🔥 Öne Çıkan Konular

Bankalar zora girdi ABD TMFS'si başkanı en güçlü ikinci kadın oldu

Bu konuyu okuyanlar

amesfa

Dekan
Emektar
Katılım
10 Eylül 2007
Mesajlar
9,846
Reaksiyon puanı
140
Puanları
48
Bankalar Zora Girince Forbes Dergisinin Geleneksel "Dünyanın En Güçlü Kadınları" Listesinde Amerika'nın TMSF'sinin Başkanı Sheila C. Bair İkinci Oldu.Bankalar zora girince Forbes dergisinin geleneksel "Dünyanın en güçlü kadınları" listesinde Amerika’nın TMSF’sinin Başkanı Sheila C. Bair ikinci oldu. Amerika’da ortaya çıkan mortgage krizinin ardından zora düşen bankalardan hangilerine el konulacağı konusundaki en etkin karar aşıcı olan Bair ülkede şu an ekonominin can damarı olarak görülüyor. Amerikalılar bu yıl el konulan 9 bankadaki mevduatları için de Bair’in "100 bin dolara kadar olan paranız bizim garantimizde" sözüne güveniyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel ise Forbes’un listesinde üçüncü kez birinciliği koruyor.
Yüzde 45’i ABD dışı
Listeye girenlerin 23’ü devlet ve hükümet organlarında çalışan kadınlardan oluşuyor. 54’ü ise üst düzey yönetici, şöhret sahibi basın mensupları ve kár amacı gütmeyen kurumların yöneticileri tarafından paylaşılıyor. Yüzde 45’inin ABD dışında yaşadığı güçlü kadınlar, dünyada toplam 26 trilyon doları idare ediyor. 2008 yılında çeşitli ülkelerdeki en büyük kuruluşlarda karşı cinsten meslekdaşlarını yenerek zirvedeki görevleri ele geçiren kadınlar da listede önemli yer tutuyor. Petrol şirketi Sunoco’nun başına Lynn Laverty Elsenhans listede 39’uncu sıradas yer alırken, Avustralya bankası Westpac’tan Gail Kelly 11’nci sırayı alıyor. Harvard Üniversitesi’ne yapılan 35 milyar dolar tutarındaki bağışın toplandığı vakıf başkanlığını yürüten Jane Mendillo da 42’nci sırada listeye girmeyi başaran yöneticiler arasına giriyor.
Listedeki tek Türk Güler Sabancı oldu
SABANCI Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı bu yıl Forbes’un listesine girebilmeyi başaran tek kadın olarak öne çıkıyor. Dergi geçtiğimiz yıl 65’inci olarak girdiği listede bu yıl 75’inci sıraya gerileyen Sabancı için,"Türkiye’nin AB üyelik sürecine büyük destek veriyor. Yönetimindeki Sabancı Holding İspanyol ve Japon ortaklarla nükleer santral kurmayı planlıyor" diyor.
Dünyanın en güçlü 10 kadını
1- Angela Merkel: Almanya Başbakanı
2- Sheila C. Bair: ABD TMSF Başkanı
3- İndra Nooyi: PepsiCo Başkan ve CEO’su
4- Angela Braly: WellPoint Başkan ve CEO’su
5- Cynthia Carroll: Anglo-American CEO’su
6- İrene Rosenfeld: Kraft Foods Başkan ve CEO’su
7- Condoleezza Rice: ABD Dışişleri Bakanı
8- Ho Ching: Temasek Holding CEO’su
9- Anne Lauvergeon: Areva CEO’su
10- Anne Mulcahy: Xerox Başkan ve CEO’su
Abdullah Balcı
 

Son mesajlar

Üst