Banka faizi günah mı?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar Konu (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

honline

Profesör
Banka faizi yıllık enflasyonun altında olduğu için günah olduğu konusunda emin değilim.
Yani paramız durduğu yerde hiçbirşey yokken gitgide değersizleşiyor, faize yatırmak sadece paranın değersizleşmesini azaltıyor ki ona rağmen yine de değersizleşiyor.
Ancak enflasyon düşük oranlarda olsaydı veya faiz oranı enflasyon oranından yüksek olsaydı emin olurdum ki bizim ülke tarihinde olmadı.

Lakin içinde şüphe varsa faizsiz Katılım Bankalarına bakabilirsin.
Bu bağlamda misal Ziraat Katılım'ın politikalarını beğeniyorum.
Nasıl emin değilim diyebiliyorsun ortada ayet var seninki şuna benziyo zina harammi değilmi bunun ortası yok arkadaşım ap açık 7 büyük günahtan biri olan faizi günah olmayabilir düşüncesine girmek ap ayrı bir sıkıntı, ben din kardeşi olarak vazifemi yapar hatırlatırım başkada bişeye karışmam.
 
Düşündümde faiz haram bulaşmamak gerekiyor.

Şimdi faiz yersem bana tek bu dünyada + sı olacak, param çoğalacak.

Ama ahirette

Kabrimden şeytanın çarptığı kimse gibi kalkacağım
ALLAH ve Resulüne savaş açmış olacağım
Cehennemde Karnım yılan ve akreplerle dolacak.
 

kmurat

Dekan
Faiz ödemekte almakta haramdır.
Peki altın aldığında ya da dolar aldığında bunlar yükseldiğinde ve paraya çevirdiğinde haram olmuyor mu?
Merak ettiğimden soruyorum.
Sonuçta emek yok aynı şey olmuyor mu?
Döviz veya altın satın alınan birer değer. Elma olur, Armut olur, Petrol olur. Bunların değerleri çıkabilir de, düşebilirde. Ancak Stock'çuluk (Bir ürünü fiyatını çıkarmak maksadıyla yığınlamak) insanları mağdur etme amacı güddüğünden ötürü yine harama girer. Ticaretin helal (uygun görünen) ve haram (uygunsuz görünen) olanı var. Uygun olan ve uygun olmayan için bir ölçü verilmiş. O ölçülere uyulmak gerekiyor. Bir ölçü verilmemiş olsaydı, herkes kendi çıkarına uygun bir ölçü koyardı. Bir ülkenin yasaları da yine her olay için ülkenin yaşam standardına ve alışa gelmişine göre uygun birer ölçü niteliği taşır. Bizim ülkemizde de ve Dünya ticaretinde Faiz bir alışa gelmiş. Biz elimizden geldiğince uzak duralım. Ölçüler olmasa karmaşa olur. Önemli olan da zor şartlarda Müslüman olabilmek.
 

zambaklar

Asistan
Yasaklı
Laik sistemin bir organıdır DİYANET, çalışanları da devlet memurudur. Bir hilafet makamı ya da şeyhülislam değildir. İslam'ı ve Müslümanları temsil edemez. Aldığı kararlar da yine Kur'an'a göre değil mevcut laik yasalara göredir. Eğer dert, FAİZ helal midir, değil midir ise Kur'an kesinlikle yasaklamıştır. Alan da veren de LANETLENMİŞTİR. Paranın değerini korumak istiyorsan ticaret yapabilirsin, kıymetli maden alabilirsin vs
 

Dora

ÆSir
Yönetici
Super Moderator
Bakara Suresi - 275 . Ayet
Faiz yiyenler ancak şeytanın çarparak sersemlettiği kimse gibi kalkarlar. Bunun sebebi onların, "Alım satım da ancak faiz gibidir" demeleridir. Halbuki Allah alım satımı helâl, faizi ise haram kılmıştır. Artık kime Allah’tan bir öğüt erişir de faizciliği bırakırsa geçmişte yaptığı kendisine aittir, işi de Allah’a kalmıştır. Kim de yine faizciliğe dönerse işte bunlar orada devamlı kalmak üzere cehennemliklerdir.
İslam'dan önce faiz, Araplar arasında son derece yaygındı. Mekke'de, Taif'te, Medine’de faizcilik yaparak çalışmadan kazanan, halkın sırtından geçinen -bugünkü ifadeyle-bankerler vardı. Bunlar, belirli süre sonunda verdikleri ana paraya ilave olarak belli bir fazlalığı da almak üzere ihtiyaç sahiplerine borç verirlerdi. Borçlu o belirli süre sonunda borcunu ödeyemezse vade uzatılır, buna karşılık faiz miktarı da artırılırdı. Böylece borçlu çoğu zaman aldığının kat kat fazlasını ödemek zorunda kalırdı. Bu uygulama o derece yerleşmiş ve kökleşmişti ki, Kur'an’ın da ifade buyurduğu gibi, “...alışveriş de faiz gibidir...” (Bakara, 2/275) deniliyor; faiz de tıpkı alışveriş gibi meşru sayılıyordu.
Bakara Suresi - 275 . Ayet
Bankaların verdiği faiz Kur'an'da belirtilen faizle aynı mıdır? Faiz alan birisinin yemeğini yemenin bir sakıncası var mıdır? | Sorularla İslamiyet
 
bu devletin ayıbı halkını korumakla sorumlu bankaların da kendisinde faizden uzak durması gerek ama en çok onlar faizi en yüksek bankalara gidiyor...
 
Üst