Bazı Linux Masaüstü Ortamları

Bu konuyu okuyanlar

Nite

Asistan
Reaksiyon puanı
63
Bazı Linux Masaüstü Ortamları
XFCE: Minimal ve Hızlı bir masaüstü ortamıdır. Kendine has bir pencere yöneticisi, dosya yöneticisi, panel ve bunun gibi öğeler barındırmaktadır. Gnome ve Kde'ye kıyasla daha az sistem kaynağı kullanmaktadır. Kararlı ve hızlı bir masaüstü ortamıdır. Düşük sistem bilgisayarlar için önerilir. Programlar hızlı çalışır. Verimlilik için tasarlanmıştır.

XFCE Kullanılabilen Bazı Dağıtımlar;
  • Pisi Linux
  • Debian
  • Archman

KDE: Unix ve Unix benzeri işletim sistemleri için geliştirilmiş bir masaüstü ortamıdır. Windows masaüstü ortamlarına benzer. Öğrenmesi kolaydır ve geniş özelleştirme imkanı sunar.

KDE Kullanabilen Bazı Dağıtımlar;
  • Kubuntu
  • Manjaro
  • Arch Linux

Gnome: Unix ve BSD tabanlı birçok işletim sistemine kurulabilmektedir. Günlük kullanım için idealdir. Görsel açıdan güzel bir arayüze sahiptir. Büyük ölçüde özelleştirme yapabilirsiniz. En ağır masaüstü ortamı olarak söylenebilir. Düşük sistemler için önerilmez.

Gnome Kullanabilen Bazı Dağıtımlar;
  • Ubuntu
  • Kali Linux
  • Manjaro

gen2

Asistan
Reaksiyon puanı
136
Gnome en ağır masaüstü değil hocam şehir efsanesi o

gen2

Asistan
Reaksiyon puanı
136
Gnome diğer masaüstlerinden daha ağır değil, hangi dağıtım olduğunun da çok bir önemi yok, ağır sanılmasının nedeni gdm nin kendine ait bir X instance ı açması. Farklı bir dm kullanırsanız bir sorun kalmıyor

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,139
Mesajda söylenebilir diyor yani aralarına girebilir. Gnome kullanan hafif dağıtımlar var.
Peki Mint kullanmak isteyenlere hangisi önerilmeli?
İleride lazımım olucak.

Laptop olarak 4 nesil İntel İ5 sistemlerde gözüm var. Sadece internetde gezinme amaçlı.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,965
İleride lazımım olucak.

Laptop olarak 4 nesil İntel İ5 sistemlerde gözüm var. Sadece internetde gezinme amaçlı.
Kaby Lake'e kadar Windows 7/8/8.1 uyumluluğu var. Kaby Lake al derim.

Nite

Asistan
Reaksiyon puanı
63
İleride lazımım olucak.

Clear Linux kurulabilir hafif, gnome kullanan bir dağıtım. Tercih meselesi Distrowath adresine bakarak fikir sahibi olabilirsin hemen hemen tüm dağıtımlar mevcut.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,965
6 yada 7 nesil intel?
7 oluyor. :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Clear Linux kurulabilir hafif, gnome kullanan bir dağıtım. Tercih meselesi Distrowath adresine bakarak fikir sahibi olabilirsin hemen hemen tüm dağıtımlar mevcut.
Evet, 0 kasma var. Hayatımda bu kadar seri Linux Distrosu görmedim ben. 33xxx de GNOME sürümu güncellendi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Gnome diğer masaüstlerinden daha ağır değil, hangi dağıtım olduğunun da çok bir önemi yok, ağır sanılmasının nedeni gdm nin kendine ait bir X instance ı açması. Farklı bir dm kullanırsanız bir sorun kalmıyor
Ben şu anda Ubuntu 20.04 LTS kullanıyorum. Dediğiniz işlemi nasıl yapacağım? Şimdiden teşekkür ederim.

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,139
Mint kelimesini kullanmamak için çaba sarfediyorsunuz sanki ?

Abi mint arayüzünü severim hangi ortamı iyi mesela? Cinnamonmu diğerlerimi?

colognebar10

Doçent
Reaksiyon puanı
416
Arkadaşlar Linux'un olayı ne? Windows'tan artı yönleri ne?