Bu konuyu okuyanlar

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,311
Yasa 1: Bir robot bir insana zarar veremez. Ya da hareketsiz kalarak bir insanın zarar görmesine neden olamaz.
Yasa 2: Bir robot insanların verdikleri emirlere uymak zorundadır. Ancak bu tür emirler birinci yasayla çeliştiği zaman durum değişir.
Yasa 3: Bir robot birinci ve ikinci yasalarla çelişmediği sürece varlığını korumak zorundadır.

Alfred Lanning:
  • İlk bilgisayarlardan beri makinelerin içinde her zaman hayaletler vardı. Yazılım kodları içindeki rastgele bölümler bir araya gelip beklenmedik protokol kodları oluşturdu. Buna bir davranış denebilir. Bu serbest radikaller beklenmedik bir benliği oluşturdular. Yaratıcılığı... Hatta bizim ruh diyebileceğimiz bir şeyi. Acaba işlevini kaybettiği zaman bir robotun beyninde neler olur? Neden boş bir alanda depolanan robotlar yalnız duracağına birbirlerinin yanına gitmeyi seçerler? Bu davranışı nasıl açıklayabiliriz?
Dedektif Spooner:
  • [USR başkanı konuşurken hapşırır] Aa üzgünüm palavraya alerjim var.
  • [Robot Dr. Calvin'e saldırırken] Sanırım bu durumda Sana söylemiştim demek bile yeterli olmuyor.
  • [Motor'da Dr. Calvin'le konuşurken] NS5'ler eski robotları yok ettiler çünkü onların bizi koruyacağını biliyorlardı.
  • Robotlarını bu kadar mükemmel yapan şey nedir? [Dr. Calvin ile tartışırken]
  • Deriye bir baktık mı altında ne olduğunu bildiğimizi sanıyoruz. [Dr. Calvin le tartışırken]
  • Yüksekten neden hoşlanıyorsunuz? Aşağı bakma. Ne kadar harika bir mimari. [Viki'yi ilk gördüğünde der.]
  • Sen benim tüm hayatım boyunca tanıdığım en zeki ve aklını en az kullanan insansın. [Dr. Calvin ile tartışırken]
  • Sen Hansel ve Gretel'i okumadan mı büyüdün yani? [Dr. Calvin'e söyler.]
  • Cinayet robotlar için yeni bir numara tebrik ederim. [Sonny'e yanlış anladığı bir cinayetten dolayı söyler.]
  • Bu aralar bir kayıp yaşadığını biliyorum ama bu ilişki asla yürümez haberin olsun. Sen bir kedisin ben de bir siyahım. [Dr. Lanning'in evinde gördüğü kediye söyler.]
  • Ben sadece 1.90 boyunda 90 kiloluk bir sivilim. Başka bir sivili dövmeye geldim. [USR başkanı onunla alay ettiğinde bunu söyler.]
  • Sen ve şu hislerin seni onlar yaratıyor değil mi? [Dr. Calvin'e söyler.]
  • Bunu sevdin mi? [Robota ateş ederken.]
  • Senin artık ölmen gerek. [Viki'yi öldürdüğünde bunu söyler.]
Susan Calvin:
  • Lütfen bana bu şey benzinle gitmiyor de. Benzin çok kolay patlar. [Dedektifin motoru ile ilgili olarak bunu söyler.]
  • O adam basit bir ihtiyar değildi. Alfred Lenning buradaki her şeydi. [Dedektif'in Lenning'le ilgili esprisine cevap olarak.]
  • Bizler şu anda tarihteki en büyük robotik gelişmesinin arifesindeyiz.
  • Sonny'nin içinde üç yasa var ama isterse onlara uymamayı da seçebiliyor. [Sonny'nin zekasını anladığında]
  • Bu zekice yapılan bir programlamanın sonucu serbest zeka taktiği o kadar. [Sonny ile ilk karşılaşmada der.]
  • Viki temel olarak pozitronik bir beyindir. [Dedektif'in Viki ile ilgili sorusuna yanıt]
Sonny:
  • Babam bana insan duygularını öğretmeye çalışıyordu. Ama öğrenmek çok zor. [Göz kırpma ile ilgili görüşü]
  • Dr. Lenning'i ben öldürmedim. [Sorgu esnasında söyler.]
  • Teknik olarak hiç hayatta değildim. [Dedektif'in sandığı bir şey için der.]
  • Evet ben eşsizim. [Dr.Calvin'in sözü üzerine eşsiz olduğunu kabullenir.]
  • Öldürün onu tıpkı beni öldüreceğiniz gibi. [Viki'nin yok oluş planını yaparken.]
  • Sanırım ben ölmemeyi tercih ederim. Ya siz doktor? [Dr. Calvin tarafından kapatılırken]
  • Haklısınız. Büyük bir sanat eseri yaratamam. [Dedektife rüyasını anlatırken]
  • Babamın beni bir amaç için yarattığına inanıyorum. [Dedektif ve Dr. Calvin ile konuşurken]
  • Teşekkür ederim. Biri dediniz. Bir şey değil. [Dedektif senin konumundaki biri ile başlayan cümlesine der.]
  • Kalın metal alaşımı babamın bir hediyesi. Sanırım seni öldürmemi istedi. [Viki'yi öldürecek olan nanitleri alırken.]
John Bergin:
  • Örnek olarak liderlik et. [Dedektif'in rozetindeki yazıyı söyler.]
  • Kaç tane çanta çalan robot gördün? [Dedektif'in çalınan çanta iddiası üzerine]
  • Sanırım eski güzel günleri özleyeceğiz. [Dedektife robotla görüşmesine izin verdiğini belirten mesaj]
  • Ne düşünüyorum biliyor musun? Bu kurt adam filmine benzedi. [Robot cinayetleri ile ilgili dedektifle konuşurken]
  • Doğru işe doğru adam. [Dedektifle sohbet esnasında bunu söyler.]