• Yeni nesil Apple TV 4K inceleme!

    Apple'ın geçen sene iPhone XR'ın A12 Bionic işlemcisi ile ürettiği Apple TV 4K modelini kutusundan çıkarıp inceledik.

Bakan Varank Yerli İlaç İçin Müjdeyi Verdi

Bu konuyu okuyanlar

_X_

Profesör
Katılım
22 Ağustos 2013
Mesajlar
3,039
Reaksiyon puanı
1,535
Puanları
113
IMG_2999.JPG


Ülkemizde corona virüsü ile mücadele başarılı bir şekilde sürdürülmeye devam ediliyor. Vaka sayıları düşüş eğrisine girerken, dünyanın tamamen normale dönebilmesi için ihtiyaç duyulan aşı ve ilaç çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

COVID-19 Türkiye Platformu tarafından düzenlenen Türkiye’nin Tanı Gücü Sanal Konferansı etkinliğinde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank bu konuda heyecan verici bir açıklama yaptı.

Haziran ayında yerli kaynaklarla sentez ilaç alanında müjde!

Bakan Varank, virüs ile mücadele sürecinde Türkiye’nin bilim ve teknoloji temelli bir yaklaşımı takip ettiğini, TÜBİTAK ve enstitülerinin gece gündüz demeden çalıştığını vurguladı. Aşı ve ilaç çalışmalarının henüz virüs ülkemize girmeden önce başladığını hatırlatan Bakan Varank sözlerine şöyle devam etti;

Ülkemizin en yetkin akademisyenleriyle bir araya geldik, yol haritamızı birlikte çizdik. Bugün geldiğimiz noktada 17 projemiz başarıyla devam ediyor. Bunların içinde 8 aşı projemiz var; yıl sonunda klinik öncesi süreçlerin tamamlanmasını öngörüyoruz.

IMG_3001.JPG


Bununla birlikte; bazı aşı projelerinde daha erken sonuçlar da elde edebiliriz. Projelerden birinde hayvan deneyleri aşamasındayız; diğer iki projede de yakın zamanda bu deneyleri başlatacağız. İlaç alanında hem kimyasala hem de biyoteknolojiye odaklanan 9 farklı projemiz devam ediyor. Haziran ayında, bu projelerden birinde yerli kaynaklarla sentez ilaç alanında önemli bir müjdemiz olacak. Tüm bu çabalarda, gençlerin enerjisinden de faydalanıyoruz” dedi.

Bunun yanı sıra corona virüsünü erken aşamada tespit edecek ve dünyaya örnek olacak yenilikçi kit de geliştirildiğini belirterek “Prototipin Haziran ayında tamamlanması bekleniyor” dedi.


Kaynak
 

Son mesajlar

Üst