Bankalar SMS`den de para alacak

Bu konuyu okuyanlar

Darknes$

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
351
Bankalar SMS`den de para alacak
Bankalar, internet bankacılığına girişte onay kodu olarak müşterilerinin cep telefonlarına gönderdiği mesajlardan artık ücret alacak.

banka-sms.jpg

2010 yılı başında BDDK tarafından yayınlanan Bankalarda Bilgi Sistemleri Yönetiminde Esas Alınacak İlkeler Tebliği’nin yürürlüğe girmesiyle interaktif bankacılık kanallarında iki faktörlü kimlik doğrulama zorunlu hale geldi.

Bu nedenle internet şubesine girişte sadece kullanıcı kodu ve parola yeterli değil. İnternet bankacılığında işlem yapabilmek için kullanıcı kodu ve paroladan sonra cep telefonunuza SMS olarak gönderilen şifreyi de girmeniz gerekiyor.

'Mobil onay kodu' olarak da tanımlanan kısa mesajın yanısıra her banka tarafından farklı şekilde adlandırılan ve ileri güvenlik aracı olarak kabul edilen Şifrematik, Cep Anahtar gibi uygulamalar da var. Bunlar belli bir ücret karşılığında müşterilere satılıyor.

Ancak Türk bankacılık sektörünün geneline bakıldığında alternatif dağıtım kanallarında işlem yapan müşterilerin büyük çoğunluğu SMS olarak iletilen ücretsiz mobil onay kodunu kullanıyor. Bankalar açısından ise SMS ile şifre gönderiminin maliyeti giderek kabarıyor. Bu yüzden bankalar şimdi bu maliyeti hafifletmek için çözüm arayışında.

Bazı bankalar cep telefonuna gönderilen kısa mesajlardan ücret almaya hazırlanırken, bazıları ise Şifrematik, Cep Anahtar gibi uygulamaları yaygınlaştırmak, müşterileri şifre üreten cihazlara teşvik etmek için strateji geliştiriyor.

Hatta bununla ilgili ilk adımlar atıldı. Türkiye'nin önde gelen özel bankalarından birisinde personelin ileri güvenlik araçları kullanım oranları incelendiğinde, çalışanların yarıya yakınının mobil onay kodunu kullandığı tespit edildi. Banka, komisyon gelirlerinin artırılması ve maliyetlerin düşürülmesi amacıyla ilk aşamada tüm çalışanlarının şifre üreten araçları kullanmalarını teşvik edecek. İkinci aşamada ise banka personeli müşterilerine Şifrematik ve Cep Anahtar gibi güvenlik araçlarını tanıtacak.

Özetle; bankalar kısa mesajla şifre gönderiminin maliyetini hafifletmek için bir yandan bu mesajları 50 kuruşa varan tutarlarda ücretlendirmeye hazırlanırken, bir yandan da önümüzdeki günlerde şifre cihazlarının pazarlamasına ağırlık verecek.

Edirneli

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
Bir bu eksikti yolun bakalım milleti

oyungezgini

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kazlar sırada bekliyor. Yolunmaya devam

Yolunacak kazlar çok ne de olsa. Garanti bankasının kar büyüklüğü bu sektörün ne kadar yeme meraklısı olduğunu gösteriyor.

Headhunter

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Haydaa. Arkadaş ne bu ya biri artık şunlara dur desin. Her girişte 50 kuruş para vereceksek yandık ya öyle şey mi olur. Hem herkesi teşvik etmeye çalışıyorlar internet bankacılığına hem de ücret istiyorlar. İnternet bankacılığı kullanmak demek bankalarda ki yoğunluğu bir nebze de olsun azaltmak demek daha ne istiyorlar anlamıyorum.

M.Uzun

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
allahtan iş bankasının işcep olayı var :) umarım onada birşeyler yapmazlar

mila12

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Garanti zaten alıyordu :) Benim için değişen bir şey olmayacak.

Darknes$

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
351
YKB girişte şifre geliyor, işlem yapıyorsun ikinci şifre etti 1TL .

uma350

Müdavim
Reaksiyon puanı
70
Ahh bu bankalar ottan b.ktan para almasını çok severler hep.Topu soyguncu bunların.

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Bir kulağımızın arkası kalmıştı.

Aerop

Asistan
Reaksiyon puanı
0
CepŞifrematik kullanmak en mantıklısı :)

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Kullanmayın protesto edin arkadaş..:)

ringo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İşin karışık ve kolay tarafına kaçıyorlar

Ozgurky

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Bankalar neyden para almıyorlar ki.

ALPARS

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Ya bayılana kadar sırada bekleyeceksin.
Ya da ödemeli internet bankacılığı vb. yapacaksın.

UgurABA

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
Şaka gibi, karşı çıkan sesini duyurabilecek olan olmadığından istedikleri gibi kanımızı emiyor. Sadece bankalar değil tüm konular bu şekilde.

paradox666

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bende cepanahtar kullanıyorum ama cepanahtar için herhangibir kesinti yapmadı benden.

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
Soruyorum bu aç gözlü bankalara ne tez unuttunuz daha düne kadar şubelerde personel yetmediği için sıralar alıp başını gittiği için milleti interaktif bankacılığa yönlendiriyordunuz üstüne hediyeler veriyordunuz, Ne oldu internet şubelerine girişlerde sms sifrenin zorunlu hale gelmesi iştahınızımı kabarttı galiba öyle oldu,
Bizlere ayda onlarca reklam smsleri gönderince maliyetler artmıyorda millet internet şubesine girincemi maliyetler artıyor,
Bankalar şuan şubelerinde 2 gişe personeliyle şubeyi dönderiyorlar gelin hep birlikte tepkimizi gösterelim,
Şuan Türkiyede tüm bankaların toplamda onbin şubesi varsayalım bizler işlerimizi şubeden yaparsak her şubeye yeni gişe elemanı almak zorunda kalacaklar toplamda onbin gişe görevlisi demektir bunların maaşı, yemeği,sigortası, kıdem tazminatı vs ortalama 2000 TL yi geçer ama ben yinede 2000 lira varsayıyorum,

10.000Şube =10.000 Gişe görevlisi
Aylık Maliyet 10.000 X 2.000TL = 20.000.000 TL
Ben tüm bankaların toplamda aylık 20 milyon sms gideri olduğunu zannetmiyorum gelin tepkimizi interaktif yolları ve ATM cihazlarını kullanmayarak gösterelim, Göreceksiniz yine bizleri interaktif yollara teşvik edeceklerdir bunları yapmak bizim elimizde işte yapmamız gerekenlerden bazıları

* İnternet şubelerine girmiyoruz
* ATM leri ne olursa olsun kullanmıyoruz
* Kredi kartı borcunu kesinlikle ATM den ödemiyoruz şubeden ödüyoruz
* Vadesiz hesaba para çekme ve yatırma işlerinide ATM lerden yapmıyoruz
* Maaşını bankadan alanlar gişelerden sıra alıp yapıyoruz
* vs

-Hewal-

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
[MENTION=55943]honline[/MENTION] söylediklerinin hepsine kelime kelime katılıyorum ve bu saatten sonra her işimi sıra alıp halledeceğim bakalım neler .Dünyada bankacılığa alternatif bir sistem yokmudur milletin ciğerine kadar işlediler bu ise bi dur demek lazım.

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
zaten mobil imza kullanıyorum ama o hizmeti kullanıcıya veriyorsa güvenliğini sağlamak zorunda