Bayram namazı

Bu konuyu okuyanlar

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Katılım
12 Mart 2011
Mesajlar
35,215
Reaksiyon puanı
19,054
Puanları
113
BAYRAM NAMAZI
Bayram namazı da cuma gibi, müminlerin bir araya gelip kaynaşmasını, birleşip dayanışmasını sağlar. Ramazanda nefsi terbiye etmenin, Allah'ın emrine uyarak nefsanî isteklerimizi bir süre geciktirmenin ve az-çok bu hususta başarıya erişmenin içten dışa vuran sevincinin paylaşarak bayram yapmamız kadar tabii ne olabilir? Böyle günlerde din kardeşliğinin daha çok anlam kazandığını kim inkâr edebilir?

Özellikle değişen bir dünyada, diğer milletlerin maddeciliği ilâh edinircesine ayakta tutması ve bunun için en korkunç silahlar imal etmesi, aklı eren her mümini derin derin düşündürmektedir. İşte İslâm, insanlık için mutlak felâket sayılan maddeciliğin saltanatını yıkmak, Allah'a imânın saadet vadeden sancağını Tevhîd burcunda dimdik tutmak için birçok farzlar, vâcibler ve sünnetler koymuştur.

Günde beş vakit cemaat halinde kılınan namaz bunun en olumlu evresini hazırlar. Haftada bir cuma namazı, insanı ferdiyetçilikten kurtarıp cemaat ve cemiyetin kopmaz parçası yapar; kardeşliğin, dayanışmanın, "Birbirini sevmenin ve yeryüzündeki tuğyan karşısında yıkılmaz bir sed olmanın yüksek mânasını aşılar. Maddeciliğe yönelik bir kalkınmanın tek başına kurtarıcı olmadığını, bilâkis insanlara her geçen gün felâket hazırladığını işler. Bugünün insanının en çok muhtaç olduğu, arayıp da bulamadığı imân cevherinin paha biçilmez değerine dikkatleri çeker.

Yılda iki defa kılınan bayram namazı, bu amaca yönelik daha geniş bir hareket alanı hazırlar. Vicdanlara neşter vurup zayıf unsurların güçlenmesini sağlar. Kur'ân'ın hayat veren feyiz pınarından yudum yudum içirerek Allah'a kul olmanın huzur verici mânasını kalplere ve gönüllere nakşeder. Oruç tutup zekât, fıtre ve sadaka vermenin insana sunduğu ilâhî serinliği kelimeyle anlatmak mümkün müdür?

Bütün bunları bir bir dikkate alıp üzerinde düşündüğümüz zaman İslâm'ın insanlığın hayrına gönderilmiş en son ve en mükemmel din olduğunu anlar ve bize bunu lütfeden Âlemlerin Rabbi Allahın huzurunda eğilmeyi insanlığımızın gereği kabul ederiz. [1]

Bayram Namazı Ne Zaman Meşru' Kılınmıştır?
Sahih rivayetlerden yapılan tesbite göre, Hicretin birinci yılında Medine'de meşru' kılınmıştır. Resûlüllah (A.S.) Efendimiz bu tarihten itibaren hiçbir bayram namazını terketmemiştir. Bu da, islâm'ın bayram namazına verdiği önemi belirtir. [2]

Mezheplere Göre Bayram Namazı :
a)
Hanefîlere göre, vâcibdir. Cuma namazı kimlere farz ise bayram namazı onlara vâcibdir.
b) Şafiîlere göre, Sünnet-i ayn'dir. Yani namaz ile mükellef olan her mü'mine Sünnet'i müekkededir.
c) Mâlikîlere göre, Sünnet-i Müekkededir; derece bakımından Vitir'den sonra gelir. Cuma kimlere farz ise bayram namazı onlara sünnettir.
d) Hanbelilere göre, cuma namazı kimlere farz ise bayram namazı onlara farz-ı kifayedir. Yani bir beldede birkaç kişi bu namazı kılacak olursa, diğerlerinin üzerinden kalkmış olur. Hiç kimse kılmazsa, hepsi günahkâr sayılır. [3]

Bayram Namazının Meşruiyetinin Delili :
Enes bin Mâlik (R.A.)'den yapılan sahih rivayete göre, Resûlüllah (A.S.) Efendimiz Medine'ye hicret ettiklerinde, belde halkının yılda iki gün şenlik yapıp eğlendiklerini gördü. "Bu iki gün nedir?" diye sorduğunda, "Cahiliyye devrinden kalma bir âdettir" diye cevap verildi. Bunun üzerine Allah Resulü şöyle buyurdu :

"Allah size bu iki günü daha hayırlı iki güne çevirdi : Kurban Günü ve Fıtır Günü(Ramazan bayramı)..."[4]


[1] Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 2/5-6.
[2] Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 2/6.
[3] Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 2/6.
[4] Ebû Dâvud : Enes bin Mâlik (R.A.)'den.
Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 2/6-7.
 
Son düzenleyen moderatör:

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Katılım
12 Mart 2011
Mesajlar
35,215
Reaksiyon puanı
19,054
Puanları
113
- Bayramlar sevgidir, berekettir, umuttur, özlemdir. Yarınlarımız ile kurduğumuz bağdır. Mutluluktur, muhabbettir, duadır... Duaların kabul olsun, sevdiklerin hep seninle olsun.

- Bizi yataran ALLAH a şükürler Olsun, Bütün müslümanlara Hayırlı Olsun,


Ramazan Bayramınız Mübarek Olsun.

1590239718261.png
 

Yalnız Kedi

Profesör
Katılım
25 Mart 2019
Mesajlar
4,432
Reaksiyon puanı
7,479
Puanları
113
Yaş
18
- Bayramlar sevgidir, berekettir, umuttur, özlemdir. Yarınlarımız ile kurduğumuz bağdır. Mutluluktur, muhabbettir, duadır... Duaların kabul olsun, sevdiklerin hep seninle olsun.

- Bizi yataran ALLAH a şükürler Olsun, Bütün müslümanlara Hayırlı Olsun,


Ramazan Bayramınız Mübarek Olsun.

Ekli dosyayı görüntüle 100703
Amin hepimize ve cümlemize inşallah. :)
 

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Katılım
12 Mart 2011
Mesajlar
35,215
Reaksiyon puanı
19,054
Puanları
113
Bu bayram camilerimizde bayram namazı kılamayacağız maalesef.
Dileyen evinde ev reisi(baba) imametinde maaile namaz kılabilirler.
Bayram namazı vakti bulunulan yerin güneş doğmasından 45 dakika sonraya denk gelir.
 
Üst