Başarılı Türk bilim kadınları!

  • Konbuyu başlatan Shiftdelete.Net
  • Başlangıç tarihi

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

S

Shiftdelete.Net

SDN Okuru

8 Mart Dünya Kadınlar Günü olması sebebiyle, sizlere dünyada ismini duyurmuş birbirinden başarılı Türk bilim kadınları listesi hazırladık.
https://shiftdelete.net/?p=130023
 
Son düzenleme:

derin acar

Asistan
İlk Kadın Doktor: Safiye Ali (1894-1952)İlk kadın doktor olan Safiye Ali, Osmanlı İmparatorluğu döneminde çeşitli hizmetleri ile tanınan bir ailenin kızıdır.

1891 İstanbul doğumlu Safiye Ali, Amerikan Kız Koleji’nden mezun olmuştur. Balkan Savaşı sırasında cepheden gelen birçok yaralıyı gördükten sonra doktor olmaya karar vermiştir. Bu isteğini gerçekleştirmesi ise oldukça zordur çünkü o dönemde bir kadının tıp okuması imkansızdır.

Yetenekli ve başarılı kişiliği ile dikkatleri çeken Safiye Ali, Maarif Vekili Şükrü Bey’in yardımları ile tıp eğitimi almak için Almanya’ya gitmiştir.

Burada kadın ve çocuk hastalıkları üzerine eğitim almış, Kurtuluş Savaşı bitiminde yurda dönerek Cağaloğlu’nda açtığı klinikte tedavilerine başlamıştır. Süt ve bakımevlerinde de çalışan Safiye Ali, Türkiye’yi yurtdışında düzenlenen tıp kongrelerinde temsil etmiştir.

Ardından sağlık sorunları nedeniyle eşiyle birlikte Almanya’ya taşınmış ve mesleğine burada devam etmiştir. İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya’da yaralananların ve hastaların bakımını üstlenmiştir. Savaş sonrasında Türkiye’ye dönmüş ve yakalandığı kanser nedeniyle 1952 yılında hayata veda etmiştir.


İlk Kadın Pilotlardan: Sabiha Gökçen (1913-2001)Atatürk’ün manevi kızı Sabiha Hanım, Türkiye’nin ilk kadın pilotlarından olmakla birlikte dünyanın ilk kadın savaş uçağı pilotudur.

Türk kadınının her alanda başarılı olabileceğini göstermek için Atatürk’ün kendisini yetiştirdiği bilinmektedir. Havacılığa başlayan Sabiha Gökçen, Sovyetler Birliği’nde Yüksek Planör Okulu’nu bitirmiş ve planör öğretmenliği yapmıştır.

Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden olan Sabiha Gökçen, birçok başarıya imza atmıştır. Öte yandan Türkiye’de uçağa binen ilk kadın Belkıs Şevket Hanım’dır.

İlk Kadın Bakan: Prof. Dr. Türkan Akyol (1928-2017)Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın bakanı, Türkan Akyol’dur.

1971’de kurulan Nihat Erim Hükümeti’nde meclis dışından bağımsız olarak Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı olarak atanmıştır.

Başkanlığın 8. ayında çıkan anlaşmazlıklar nedeniyle 11 Bakan ile birlikte görevinden istifa etmiştir. Ardından Ankara Üniversitesi Rektörlüğü’ne seçilmiş, 1983 yılında SODEP’in kurucu olarak siyasete atılmıştır. 2017’de 88 yaşında hayata veda etmiştir.

Burada tarihin ilklerine imza atan başarılı Türk kadınları yer alıyor.
 

KamtariR

Profesör
Bilim Kadını değil, bilim insanı diyeceksiniz :)

Bilim Adamı deyince ayrımcılık oluyormuş, kadını deyince de ayrımcılık olur.
 
Üst
stat counter