Belediye kargalara karşı çaresiz kaldı

amesfa

Dekan
Onursal Üye
Belediye kargalara karşı çaresiz kaldı

Kocaeli'nde, merkez Saraybahçe Belde Belediyesi, kent merkezinde çınar ağaçlarına konarak görsel kirlilik yaratan kargalara karşı kurduğu ''kargasavar sonic sistemi'' işe yaramayınca yeni yöntem arayışına girdi.

Saraybahçe Belediye Başkan Yardımcısı Metin Kozluca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kent merkezindeki çınar ağaçlarına konarak, hem çevre kirliliği yaratan hem de çıkardıkları seslerle özellikle yürüyüş yolu çevresinde oturanları rahatsız eden kargalara karşı mücadelenin sürdürüldüğünü bildirdi.

Bu kirliliğin önüne geçebilmek için daha önce teknolojiden yararlanarak kargaların ağaçlara konmasını önleyecek ''kargasavar sonic sistemi'' kurduklarını ancak, sonuç alınamadıklarını belirten Kozluca, kentte önemli sorun haline gelen kargalarla mücadelede yeni yöntem arayışı içinde olduklarını söyledi. Kozluca, şunları kaydetti:

''Kargalar sanıldığının aksine çok akıllı hayvanlar. Bu hayvanları kaçırmak için çaylak, atmaca, şahin, kartal tarafından yakalanmış bir karganın bağırma seslerini çıkaran 'kargasavar sonic sistemi' kurmuştuk. Ancak çok akıllı olan kargalar, bu sesten korkmadıkları gibi cihazların yerleştirildiği ağaçların bulunduğu bölgeyi daha da sahiplendiler. Diğer taraftan bölgede oturan vatandaşlar da sistemin sesinden rahatsız oldular ve çalıştırılmamasını talep ettiler.''

Kenti kirleten ve kuş gribi endişesi yaratan kargalarla mücadelede arayış içinde olduklarını ifade eden Kozluca, ''Başka belediyelerin bu konuda yaptığı çalışmaları araştırıyoruz. Bir belediye ağaçların dallarına eski CD'ler asarak kargaları etkileyip ağaçlara konmalarına engel olmuş. Bu yöntemi de deneyeceğiz ve projektörle ağaçları aydınlatacağız'' diye konuştu

Kaynak içinBurdan

 

Son mesajlar

Üst