Bakan Müezzinoğlu: Kamu Çalışanları Pazartesi Günü Müjdeli Haberi Alacak!

Bu konuyu okuyanlar

bilicimustafa12

Müdavim
Reaksiyon puanı
626
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 200 bin kamu işçisini ilgilendiren toplu sözleşmeler için, kritik görüşmenin pazartesi günü yapılacağını belirterek, "Taraflarla pazartesi günü biraraya geleceğiz, önümüzdeki hafta bitirmeyi ümit ediyorum. 190 bin kamu çalışanı müjdeli haberi alacak" dedi.

163164.jpg

"KAMU ÇALIŞANLARI MÜJDELİ HABERİ ALACAKLAR"

Habertürk TV'de gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Bakan Müezzinoğl'nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Türk-İş Başkanımız yönetiyor kamu çalışanlarının görüşmelerini. Son derece iyi niyet ve samimiyet var. Tabikide haklarının mücadelesini veriyorlar. Pazartesi günü tekrar biraraya geleceğiz. Önümüzdeki hafta bitirmeyi ümit ediyorum. 190 bin kamu çalışanı müjdeli haberi alacak. İyi bir şekilde bitireceğiz. İnşallah müjdeli sonucu alacaklar. Yüzde 90'a kadar çok iyi niyetle gelindi. Gönül istiyor ki onların istediklerini verelim."

KIDEM TAZMİNATI

"Benim üzüldüğüm bir konu bu yaklaşık 13 milyon çalışanımız var bunların haklarının yüzde 80'nin korunmadığını görüyoruz. Sağlıklı bir düzenlemeyle destek alamadıklarını görüyoruz. Mahkemeler ciddi düzeyde yük altında. Çalışanın hak ve hukuku iş verenin kasasında birikiyor. Şayet salı günü ortak bir nokta bulabilme umudumuz var. Bir uzlaşma çıkmazsa salı günü yasal düzenleme yapabiliriz. Biz fondan rahatsızız diyorlar, neticede işsizlik fonu var ve çok güçlü bir fon. Şu an iş verenin kasasında daha mı güvende? Fonun nasıl daha güvenceli olacağı konusunda öneriler gelebilir. Korkmamız gereken, 40 yılın mağduriyeti var. Yüzde 80'i mağdur. Fon kelimesinden veya fonun geçmişinden tereddüt ederek beklemeye devam etmemeliyiz diye düşünüyorum.

EMEKLİLİK YAŞI

"Emeklilikle ilgili yaş düzenlemesi gündemde değil. Dünyanın en gelişmiş ekonomilerinin bile kaldıramadIğı yükü Türkiye Cumhuriyeti taşımaya çalışıyor. 2002'den beri kriz yaşamıyorsak, borsada 100 binin üzerine çıkmayı, yüzde 5'lik büyümeyi yakaladıysak, 2023 büyüme hedeflerimiz varsa ülkeyi kriz değil, büyümeye götürmemiz lazım. Yan tarafa bakın Yunanistan'a... Emekli maaşları yüzde 25 eksiltildi.

KAMUYA PERSONEL ALIMI

"Kamuya alacağımız rakam eksiltilmeli. Özel sektöre istihdam gerekiyor. Bu yıl için kamuya alacağımız 60 bin, özel sektöre 1 milyondan fazla istihdam sağlamışız. Özellikle son yıllarda kamuya giriş hakkında çalışmalar yapılıyor. Kamuya giriş nasıl olacak, nasıl terfi olunacak bunlar görüşülüyor."

Bakan Müezzinoğlu: Kamu Çalışanları Pazartesi Günü Müjdeli Haberi Alacak