Batarya şarj ederken boşalıyor

Bu konuyu okuyanlar

smtcnts

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaslar sony xperia sola kullanicisiyim ce CM11 kullaniyorum. 2 gün önce sarjim cabuk bittigi icin internette arastirma yaparken batarya kalibrasyonu nu gordum ve batary calibration programini indirdim.yanlislikla bataryami %10 cicarindayken kalibre ettim ve dakikalar icinde sarjim %0 a dustu . sarja taktim fakat surekli kullanirken %20 lere cikip tekrar %0 a iniyor. Duzeltip %100 deyken kalibre etmek icin 1 gun boyunca telefonu kapatip sarj ettim ve %100 olunca tekrar batary calibration la kalibre ettim fakat cozum olmadi hala sarj cok cabuk bosaliyor ve sarjdayken sarj dusuyor. Lutfen yardim edin. Duzelmesi icin Rom degistirdim yinede etki etmedi.

Vikings

Müdavim
Reaksiyon puanı
91
Bir yerden kaçak vardır, ablamın zamanında kullandığı S3'ün de aynı sorunu vardı saatlerce şarj olmazdı ve şarjda şarjı düşerdi sonra 3 kere servise gitti 4cü de ücret iadesi yaptılar.

smtcnts

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bir yerden kaçak vardır, ablamın zamanında kullandığı S3'ün de aynı sorunu vardı saatlerce şarj olmazdı ve şarjda şarjı düşerdi sonra 3 kere servise gitti 4cü de ücret iadesi yaptılar.

Kacak oldugunu dusunmuyorum cunku Batary calibration programini yanlis kullandiktan sonra oldu hersey. Geri nasil ceviricem hicbir fikrim yok

Vikings

Müdavim
Reaksiyon puanı
91
Kacak oldugunu dusunmuyorum cunku Batary calibration programini yanlis kullandiktan sonra oldu hersey. Geri nasil ceviricem hicbir fikrim yok

İlk defa duyuyorum batarya kalibrasyon programı nedir? nasıl çalışıyor program biraz anlatırmısınız? ve nasıl yanlış yaptınız?

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
Recovery ekranında "Reset battery stats" olması lazım. Onu dener misin?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
kurcalamaması gereken birşeydi çok yanlış giderse elinde maytap tutmak gibi olabilir sonu lidyum iyon bataryalar felaket yanıcı teknolojiye atarlanan adam bile acayip tırsıyor patlar diye geçmişte benim li-ion pil patlatma eğlencesi yaptığımı duysa ne derdi? eğlenceli oluyordu bataryanın kapasitesi üzerinde voltaj ve akım verir uzaktan izlerdim ne günlerdi...
*işyerinde yangın tehlikesi hiç olmadı.

smtcnts

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
İlk defa duyuyorum batarya kalibrasyon programı nedir? nasıl çalışıyor program biraz anlatırmısınız? ve nasıl yanlış yaptınız?

Hocam battary calibration diye bir program var rom kernel yukledikten sonra sarj duzensizligi oldugu icin bataryayi %100 doldurup kalibre ediyorsun ve batarya suresini daha duzgun gosterip batarya kullanim omrunu arttiriyor okudugum kadariyla yanlissa duzeltiniz. Fakat ben yanlislikla sarj yuzdem %10 iken kalibre ettim ve sarj gostergesinde sapmalar olmaya basladi . sarjdayken veya kullanirken normalde %25 ken sarj birden %56 filan oluyor sonra tekrar %25 e dusuyor ve batarya cok cabuk bitiyor.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Malesef her recovery sürümünde olmuyor. Hatta düzenlenmemiş CWM 6'larda yok sanırsam.

Peki hangi recovery surumunde var hocam bi bilgin varmi. O rom in rekovery menusunu indirip tekrar eski roma donebilirim nasil olsa duzelttikten sonra.

KaptaPrism

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Hocam battary calibration diye bir program var rom kernel yukledikten sonra sarj duzensizligi oldugu icin bataryayi %100 doldurup kalibre ediyorsun ve batarya suresini daha duzgun gosterip batarya kullanim omrunu arttiriyor okudugum kadariyla yanlissa duzeltiniz. Fakat ben yanlislikla sarj yuzdem %10 iken kalibre ettim ve sarj gostergesinde sapmalar olmaya basladi . sarjdayken veya kullanirken normalde %25 ken sarj birden %56 filan oluyor sonra tekrar %25 e dusuyor ve batarya cok cabuk bitiyor.

Kalibrasyon için uygulamaya gerek yok aslında ama soruna gelirsek.

Her ne kadar donanımsal bir hataymıl gibi gözükse de ben yazılımsal bir hata olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu CM11'lerde çok ciddi batarya problemi var. Benim telefonumda CM11'de emiyor. En başlarda düzgündü ama böyle oldu. Bazılarında hızlı emiyor bazılarında lüp lüp götürüyor. Batarya size yanlış değer gösteriyor olabilir..falan filan bir sürü nedeni olabilir.

En sağlıklısı yedek alınması gereken şeyleri yedeklemek(hesaplar, şifreler, telefon numaraları, uygulamalar ve verileri) ve en temiz bir şekilde CM11'i yeniden flaşlamak. Hatta sen cm kayıtlarını da kontrol et. En son sürüm CM11'yi kullan.

Peki hangi recovery surumunde var hocam bi bilgin varmi. O rom in rekovery menusunu indirip tekrar eski roma donebilirim nasil olsa duzelttikten sonra.

Özel olarak hangilerinde var bilmiyorum. Hatırladığım kadarıyla CWM5'lerde felan vardı ama recovery'i boşver. Dediğim gibi en temiz iş tekrar en son sürümü flaşlamak. Eğer en başlarda düzgün çalışırsa ve sonra yine bozulursa yapacak bir şey yok. CM11'in buna benzer hataları çok. Çok fazla kişi senin yaşadığın sorunları yaşıyor.

smtcnts

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Hocam zaten cm10 ve xxperia solanin custom jb rom ini flasladim. Yine duzelmedi ve tekrar cm11 i flasladim. Hala ayni

isveçli

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
s3lerin kablosunda sorun vardi.baglanti noktalarinda.

Arkadaslar sony xperia sola kullanicisiyim ce CM11 kullaniyorum. 2 gün önce sarjim cabuk bittigi icin internette arastirma yaparken batarya kalibrasyonu nu gordum ve batary calibration programini indirdim.yanlislikla bataryami %10 cicarindayken kalibre ettim ve dakikalar icinde sarjim %0 a dustu . sarja taktim fakat surekli kullanirken %20 lere cikip tekrar %0 a iniyor. Duzeltip %100 deyken kalibre etmek icin 1 gun boyunca telefonu kapatip sarj ettim ve %100 olunca tekrar batary calibration la kalibre ettim fakat cozum olmadi hala sarj cok cabuk bosaliyor ve sarjdayken sarj dusuyor. Lutfen yardim edin. Duzelmesi icin Rom degistirdim yinede etki etmedi.
sana tavsiyem öncelikle baska bir usb kablosu ile sarj etmeye calis.olmadi baska bir adaptör

smtcnts

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Başka adaptorde denedim olmadi yine. Pc altimda olsa sifirdan recovery yapip cm 11 i tekrar yuliyecem ama bir sure pc yok yanimda. Telefonda kendim halledebilcegimide yaptim olmadi. Arkadasin dedigi rocovery menuden "reset battery stats" yapmayi deneyemedim bitek. Onun icin gereken cwm surumunu bilen varsa link atabilirmi

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
Başka adaptorde denedim olmadi yine. Pc altimda olsa sifirdan recovery yapip cm 11 i tekrar yuliyecem ama bir sure pc yok yanimda. Telefonda kendim halledebilcegimide yaptim olmadi. Arkadasin dedigi rocovery menuden "reset battery stats" yapmayi deneyemedim bitek. Onun icin gereken cwm surumunu bilen varsa link atabilirmi

Eski sürümlerde vardı ancak yeni sürümlerde yok anlaşılan. Eski sürümleri flashlayarak denemek lazım..

Şurada anlatılmış. Detaylarını da yazarım birazdan

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1699687

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
1-Şarjı bitene kadar telefonu kullanın
2-Telefonu açıp, kapanmasını bekleyin, batarya sıfırlansın iyice
3-Telefonu açmadan şarj aletini takın ve %100 olana kadar bekleyin
4-Batarya %100 olunca şarj cihazını çıkarıp telefonu açın ve şarj yüzdesinin düşüp düşmediğine bakın
5-Şarj hemen azalırsa, şarj aletini tekrar takın ve %100 olmasını bekleyin
6-%100 olduktan sonra şarj aletini çıkarmadan root explorer yolu ile "Data" klasörünü açın. Sistem R/O olacak, yoksa silmeye izin vermez
7-Data klasöründeki system klasörünü bulun, sonrasında da "batterystats.bin" dosyasını bulup silin
8-Bu işlemden sonra şarj bitip telefon yine kendiğinden kapanana kadar kullanın
9-Telefonu açıp şarj aletini takın ve %100 olana kadar şarj olsun

smtcnts

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Tesekkurler dostum denicem sarjim bitince