Başkan Erdoğan, Ayasofya'nın camiye çevrilmesi için talimat verdi: Milletimiz karar vermeli

Bu konuyu okuyanlar

Merchrior

Asistan
Reaksiyon puanı
160
Çok doğru söylediniz. Camiye ihtiyacımızın olup olmamasının hiçbir önemi yok. Lakin sembol bir mana taşıyacağı için mutlaka olmasını çok isterim. Ülkesini sadece ekmek yedikleri bir kapı olarak görenlerin bunu anlamasını beklemiyorum. Hala Mescid-i Aksa ile mukayese eden arkadaşlara da sadece esef ediyorum.
Hay ağzınıza sağlık ülkeyi sadece istediğince yaşamak ve ileriye taşımak için hiçbir çaba sarfetmeyenlerin anlamasını ben de beklemiyorum. Zaten o tarz kişiler işin sadece parasında. Manevi değerini ve uluslararası anlamını düşünmek yerine ülkeye yıllık 30 milyon lira gelir getiren bir para makinesi olarak görüyorlar güzelim kılıç hakkımız Ayasofyayı.

023

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,593
O Değil de Ne Kadar Sürecek?

023

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,593
2 haftaya da bitebilir aylar da sürebilir hiç belli olmaz çok hassas konu ne de olsa
Valla Bizim Okul Müdürüne Kalsa Hiç Bitmez :D
Edit: Ciddiyim Okulun Yanına Bir Okul Daha Yapılıyor Güya Geçen Sene Bitecekti Ben O Okulda Olacaktım.

Son düzenleyen moderatör:

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Ben bu konuya dışarısı kadar içeride de engellemeler olacağını tahmin ediyorum. Gerçi Türk Milleti bunu not edecektir; Lakin zor bir süreç olsa da siyasiler için milletin onları daha iyi tanıması, hangi amaca hizmet ettiklerini öğrenmesi açısından ideal bir samimiyet testi olacağını düşünüyorum.

Baş taraflarda Fatih Sultan Mehmed Han'ın Ayasofya'nın cami vasfına dokunanlara lanet okuduğu o ünlü vasiyetnamesini alıntı yapmıştım. Vatandaş bunu biliyor, seçim zamanı geldiğinde kahir ekseriyet engelleme yönünde taraf olanlara elbette bir fatura çıkaracaktır diye düşünüyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aslında bu normaldir ülkemizde, halkımızın hiç azımsanmayacak bir kısmı İslamiyet'in dışında bir dini/felsefeyi benimsiyor ve onlar için Ayasofya'nın tek özelliği içerisinde dünya üzerinde en fazla inanana sahip iki farklı dinin simgelerini taşıyor olması. Sembolik anlamı daha çok biz Müslüman alemi için önemli.
Bu dediğin İslamiyet için değil de, İslam dışı bir hayat tarzı için desek sanırım çok daha doğru olur. Çünkü kendini müslüman olarak tanımlasa da yaşadığı hayatın İslam dini ile ilgisi bulunmayan çok mühim bir oran olduğunu ben de biliyorum. Hatta namaz kılıp oruç tuttuğu halde bile bu tanıma giren insanlar bulunduğunu dahi söyleyebilirim.

Son düzenleyen moderatör:

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Bu dediğin İslamiyet için değil de, İslam dışı bir hayat tarzı için desek sanırım çok daha doğru olur. Çünkü kendini müslüman olarak tanımlasa da yaşadığı hayatın İslam dini ile ilgisi bulunmayan çok mühim bir oran olduğunu ben de biliyorum. Hatta namaz kılıp oruç tuttuğu halde bile bu tanıma giren insanlar bulunduğunu dahi söyleyebilirim.
Demiş olduğun şey tartışmaya açık ve cevap için topluma bakmak yeterli fakat insanların inançları veya inançlarını yaşayış şekilleri bize zarar vermediği sürece bizi alakadar etmez.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Demiş olduğun şey tartışmaya açık ve cevap için topluma bakmak yeterli fakat insanların inançları veya inançlarını yaşayış şekilleri bize zarar vermediği sürece bizi alakadar etmez.
Alakadar eder demedim zaten! :)
Durum tespiti yapmak diyorlar buna.
Hem etse ne yazar?
Bizim bir şeyleri değiştirme gücümüz ya da yetkimiz mi var?