Bedelli askerlik çıktı! İşte yaş ve ücreti

Bu konuyu okuyanlar

Odessa

Müdavim
Reaksiyon puanı
432
[h=1]Bedelli askerlik çıktı! İşte yaş ve ücreti[/h][h=2]Ve bedelli askerlik çıktı. Başbakan Ahmet Davutoğlu bedelli askerlikle ilgili detayları açıkladı. Başbakan Davutoğlu, "1 Ocak 2015 tarihinde 28 yaşından gün almış olan ya da 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle 27 yaşını doldurmuş olun vatandaşlarımıza bedelli askerlik imkanı getiriliyor. Bu vatandaşlarımız 18 bin Türk Lirası demek karşılığında askerlik görevlerini yapmış sayılacaklar" dedi.[/h]
Ve bedelli askerlik çıktı... Başbakan Ahmet Davutoğlu, detayları grup toplantısında açıkladı. Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:
Başabakan Davutoğlu konuşmasına eşini kaybeden Mehmet Ali Şahin'e taziye dileyerek başladı.
Vefatından bir gün önce Şanlıurfa’da toplantıdaydık, kendisine sordum, keşke saniye hanımla beraber kalsaydınız diye “dava mühimdir” dedi ve özellikle de gençlere hepimize örnek teşkil eden bir davranış sergiledi. Bugün de bizzat geldi. Ben tekrar bütün dava arkadaşlarımız adına kendisine eşine rahmet diliyorum.
ENGELLİLERE SAHİP ÇIKTIK
Yarın 3 aralık dünya engelliler günü. Engelli kardeşlerimiz burada. Biraz önce konya’dan 7 veya 8 yaşında elmas kızımız geldi, bütün engellilerimiz adına bana ve sizlere selamlarını iletti. Her zaman engelli kardeşlerimizin yanında olduk, olmaya devam edeceğiz. Aslında bu insani ve vicdani bir görev. Bütün Ak Parti iktidarları döneminde gururla yaptığımız bir şey. 2010 yılında engellilere pozitif ayrımcılığı anayasal güvence altına aldık. 2013’te özürlü, çürük, sakat gibi ibareleri kaldırdık. 65 yaş üstündekilere bağlanan aylıkları yüzde 200-300 artırdık. Engelli maaşlarını genişlettik. Sadece Türkiye’de değil dünyada devrim mahiyetinde bir adım attık, evde bakım aylığı uygulamasıyla aileler engellilere sahip çıktı. Ayrılan bütçeyi 83 kat artırdık. Çarpıcı bir rakam.

[video]http://www.milliyet.com.tr/Milliyet-Tv/video-izle/Ve-bedelli-askerlik-cikti--xXm5DrTqcuxR.html[/video]

"ENGELLİLERİMİZ İÇİN NE GEREKİYORSA YAPACAĞIZ"
Türkiye bütçe sınırlamaları olabilir ama gönlü gani bir milletin devletidir bu devlet. 3,3 katrilyon lira ödeme yaptık sadece evde bakım hizmeti olarak. İnşallah en kısa zamanda engellilerimiz için ücretsiz toplu taşıma için gerekli kararı alacağız. İşitme engelli kardeşlerimiz için işaret dilinin gelişmesine karar verdik. Engelli istihdamı bir başka karardı. Terk edilmiş durumda olmamalıydılar. Bu noktada çok geniş bir çalışma yürüttük. İlk defa engelliler için geçerli KPSS’yi gerçekleştirdik. Şimdi 34 bin 088 engelli memur olarak kadrolarda çalışıyor. Bu çerçevede bundan sonra da engellilerimiz için ne gerekiyorsa, bu salonu şereflendiren engelli kardeşlerimize de teşekkür ediyoruz.
UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE
"Bir süreç yönetimi mantığıyla ve terörle mücadele ederken gösterdiğimiz ciddiyetle uyuşturucuyla da mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu çerçevede önce Türkiye'nin bütününde uyuşturucu haritasını çıkartacak şekilde her il bazında yapılacak çalışmalarla ilgili bir tespit çalışması yapacağız, araştırma merkezleri kuracağız, mahallelere kadar ineceğiz ve yapılması gerekenleri tespit edeceğiz."
"Dışarıda ve içeride yapılan birtakım algı operasyonları karşısında bütün milletimiz bilmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti hem zalim ve barbar Suriye rejiminin karşısındadır hem de yine aynı şekilde zalim ve barbar IŞİD terör örgütünün karşısındadır."
BEDELLİ ASKERLİK ÇIKTI... İŞTE ŞARTLAR
Davutoğlu, grup toplantısında bedelli askerlik müjdesi verdi. Sözleşmeli er ve erbaş alımlarıyla ilgili ciddi kolaylaştırmalar getirildiğini kaydeden Başbakan Davutoğlu, "Silahlı kuvvetlerde askerlik yapmamış kişilerden de sözleşmeli er ve erbaş alınabilecek. Sözleşmeli er ve erbaş konusunda aldığımız kararın da getirdiği kolaylıkla biz bedelli askerlikle ilgili bir adım atmaya karar verdik. YAŞ yaptığımız istişareler, TSK'nın ihtiyaçları göz önüne alınarak, dün Bakanlar Kurulumuzda 1 Ocak 2015 tarihinde 28 yaşından gün almış olan ya da 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle 27 yaşını doldurmuş olan vatandaşlarımın, askerlik yükümlülüğüne sahip vatandaşlarımıza bedelli askerlik imkanı getiriliyor. Bu vatandaşlarımız 18 bin Türk Lirası ödemek karşılığında askerlik görevlerini yapmış sayılacaklar" dedi.
BEDELLİDEN GELEN PARA SAVUNMA SANAYİİ FONUNA
Davutoğlu şöyle devam etti: Bedelli askerlik imkanının getirilmesiyle hem söz konusu olan birikim hafifletilmiş olacak hem de buradan doğacak kaynak teknoloji yoğun savunma anlayışına geçebilmek için savunma Sanayii Fonu'na aktarılacak. Yani bu imkanı bütünüyle TSK'nın ihtiyaçlarına yönlendirilecek, başka herhangi bir alanda kullanılmayacak. Bütün vatandaşlarımız için özellikle bu imkandan faydalanacak gençlerimiz için hayırlı olmasını diliyorum."
SEÇİM BARAJI TARTIŞMALARI
(Seçim barajı tartışmaları): Bu tartışmadan hareketle Türkiye'de tekrar istikrarsızlık havası estirmeye çalışanlara da buradan sesleniyorum, uyarıyorum; Türkiye'de böyle tartışmalar üzerinden siyasi dizayn yapılmasını kesinlikle izin vermeyiz. Seçimler vaktinde ve Türkiye'deki hukuk devleti kuralları içinde yapılacaktır. Ve sandıktan sadece ve sadece milletin iradesi çıkacaktır. Biz baraj falan tanımayız. Biz sadece milleti tanırız. Bugün barajın kalkmasını iddia edenler, şu son tartışmalara kadar tam bir sükut halinde geçiştirdiler. Çünkü kendileri korkuyorlar. Biz barajdan korkmayız. Barajdan korkanlar son 1,5 yıldır tekliflerimize cevap vermeyenlerdir."

Kaynak

drsakal

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Yaşı tutan arkadaşlara hayırlı uğurlu olsun :)

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
Hayirli olsun ülkemize bu atılan adımı eksik de olsa doğru buluyorum.
Özellikle belirli bir yas sınırının olmasi daha da iyi olmus. İnşallah kısa zamanda profesyonel orduya geçilir de bunlara gerek kalmaz.

Enisor

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Bu kadar deği 30000 para alsalar da profosyonel orduya geçmezler çünkü askeriyeye amele lazım ayrıca ne oldu da geçenlerde bedelliyle alakalı sınır şu an karışıkken askere giden evlatlarımıza saygısızlık olur ailelerine ayıp olur diyen başbakan bugün şartları güler yüzle açıklıyor?Bence enflasyon tutmadı,maliye de onayladı ve oldu,yoksa gençleri zerre kadar düşünmediklerine adım kadar eminim

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Yazık Muş'un dağlarında geçen 15 ayımı geri istiyorum, Türkiye Cumhuriyetinin en güçlü dayanağı olan orduyu yok etmeye çalışan ve şuan ülkeyi yönetenlerin hiç birine de hakkımı helal etmiyorum.

Kaya26

Müdavim
Reaksiyon puanı
550
Bence askerlik profesyonel bir işe dönüşmeli. Okuyan bir adamın ise askerlikte bulunması da ayrı bir saçmalık, adam Edebiyat öğretmeni 6 ayını orada boşa harcıyor.

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
Biz 18 ay boşamı askerlik yaptık o kadar stresi, sıkıntıyı boşamı çektik, devletin verdiği yetkiyi kötüye kullanıp millete ana avrat söven bazı subayların kahrını boşamı çektik öyle gözüküyorki boşa çektik bizde verirdik ayda bin lira toplamda 18 bin lira diyecek cok söz var ama neyse

jack bauer

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Bu milleti ayakta tutan asker, askerlik ama bir erkeğin okuldan sonra tam hayata atılacakken önünü tıkayan bir durum. Böyle olması belkide daha iyi olacak.

grkn-g

Doçent
Reaksiyon puanı
3
madem bedelli askerlik çıkarılıyor ozaman normal olarak askere giden bütün erbaşa tazminat ödensin

giskur11

Müdavim
Reaksiyon puanı
160
Şu üniversitedeyken yazları askerlik planıda yasalaşırsa çok sevinirim.

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
Patates soymaktan kurtulanlara hayırlı olsun

LittleMonster

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Bireyin seçimine bırakılmalı böyle bu tür durumlar
Ne para ne başka birşey
Ayrıca artık profesyonelleşmenin zamanının geldiğini düşünüyorum

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Bireyin seçimine bırakılmalı böyle bu tür durumlar
Ne para ne başka birşey
Ayrıca artık profesyonelleşmenin zamanının geldiğini düşünüyorum

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Yaş tutuyorda para tutmuyor ulen :D

tugayguntekin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İdeal bir bedelli olmak için...

[video=youtube;l2_hX8t688o]http://www.youtube.com/watch?v=l2_hX8t688o[/video]

221BSHERLOCK

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Devlet paraları çekecek vatandaşın hesabından, buradan bu anlam çıkıyor.

cengaver51

Müdavim
Reaksiyon puanı
169
zengin fakir ayırımı yapmak bu
bukadar sehıtin bedelının kım verecek
cenaze.jpg

Kurt Cobain

Müdavim
Reaksiyon puanı
90
Bencede çok doğru bir karar. Çoğu gelişmiş ve güçlü ülkeye baktığımız zaman askerliğin zorunlu olmadığını görüyoruz. Artık Profesyonelliğe geçmek gerekir.

cengaver51

Müdavim
Reaksiyon puanı
169
Bencede çok doğru bir karar. Çoğu gelişmiş ve güçlü ülkeye baktığımız zaman askerliğin zorunlu olmadığını görüyoruz. Artık Profesyonelliğe geçmek gerekir.

o dedüğün ülkerin etrafında kac tane dusman ulke var de bakalım abu ksabuk dusunme turkıye stratejık ve olarak her an tehlike ıcınde

Albatraoz

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Fakirler gitsin savaşsın, ne zor şartlarda askerliğini yapsın zenginler keyif yapsın. Evet gerçekten çok doğru bir karar(!) Hepimize hayırlı olsun. Gelişmiş ve güçlü ülkelerin başka özelliklerini de alsak keşke... Biraz mantıklı düşünebilse bütün arkadaşlarımız keşke.

Tys23

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,229
Eli Ayağı Tutan Herhangi Sıkıntısı Olmayan Bir TÜRK Askerliğini adam gibi yapmalı bedelli askerlik yapanlara erkek demem ben

Kurt Cobain

Müdavim
Reaksiyon puanı
90
o dedüğün ülkerin etrafında kac tane dusman ulke var de bakalım abu ksabuk dusunme turkıye stratejık ve olarak her an tehlike ıcınde
Yav hehe çok biliyosunya sen. Madem çok iyi biliyon Başbakan olda sen yönet ozaman bizi.!

Ayrıca bu ülkede işinize gelince düşünce özgürlüğünden bahsediyorsunuz. Ben burda fikrimi söylemişim ve benimle aynı fikirde olan Türkiyede kaç milyon insan ve bu forumda bile birsürü insan varken nasıl saçma fikir oluyor ? Birazcık fikirlere saygı duymayı öğrenin.....

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Profesyonel askerlik sart, öyle ya da böyle. Acemi askeri sürüyorlar sirnak ve hakkari gibi sicak bölgelere sonrasi malum.

Bedelliye ne kadar sicak bakmasamsa bu durumdan faydalanacak kisilerden olacagim. Yurtdisinda yasadigim icin..

Olmazsa 1 ay burdur da yapacagiz askerligi. Onunda 35 yasina kadar vakti var.

Bu olay yurtdisinda da gecerli mi acaba?

What The Hell

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
Ortalık karışacak anlaşılan sakin olun arkadaşlar,birbirinizi kırmanızın anlamı yok. Dileyen istediği fikrini belirtmekte özgür.

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
Profesyonel ordu falan hikâye. Tam bağımsız bir ülkede buna herhangi bir gerek yok. Gidip de konumumuzu bizim ülkemizle hiç alakası olmayan ülkelerle karşılaştırmayın. İstediğiniz şeye dikkat edin ve sizinle birlikte kimlerin de çok istediğine bakın. Bu kadar da kimse ordu düşmanı olmasın. Bir savaş çıktığında paralı askere gel beni koru mu diyeceksiniz? Türk Milleti bir ordudur. Kaçmak isteyen kaçsın; nasılsa savaşta da kaçar.

Bedelli işinin günahı da genelkurmay başkanının boynunadır.

cengaver51

Müdavim
Reaksiyon puanı
169
Yav hehe çok biliyosunya sen. Madem çok iyi biliyon Başbakan olda sen yönet ozaman bizi.!

Ayrıca bu ülkede işinize gelince düşünce özgürlüğünden bahsediyorsunuz. Ben burda fikrimi söylemişim ve benimle aynı fikirde olan Türkiyede kaç milyon insan ve bu forumda bile birsürü insan varken nasıl saçma fikir oluyor ? Birazcık fikirlere saygı duymayı öğrenin.....

can tatlı dime sehitlerin kanı yerde

Odessa

Müdavim
Reaksiyon puanı
432
Askere giden abilerimiz, arkadaşlarımız askerde hangi görevde bulunduklarını yazabilir mi? Örn: nöbet tuttum, tuvalet temizledim, sabah koşu yaptım vb.

Mesajı değiştirme yetkisi kaldırılmış. Neyse. Yukarıdaki kısım görevlerde olacak.

cagdasc

Asistan
Reaksiyon puanı
13
kimse kusura bakmasın ama askerlik yapan kişilere inanılmaz bir haksızlık yapıldığını düşünüyorum bedelli askerlik furyalarıyla.
biz enayimiydik de işimizi gücümüzü bırakıp askere gittik. madem bundan sonra bir askerlik yasası çıkartın belirli periyotlar ve standart bir ücret tarifesi uygulayın insanları
enayi yerine koymayın. gitmek istemeyen zamanı gelince parasını bassın askere gitmesin.
yine kurallara uygun yaşayan bu ülkede her zamanki gibi cezalandırıldı.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Gülerim ben o kerizlere. 18.000 tl verecekler eksik aksak bir askerlik yapabilmek için. Ben beleşten tam 18 ay askerlik yaptım ve kimsenin gıkı çıkmadı. Harçlık bile verdiler. En son çavuşluğa kadar terfi edebilmiştim. (Belkide bilmediğim bir Paşa akrabam var ve bana torpil yaptı. Şans işte.)

Bir de bu askare alınacakların sayısı her zaman ihtiyaç olan Er sayısı ile örtüşmüyor galiba. Bi ara bölüğün birinde üç kişi birlikte 2 yatakta yatıyorlar diye duymuştum. (Belki muhabbet olsun diye abartılmıştır.)

Neydi o eski günler. Sadece bana zimmetli bir G3'üm bile olmuştu. Şimdi bir su tabancam bile yok.