Baykal'ın korktuğu başına geldi

Bu konuyu okuyanlar

Alemci_Dayı

Profesör
Reaksiyon puanı
18
FLAŞ! Baykal'ın korktuğu başına geldi

110390.jpg

Ergenekon örgütünün aukatıyım diyerek örgüte toz kondurmayan CHP lideri Baykal'ın paniklemesinin sebebi belli oldu.

Bugün içeriği açıklanan Ergenekon iddianamesinde bir bölüm var ki Baykal'ın Ergenekon deyince neden eteklerinin tutuştuğunu alenen ortaya çıkarıyor.

İşte Baykal ile ilgili şok rüşvet iddiaları:

Mehmet Adnan Akfırat isimli şüphelinin adresinde yapılan incelemede şu doküman ele geçirildi:

Üstünde el yazması Mehmet KOÇ yazan ve içeriğinde "Bilsan'la İlişkiler nasıl başladı" başlığı altında yazıda Bilsan genel Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Balcı'nın yanında işe başladığını belirten bir şahsın 1981-1982 yıllarında Bilsan isimli işyerinde çalışırken gördüğü yolsuzluk ve rüşvet olaylarını anlattığı röportaj şeklinde yazılmış el yazması doküman olduğu içeriğinde şu ifadeler yer alıyor:

-Sana çek verdiler. Sen de bazı adamlara çek mi veriyorsun?

-Evet ben rakamları yazıyorum. Kişilere vermeyi kabul etmediğimden çeklerin dağıtımını Semih isimli biri yapıyordu.

- Verdiğin oldu mu hiç?

- Hayır ne kadar verileceği bildiriliyordu bana. Teması Semih sağlıyordu. Çek verildiğini hatırladıklarım arasında o dönemin Orman Bakanlığı IBM Müdür Özgen Bey, EGO, SKK, PTT ve Milli Eğitim Bakanlığı IBM Müdürleri de vardı.

-Tarih ne zaman?

-81'in son aylarından 82'inin Mayıs ayına kadar

-Ne gibi karanlık işler?

-Hissettiklerim bunlar. Çünkü tek başına Contınus Form fabrikası kurmak için teşvik almak çok zor bir şey değildi. Bu Baykal'sız da çözebilirlerdi. Dahası şirket yöneticileri Baykal'ın evinde karargâh kurmuşlardı.

-Nereden biliyordun?

-Çünkü bütün yemek faturaları elime ulaşıyordu. Resmi muhasebeye işlemek için. Yemekleri götüren Semih'e sorduğumda kimlerin yemekte bulunduğunu öğreniyordum.

-Kimlerdi?

-F.B., Genel Müdür Ruhi, V. Ç.ve D. B.

-Yani bunlar teşvik alınmasına aracılık yapmasını sağlamak içindi

-Evet, hatta İstanbul Muhasebe Müdürü geldiğinde BAYKAL'ın evinde birlikte çalıştırlar. Bu arada iyice meraklanmaya başladım ve araştırmaya koyuldum. Tam bu sırada BAYKAL'a paralar gitmeye başladı. Semih götürüyordu. Muhasebe işlemleri bende olduğundan paralar elimden geçiyor ve kime gittiği biliyordum.

-Kaç para götürmüştü Semih?

-İlk götürdüğü 3 milyon ikincisi ise 2 milyondu. Bunların dışında İstanbul Muhasebe Müdürünün Ankara'ya gelip verdiği ve BAYKAL'ın da İstanbul'dan aldığı paralar olduğunu biliyorum. Bunların kesin miktarlarını hatırlayamıyorum şimdi.

-Proje için mi veriyorlar parayı?

-Ortada gözüken neden buydu. Bu işler dönerken Ankara Şb. Müdürü Mehmet Bey iki kez istifa etmeye kalkıştı. Nedenini sorduğumda 'Faruk'un b..tan işleri" diye yanıtladı. Bu arada İstanbul'dan para geldi. D.B.'. götürülmek üzere. Olaya bizzat tanık olmak istediğimden Semih'in Ankara' da olmamasından da yararlanıp bu kez ben götürdüm parayı. Talimat gereğince BAYKAL'ın karısına götürdüm ve bürosunda teslim ettim.

-Neredeydi bu büro?

-Sokağın ismini tam olarak hatırlayamıyorum. Cumhuriyet Gazetesi'nin bulunduğu sokaktan sonrakiydi. Konur mu Selanik mi bilemiyorum. Adı uzunca olan bir devlet dairesiydi.

-Parayı nasıl verdin?

-Paket halendeydi. 2,5 milyon lira vardı.

-Senin tarafından verilen başka para var mı?

-Tabi elbette. Hem bu kez evine götürdüm.

-Nerede evi?

-Oran Sitesi'nde. Tam olarak hatırlayamıyorum. Galiba ikinci kattaydı. Kapıyı açıp beni karşısında görünce telaşa kapıldı... ve BAYKAL'la konuşmaya başladık. Türkülerim nedeniyle iltifatta bulundu.

-Bu olaydan 10 gün sonra gözaltına alındım. Bir lokantada yemek yerken polis gelip ismen beni aldı. 23 gün kaldım içerde.

-Tutuklandığımda Sağmalcılar Müdürü beni apartman isimli bir gardiyana teslim edip "bu adamın bütün isteklerini yerine getirin, rahat ettirin, bir şikâyet duymak istemiyorum" dedi.

-Ama sen bir halk şairi ve sanatçı olduğun içindir.

CİHAN
25.Temmuz.2008 23:53:59​

KaynaK