BASİC 6.0 Hatası

Bu konuyu okuyanlar

factius

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba dostlar... Yanlış yere actıysam af buyurun.. ama Basic 6.0 bilenlerin bilgisine ihtiyacım var Proje Ödevi için.
Bir oyun tasarlanacaktır. Form üzerinde açık mavi renkte 100 adet buton vardır. Program çalıştığında bilgisayar
bu butonlardan birini belirleyecek fakat oyuncu bunu göremeyecek. Daha sonra oyuncu 5 kez istediği butona basarak
bilgisayarın belirlediği butonu bulmaya çalışacak. Oyuncunun bilgisayarın belirlediği butona basması durumunda
bildiniz mesajı vererek oyun bitecek. Diğer durumlarda bilgisayar oyuncuyu “Sola, Sağa, Yukarı, Aşağı, Sol Yukarı,
Sol Aşağı, Sağ Yukarı, Sağ Aşağı” şeklinde yönlendirecek. Bu yönlendirme doğru basılmayan her butonun üzerine
yazılarak yapılacaktır ve buton kırmızı renge dönüşecek, bir daha basılamayacaktır. 5. kez de bilinemez ise bilgisayarın
belirlediği buton sarı olarak görünecektir. Oyun seçilen buton bilinemeden biter ise sarı buton hariç tüm butonlar
basılamayacak şekilde kilitlenecektir.
örnek görüntü bu sekilde.
odev - Hızlı Resim

Butonları index ile yaptım fakat nasıl index kontrolü falan sağlayacagım inanın hiç bilmiyorum. Basic 6 dan anlayanlar yardım edebilir mi?

Ekli dosyalar

• odev.png
    odev.png
    41.9 KB · Görüntüleme: 99

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Gues a Number adında eski bir Basic oyununun görsele uyarlanışı. İnternet'ten bul ve oradan uyarlamaya bak. O oyunda düşük veya yüksek rakam var ve böylece daha basit oluyor. Bir de Mine Sweeper (Mayın tarlası ) oyunu da benzer yöntem kullanıyor. Senin oyunun o ikisinin birleşimi. Kolay gelsin.

factius

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evet doğru söylüyorsun uyarlanarak yapılabilir... Şöyle bir sorun var ki malesef nasıl yapabileceğimi bilmiyorum.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Adım adım ilerlemelisin. Gues a Number ile başla ve VB6 da benzerini yaz. Sonra diğerini dene. Sonra edindiğin beceriyi asıl oyununda kullanmaya çalış. Umaraım yeterince vaktin vardır.