‘Bebeği isteyen sorumluğu alır’

Bu konuyu okuyanlar

Guest Part

Profesör
Katılım
5 Haziran 2009
Mesajlar
1,475
Reaksiyon puanı
42
Puanları
0
Taşıyıcı annenin karnındaki bebeğin Down sendromlu olacağını öğrenen çift, hamileliği sonlandırmak istedi; taşıyıcı anne karşı çıkınca mahkeme “Bebeğe sen bakarsın” dedi.


560281_detay.jpg


Kanada’da taşıyıcı anne yardımıyla çocuk sahibi olmaya çalışan bir çift, yapılan testler sonucu fetusun büyük olasılıkla Down sendromu ile doğacağını öğrendiğinde hamileliği sonlandırmaya karar verdi. Ancak kürtaj karşıtı taşıyıcı anne, çiftin bu isteğini reddetti. Hamileliğin zorla sonlandırılması talebi ile yargıya başvuran çiftin talebini değerlendiren Kanada mahkemeleri, taşıyıcı annenin kürtaj yaptırmaya zorlanamayacağı, ancak doğumun ebeveynin isteği dışında gerçekleşmesi durumunda bebeğin tüm sorumluluğunun taşıyıcı anneye ait olacağı yönünde karar verdi.

‘BAKAMAM’
Adı açıklanmayan taşıyıcı anne karardan sonra zaten iki çocuğu olduğu ve ekonomik durumu nedeniyle yeni bir bebeğin bakımını üstlenemeyeceği gerekçesiyle doğumu sonlandırma kararı aldı. Şimdi Kanada’da taşıyıcı annelik konusundaki yasaların yeniden düzenlenmesi düşünülüyor.


kaynak
 
Üst