Bağışıklığı Güçlendirmek İçin Yapılması Gerekenler

Bu konuyu okuyanlar

Creative

Rektör
Emektar
Katılım
12 Eylül 2009
Mesajlar
13,729
Çözümler
2
Reaksiyon puanı
18,155
Puanları
113
Yaş
38
Artık tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 (Yeni Corona Virüsü) salgını ile başa çıkabilmemiz için bağışıklık sistemimizin güçlü olması gerekiyor. Şuana kadar ölen hastaların istatistiklerine bakarsanız genellikle bağışıklık sistemi düşük olan insanları tamamen vücudunu ele geçirmekte. Buna istinaden ilk baş yapmamız gereken gündelik olarak yapmış olduğumuz hijyenimize dikkat edip, bağışıklık sistemimizi güçlü tutmalıyız.

Mevsim geçişlerinde bağışıklığı güçlendirmek, metabolizmayı hızlandırmak mevsim geçişlerinde, ısı değişimlerine maruz kalan metabolizma, soğuk havayla daha kolay mücadele etmek için yavaşlamaya başlar. Metabolizmanın yavaşlaması sonucu bağışıklık sistemi zayıflar, hastalıklarla mücadele edemez, kilo kontrolü sağlanamaz. Aynı zamanda havanın erken kararması ve güneşin etkisini azaltması ile yorgunluk, mutsuzluk ve depresif ruh hali oluşur.

coviddd.jpg

Selenyumdan Zengin Besinler Tüketin : Bağışıklık sistemini güçlendiren bir mineral olan selenyum grip ile doğrudan ilişkilidir. Zararlı mikro organizmalar ile savaşan ve hücrelerini koruyan selenyuma günlük beslenmede mutlaka yer vermelisiniz.

Özellikle selenyum eksikliği depresyona, mutsuzluğa ve karamsar düşüncelere neden olabilir. Tüm deniz ürünleri, brezilya fındığı, ton balığı, mantar, susam, tam tahıllar, sarımsak, soğan, yumurta ve tavuk eti selenyumun en iyi kaynaklarıdır.

C Vitamini : C vitamini iyi bir antioksidan ve iyi bir enfeksiyon savardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kuşburnu, domates, soğan, yeşil-kırmızı biber maydanoz, tere, roka, brokoli, karnabahar ,ıspanak, limon, turunçgiller, kivi gibi besinler en güçlü C Vitamini kaynağıdır.

Çinko Zengini Besinler Tüketin : Çinko, bağışıklık sisteminin temel mekanizmasında ve serbest radikallerin vücuda verdiği hasarı önlemede önemli bir role sahiptir. Ayrıca immün sistemi güçlendirir, metabolizmayı hızlandırır, enerjik ve pozitif olmanıza katkıda bulunur.

Mevsim geçişlerinde mutlaka çinko seviyelerine bakılmalıdır. Çinko değerlerini besin yoluyla desteklemek için ana ve ara öğünlerinizde hindi eti, kabak çekirdeği, kuru baklagiller, deniz ürünleri, rüşeym, susam, fındık, badem, ceviz, fıstık gibi besinlere yer vermelisiniz.

Kalsiyum ve Proteinden Zengin Besinler Tüketin : Kalsiyum, vücudun su dengesini sağlar, ödemi azaltır, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Süt ve süt ürünleri sadece protein değil, aynı zamanda kalsiyum içeriği sayesinde de kilo kontrolü sağlar.

Buna bağlı olarak, beslenme programına yetişkin bireylerin günde 2-3 su bardağı kadar süt ve süt ürünlerin mutlaka eklemeleri gerekir. Enfeksiyon geçirildiği dönemlerde, protein kaynaklarının yeterli tüketilmesi, vücutta oluşan yıkımı yapıma çevirmesi için oldukça önemlidir. Ayrıca protein yetersizliği depresyona yatkınlığı tetikler ve bağışıklık sisteminin çalışmasını engeller.

Süt, yoğurt, kefir, ayran, peynir, yumurta, et, tavuk ve balık gibi gıdalar proteinin en iyi kaynaklarıdır.

Vücudumuzun Vazgeçilmesi B12 Eksikliği : B12 vitamini eksikliği; sinir sistemi harabiyetine, depresyona, duygu durum bozukluklarına, hafıza kaybına ve öğrenmede güçlüğe sebep olabilir. Güçlü bir hafızaya sahip olmak ve sabahları dinlenmiş uyanmak, mutsuz ve karamsar ruh halinden kurtulmak için beslenme programında mutlaka B12 vitamini içeren besinlere yer ayrılmalıdır.

Yumurta, et, balık, süt, peynir, soya sütü ve yoğurt gibi besinlerde yoğun olarak B 12 vitamini bulunur.

Omega 3 Kaynağı Balık ve Semizotu : Omega-3 bağışıklığı düzenleyici ve destekleyici özelliğe sahiptir. Balıkta, cevizde, keten tohumunda, avokadoda ve sebzelerden semizotunda bolca bulunan Omega-3, bağışıklık sistemine iyi geldiği gibi depresyon tedavisinde de kullanılır.

D Vitamini ; Vücutta en çok eksikliği hissedilen vitaminlerden ilki D vitaminidir. D vitamini eksikliği, bağışıklık sisteminin zayıflamasını sonucu hastalıklara davetiye çıkarır. D vitamininin en iyi kaynağı güneştir, D vitamininden zengin besinler; somon, yumurta, süttür.

Probiyotikler ile Sağlıklı Bağırsaklar Güçlü Bağışıklık Sistemi : Yararlı bakterilerin insan sağlığı üzerindeki etki mekanizmaları saymakla bitmez. Sindirim sistemi ve bağırsakların düzenli çalışmasında önemli katkıları vardır. Hücrelerin fonksiyonlarını düzenleyerek bağışıklık üzerinde olumlu sonuçları çalışmalarca gözlenmiştir. Sağlıklı bir flora ve güçlü bir bağırsak için probiyotikten zengin beslenme ihmal edilmemelidir.

Probiyotik Kaynak; Turşu, yoğurt, kefir, peynir, elma sirkesi gibi besinlerdir.

Bol ve Sürekli Su İçin : Mevsim Geçişlerinde, bağışıklık sistemi başta olmak üzere vücuttaki toksin atımını hızlandırmak ve metabolizmanın çalışması için su vazgeçilmedir. Günlük en az 10-12 su bardağı su içilmelidir.

Düzenli ve Yeterli Uyku : Düzenli ve yeterli uyku ruhsal ve fiziksel sağlığı korur. Yapılan araştırmalar düzensiz uykunun bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkileri olduğunu ve birçok kronik hastalığa zemin hazırladığını göstermiştir. Günde 5 saatten daha az uyuyanlarda obezite, kalp hastalıkları, hipertansiyon ve diyabet daha fazla görülmektedir. Ayrıca yetersiz uyku, glikoz toleransını ve insülin hassasiyetini azaltır, leptin(tokluk) hormonu seviyesini azaltır.

Tüm maddelere baktığımızda sanırım hepsi tek bir noktada birleşiyor, deniz ürünlerini bol bol tüketin, su için ve hijyene önem verin..
 

BJKolik

Dekan
Katılım
31 Aralık 2016
Mesajlar
6,425
Reaksiyon puanı
6,765
Puanları
113
Yaklaşıyor yaklaşmakta olan.
 

Creative

Rektör
Emektar
Katılım
12 Eylül 2009
Mesajlar
13,729
Çözümler
2
Reaksiyon puanı
18,155
Puanları
113
Yaş
38
Yaklaşıyor yaklaşmakta olan.
İran'ı tamamen sarmış durumda Cumhur Başkanı Yardımcısı bile hastalığa yakalanmış durumda..

Şuan Papa'nın sonuçları temiz çıktı. Papa'dan da şüphelenmişlerdi.
 

BJKolik

Dekan
Katılım
31 Aralık 2016
Mesajlar
6,425
Reaksiyon puanı
6,765
Puanları
113
İran'ı tamamen sarmış durumda Cumhur Başkanı Yardımcısı bile hastalığa yakalanmış durumda..

Şuan Papa'nın sonuçları temiz çıktı. Papa'dan da şüphelenmişlerdi.
Çok dikkat etmeliyiz hepimiz umarım uğramaz bize diyeceğim ama.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ayrıca soğan özellikle sarımsak yemekte bağışıklık sistemini ileri düzeyde kuvvetlendirdiği bilinmektedir.
 
Üst