Yardım Bazı Oyunlarda Çökme Yaşıyorum

Bu konuyu okuyanlar

Arda Dura

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selamlar.Bazı oyunlarda girdikten bir süre sonra çökmeler yaşıyorum.Sistem özelliklerim hepsini açacak kapasitede.Isınma sorunu olup olmadığını kontrol ettim.Fakat değerler gayet normal gözüküyordu.Servise götürdüm ama bir sorun olmadığını söylediler.Ekran kartım fabrika çıkışlı overclock edilmiş bir ekran kartı.Msi afterburnerdan underclock ettiğim zaman oyunlara nispeten girebildiğimi farkettim.Demek istediğim artık menü girişinde değil oyun içinde biraz vakit geçirdikten sonra çökmeler almaya başladım.Tüm driverlarım ve windows sürümlerim güncel sorun sizce nerde olabilir?

Sistem özellikleri:
AMD Ryzen 5 5500 3.6GHz 16MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 7nm İşlemci
ASUS TUF GAMING A520M-PLUS 4800MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI DVI VGA mATX Anakart
GoodRam 8GB IRDM X 3200MHz CL16 DDR4 Kırmızı Single Kit Ram
ASUS Dual GeForce RTX 3050 OC Edition 8GB GDDR6 128 Bit RGB LHR Ekran Kartı
POWER BOOST VK-P1900B 500W Rainbow Tempered Glass Mesh Panel USB 3.0 Mid Tower Kasa
MLD M300 500GB NVME 2280 Gen3x4 M.2 SSD (3300MB Okuma / 3100MB Yazma),

juniormustafa

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Yaşadığınız oyun çökme sorunu oldukça karmaşık bir sorun olabilir ve birkaç farklı nedeni olabilir. İşte sorunun kaynağı olabilecek bazı olası faktörler:

1. Sürücüler: Sürücülerin güncel olduğunu belirtmişsiniz, ancak bazen en son sürümler bile uyumsuzluklar veya hatalar nedeniyle sorunlara neden olabilir. Ekran kartı sürücüsü, anakart sürücüleri, BIOS ve diğer bileşenlerin sürücülerinin güncel olduğundan emin olun. Ayrıca, özellikle ekran kartı sürücüsünün stabil bir sürümünü denemenizi öneririm.
  2. Fabrika overclock'u: Ekran kartınızın fabrika çıkışlı overclock yapılandırması, oyunlarda kararlılık sorunlarına neden olabilir. MSI Afterburner ile underclock yaparak bu sorunu giderdiğinizi belirtmişsiniz. Bu durumda, overclock ayarlarını sıfırlayarak veya daha düşük bir hıza ayarlayarak denemenizi öneririm. Bazı oyunlarda ekran kartının yüksek hızlarda kararlı olmayabileceği olabilir.
  3. Yazılım uyumsuzluğu: Bazı oyunlar, belirli donanım veya yazılım yapılandırmalarıyla uyumsuzluklar gösterebilir. Oyunların en son güncellemelerini kontrol edin ve oyun geliştiricilerinin topluluk forumlarından benzer sorunları araştırın. Belirli bir oyunda sorun yaşıyorsanız, oyunun destek ekibiyle iletişime geçerek sorunu rapor etmek iyi bir fikir olabilir.
  4. Arka planda çalışan programlar: Arka planda çalışan bazı programlar veya hizmetler, oyunların kararlılığını etkileyebilir. Antivirüs yazılımları, performans izleme araçları veya ağ hizmetleri gibi programlar oyunlarda sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, oyun oynarken arka planda çalışan tüm gereksiz programları kapatmanızı veya devre dışı bırakmanızı öneririm.
  5. Donanım sorunu: İçinde bulunduğunuz durumda donanımın sorunu dışlamak için servise götürdüğünüzü belirtmişsiniz. Ancak hala sorun devam ediyorsa, başka bir bileşenin (örneğin RAM veya sabit disk) sorunlu olabileceğini düşünebilirsiniz. Donanım bileşenlerini tek tek test etmek veya farklı bir sisteme takarak sorunu izlemek faydalı olabilir.