Başlangıçta EFI Shell - startup.nsh hatası [Acer A514-52G]

Bu konuyu okuyanlar

prowell

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Merhabalar,

Acer A514-52G model laptopumda bir saat evvel Windows Update ile BIOS güncellemesi gerçekleşti, InsydeH2O’nun BIOS yazılımı 1.12 sürümüne güncellendi ve bu güncelleme esnasında herhangi yanlış bir şey de yapmadım, her şeyi otomatik yaptı fakat restart atıldığında EFI Shell - startup.nsh hatası alıyorum, Windows 10 boot olmuyor. Bu ekrana ‘exit’ komutunu girip Boot Manager’a ulaştığımda ise boot edilebilecek sadece UEFI SHELL gözüküyor, ikinci bir boot unsuru yok Windows falan hiç gözükmüyor ortalıkta. Nitekim F2 ile esas BIOS menüsüne girdiğimde de karşıma çıkan manzara aynı şekilde. BIOS’ta “Load Setup Defaults” yapınca da hiçbir şey değişmiyor. :(

SSD problemsiz okunuyor gibi ama Windows’a dair hiçbir şey gözükmüyor, adeta bir anda kayboldu koca sistem. Elim kırılaydı da o Windows Update’i yapmayaydım modundayım, gül gibi çalışan bilgisayar iki dakikada patates oldu ya inanılır gibi değil. Yukarıda bahsettiğim gibi, daha önce benzer konularda sunulan çözümleri de denedim ama sonuç aynı. Yardımınıza muhtacım, umarım bana bir çözüm sağlayabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler...

Not: Durumu tarif eden ilgili görseller ekte yer alıyor.
1340F0AC-2659-431F-B326-45C364E34D8A.jpeg 7832FC2A-CC05-496B-A17D-13427959A6EA.jpeg B128CCC4-6DC3-469A-8B13-B56A8B0947F3.jpeg 3AC310B4-2ADA-4E9D-8424-D140D099F976.jpeg 5A5D4533-17DE-4F05-895E-35B1E98D670B.jpeg

Çözüm
Merhabalar,

Acer A514-52G model laptopumda bir saat evvel Windows Update ile BIOS güncellemesi gerçekleşti, InsydeH2O’nun BIOS yazılımı 1.12 sürümüne güncellendi ve bu güncelleme esnasında herhangi yanlış bir şey de yapmadım, her şeyi otomatik yaptı fakat restart atıldığında EFI Shell - startup.nsh hatası alıyorum, Windows 10 boot olmuyor. Bu ekrana ‘exit’ komutunu girip Boot Manager’a ulaştığımda ise boot edilebilecek sadece UEFI SHELL gözüküyor, ikinci bir boot unsuru yok Windows falan hiç gözükmüyor ortalıkta. Nitekim F2 ile esas BIOS menüsüne girdiğimde de karşıma çıkan manzara aynı şekilde. BIOS’ta “Load Setup Defaults” yapınca da hiçbir şey değişmiyor. :(

SSD problemsiz okunuyor gibi ama Windows’a dair hiçbir şey gözükmüyor...

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,959
Merhabalar,

SSD problemsiz okunuyor gibi ama Windows’a dair hiçbir şey gözükmüyor, adeta bir anda kayboldu koca sistem. Elim kırılaydı da o Windows Update’i yapmayaydım modundayım, gül gibi çalışan bilgisayar iki dakikada patates oldu ya inanılır gibi değil. Yukarıda bahsettiğim gibi, daha önce benzer konularda sunulan çözümleri de denedim ama sonuç aynı. Yardımınıza muhtacım, umarım bana bir çözüm sağlayabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler...

Not: Durumu tarif eden ilgili görseller ekte yer alıyor.
Ekli dosyayı görüntüle 96261Ekli dosyayı görüntüle 96262Ekli dosyayı görüntüle 96263Ekli dosyayı görüntüle 96264Ekli dosyayı görüntüle 96265
O EFI Shell geldiğinde şunu yapın:
fs0: ( : yi shift ş tuşlarına birlikte basarak yapacaksınız)
cd efi
cd boot
bootx64

Açılması lazım bunu yaptığınızda.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Eğer o olmazsa:
fs0:
cd efi
cd microsoft
cd boot
bootmgfw o olmazsa bootx64 deneyin

Çözüm

prowell

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
cd efi
cd boot
bootx64

Eğer o olmazsa:
fs0:
cd efi
cd microsoft
cd boot

Hocam, çok teşekkür ederim. Verdiğiniz ilk formülü denedim ve tıkır tıkır çalıştı. Her şey normale döndü. Hızlıca yetişip sunduğunuz çözüm için minnettarım, sağ olun. :)

Brcbrc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Ayni sorun bende de var. Soylediklerinizi yaptim hicbir sekilde sonuc alamadım. 2 gundur araştırıyorum bir turlu bulamadim lutfen yardimci olur musunuz?

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,096
cd efi
cd boot
bootx64

Eğer o olmazsa:
fs0:
cd efi
cd microsoft
cd boot
fs0 nedir?

Edit--- siyah ekrana yazıp mı enterliyoruz bunları yoksa?

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,959
Ayni sorun bende de var. Soylediklerinizi yaptim hicbir sekilde sonuc alamadım. 2 gundur araştırıyorum bir turlu bulamadim lutfen yardimci olur musunuz?
Sizde işe yaramadıysa ya UEFI kurmadınız ya da işletim sistemi hiç kurmadınız. UEFI olarak Windows 10 2004 64 bit kurun.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,959

Brcbrc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Hemen deneyecegim.umarim olur cok teşekkürler

Cooook teşekkür ederim ? bilgisayardan hic anlamamama ragmen bu ayrintili guzel anlatimli videoyu izleyerek yaptim oldu.siz olmasaydiniz son çare bilgisayarciya goturecektim. Gerek kalmadi cok sağolun ?

Son düzenleme:

caseyryback

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
bende aynı durum oldu, hediye pc geldi açamıyoruz usb den boot olmuyor. komutları yazdım en son dır yazdım ve bootx64.efi bootia32.efi çıktı burdan sonra kaldim

caseyryback

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
anladım ama anlamadım herhalde özel versiyon usb windows ayarlayacağım,boot yada bios birşey yapılmayacak herhalde

efi shell version 2.70 herhalde bunda windows yok kendim yükleyeceğim ama sizin söylediğiniz versiyonunu

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,959
anladım ama anlamadım herhalde özel versiyon usb windows ayarlayacağım,boot yada bios birşey yapılmayacak herhalde
Evet, UEFI olarak bootable USB hazırlamanız lazım. Legacy olarak hazırladınız galiba ondan oluyor olabilir. fs1 varsa ayni şeyi fs1 de deneyin.

efi shell version 2.70 herhalde bunda windows yok kendim yükleyeceğim ama sizin söylediğiniz versiyonunu
UEFI 2.7 64 Bit sürüme sahip UEFI BIOS'unuz var demek oluyor. :)

Reaksiyon puanı
10,324
cd efi
cd boot
bootx64

Eğer o olmazsa:
fs0:
cd efi
cd microsoft
cd boot

Hocam, çok teşekkür ederim. Verdiğiniz ilk formülü denedim ve tıkır tıkır çalıştı. Her şey normale döndü. Hızlıca yetişip sunduğunuz çözüm için minnettarım, sağ olun. :)

Herkesin profilinde "İyi cevaplar" diye bir bölüm var. Bunu çok merak etmiştim. Genelde hemen herkesin profilinde de sıfır vardır. Sadece çok az kişinin puan aldığı görülüyor. Üzerlerine tıklayınca da çok teknik bir konuda soru soran ya da yardım isteyenlere yardımcı oldukları cevaplar iyi cevap olarak işaretlenmiş ve yeşil rengine büründürülmüştür.

Bu vasıflarda bir cevabı da yukarıda alıntıladığım soru ve cevapta gördüm. Hem de tam olarak. Ama buna kim karar verir, kim bu puanın verilmesini onaylar bilemediğim için buradan dillendirmek istedim.

Profiline baktım, EFI Shell'e adamakıllı hak ettiği halde kimse böyle bir puanı vermemiş.

Sanırım buna yetkisi olan arkadaşlar henüz görmemişlerdir diye düşündüm. :)

caseyryback

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
merhabalar uefi usb hazırladım işlemelr baslıyor windows yukleme ekranı geliyor ustteki s ecenegi seciyorum.uyarı ekranı geliyor pc nizde windows yukseltilemez diyor bunun anlamı gömülü windows var demek mi.cunku ilk sayfadaki komutlarla ilerliyorum boot secenegi olan yere kadar geliyorum bootx64 yazdıgım sayfa dos ekranında yenileniyor en başa dönüyor

özel yükleme yaparak devam ettim öylece extra windows kurmus oluyorum galiba

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,959
merhabalar uefi usb hazırladım işlemelr baslıyor windows yukleme ekranı geliyor ustteki s ecenegi seciyorum.uyarı ekranı geliyor pc nizde windows yukseltilemez diyor bunun anlamı gömülü windows var demek mi.cunku ilk sayfadaki komutlarla ilerliyorum boot secenegi olan yere kadar geliyorum bootx64 yazdıgım sayfa dos ekranında yenileniyor en başa dönüyor

özel yükleme yaparak devam ettim öylece extra windows kurmus oluyorum galiba
İçinde Windows yoktu. Şimdi siz kuruyorsunuz. Ayrıca Windows PE üzerinden yükseltme yapamazsınız.

Son düzenleme:

caseyryback

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
İçinde Windows yoktu. Şimdi siz kuruyorsunuz. Ayrıca Windows PE üzerinden yükseltme yapamazsınız.
teşekkür ederim kurulumu kolayca yaptım önce uefi usb hazırladım pc otomatik gördü özel yukleme yaptım.gayet hızlı calsııyor birsekide urun etkinleştirmeyi de hallederim .

Arda SERİM

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
cd efi
cd boot
bootx64

Eğer o olmazsa:
fs0:
cd efi
cd microsoft
cd boot

Bunu yapınca bana (Cannot find mappen device) yazısı çıkıyor ne yapabilirim?

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,959

Bunu yapınca bana (Cannot find mappen device) yazısı çıkıyor ne yapabilirim?
Bir şey bulunamadı demek. EFI Shell bir şey bulamadığını söylüyor. Diskiniz bozuk olabilir, görmüyor olabilir ya da UEFI olarak işletim sistemi kurmamış olabilirsiniz.

Beğeni atmış ama çözmemiş! :)
Adama sorusunun cevabını verdim şimdi. :)