorum ki o denilen şey imkansıza yakın. Forumların amacı etkileşim sağlamak ve yardım etmektir
O tarz bir şekilde engellemek mümkün olsa "forum" değil "sosyal medya" olurdu.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Doğru bilgiler verenler ile görmek istediğini görenler arasında fark var.
Bence böyle bir şey bu forumda olmamalı.

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
Şu konu altına gelen yorumlara baksana. Saçma saçma cevaplar verilmiş yine. Önce yazılanı bir okuyun, konuyu bile okumamışsınız belli ki. "Forum engelleme adabı" yazmışsın, Servous. Forum kültürü kaldı mı ki adabı kalsın?

Göz ardı ettiğimiz üyeleri neden göz ardı ediyoruz? Göz ardı mı ediyoruz, yoksa gözümüze daha fazla mı sokuyoruz?

İstenilen özellik, bir nevi Moderatör yetkisi veriyor gibi üyelere. Konuya yazmaması demek, mute alması demek. Yani bunu da sadece Moderatörler yapabiliyor. Ayarlardan, konulara "Mesaj: Yok saydığım kullanıcılar konuma yazamasın." gibi seçenek gelse, "Yok sayılanlar" listesinde üyelere de açtığımız konulardan yazma yetkisi alınsa, "Engellenmiş içeriği göster" yazısı da kaldırılsa tadından yenmezdi.

Bu konuyu hortlatmamın sebebi de bir nebze olsun "Göz ardı et" sistemin gelişmesi içindir.

Son düzenleyen moderatör:

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,096
Zaten forum 110 kisi civari kimi engellemek istiyorsun ki yani ne yapabilir o insan sana kufur etse ban yer tartisma cikarirsa uyari alir

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
O bahsettiğin 110 kişiden sadece 5 tanesi aktif. Şimdi düşündüm tekrar, bir baktım, gerek yokmuş.

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,096
O bahsettiğin 110 kişiden sadece 5 tanesi aktif. Şimdi düşündüm tekrar, bir baktım, gerek yokmuş.
O 5 kişinin arasında ben de var mıyım ? :)
Mesela forumda bir donanım sorunu konusu açıldı bir kişi biliyor sen engelleyince o mesaj yazamıyor ve böylece diğer insanlarda mağdur kalıyor çözümden.

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
Niyazi, kendi konularımıza yazamasın dedim. Hatta bir ayar gelsin, onu kapattığımızda bize ifade dahi atmasın, ifade butonu kalksın. Başkasının konusuna yazabilir, "Engellenmiş içeriği göster" yazısı kaldırılacak. Böylece forumda hiç yokmuş gibi davranabileceğiz.

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,096
Niyazi, kendi konularımıza yazamasın dedim. Hatta bir ayar gelsin, onu kapattığımızda bize ifade dahi atmasın, ifade butonu kalksın. Başkasının konusuna yazabilir, "Engellenmiş içeriği göster" yazısı kaldırılacak. Böylece forumda hiç yokmuş gibi davranabileceğiz.
Hocam ben de diyorum ki A kişisi bir konu açtı forumdaki çoğu kişi bilmiyor ama B kişisi biliyor ama A kişisi B kişisini engelledi B kişisi de mesaj yazamıyor ve aynı sorunu yaşayan kişiler çözümden mahrum kalıyor
Zaten bu köklü engelleme olayı forum kültürüne aykırı

1622293311107.png

Şuna baksanıza sırf bu evet sayıları yüzünden bile gelmemeli herkes birbirini engellemek istiyor bildiğin insanlar birbirini bu denli engelleyebilirse forumun amacı kalmaz zaten

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
Yazdığımı anlamadın herhalde. Bizim açtığımız, bize ait olan konulara yazamayacaklar sadece. Olay bu...

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,096
Gelsin bu sayede toxic kişilerle muhattap olmak zorunda kalmayız.
Peki ya o toxic kişi senin açtığın konuyla ilgili çözümü biliyorsa bir sürü kişi çözümden mahrum kalır burası bir forum bilgi daha önce gelmeli

Yazdığımı anlamadın herhalde. Bizim açtığımız, bize ait olan konulara yazamayacaklar sadece. Olay bu...
Senin bir sorunun var diyelim ve engellediğin kişi senin konuna mesaj yazamıyor ve seninle aynı soruna sahip kişiler var eee bu durumda diğer insanlar seninle o adam arasında olan kavgan yüzünden çözümden mahrum mu kalsın söylesene

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,096
Ekli dosyayı görüntüle 153887 sisteminin

Anlamı kalmadığı için forum düzene girer ve Yöneticilerimize foruma yeni özellikler getirmek için daha çok zaman kalır.
Burası bir forum ve forumda bu denli bir engelleme olayı olmaz olamaz ve olmamalı da nedeni basit senin sorunun var ve engellediğin kişi o çözümü biliyor ama sorunun çözüme kavuşmuyor ve bu sorundan mağdur olan kişiler çözümü bilmiyor ve aynı konudan var diye açmak istemiyor
1. Yeni bir konu başlığı açılmadan önce açmış olacağınız konu hakkında bilginin forum içerisinde olup olmadığını kontrol ediniz. Forum içerisinde aynı yada bir benzeri olan içeriğe sahip konu var ise farklı bir konu açmamanız rica olunur. Buna benzer bir konu var ise bölüm moderatörlerimiz tarafından açmış olduğunuz konu tespit edilir ise kaldırılacak ve sizlere bilgi verilecektir. (Aynı konudan farklı kategoriler üzerinde konu açmak yasaktır.)
İşte bu yüzden herhangi birinin herhangi bir kişiyle bir kavgası varsa onu kendine saklasın kardeşim çünkü bu bir forum.
Herhangi bir kişinin kavgası yüzünden insanlar mağdur olamaz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...