Bağ-kurlu 5 yıl erken emekli olabilir

Bu konuyu okuyanlar

Darknes$

Rektör
Emektar
Katılım
13 Haziran 2008
Mesajlar
17,955
Reaksiyon puanı
337
Puanları
83

Erken emeklilik ve vergi teşviği başta olmak üzere esnafa birçok müjde gündemde. Bunlardan en önemlisi, Bağ-Kur'luların emekliliği için gerekli prim gün sayısının SSK'lı çalışanlarla eşitlenmesi. Bu eşitleme Bağ-Kur'luyu 5 yıl erken emekli edecek


fft2mm7830375.jpg


2.5 MİLYONU İLGİLENDİRİYOR


Kasım 2014’te Gümrük Bakanlığı tarafından 4’üncü Esnaf ve Sanatkârlar Şurası düzenlenmişti. Şuranın açılışını da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yapmıştı. Şûrada esnaf ve sanatkârların sorunları belirlenmiş ve bu sorunlara somut çözümler bulunması amacıyla da ihtisas komisyonları oluşturulmuştu. Mart 2015’te toplanan Vergi ve Sosyal Güvenlik Komisyonu’nda özellikle 2.5 milyon Bağ-Kur’luyu ilgilendiren önemli prensip kararları alınmıştı.

1800 GÜNLÜK FARK KALKACAK

Alınan kararlar son şekli verildikten sonra yasa taslağı haline getirilecek. 2008’de gerçekleşen sosyal güvenlik reformu ile işçi ve memurların emekliliği için istenen prim ödeme gün sayısı 7200 (20 yıl) olarak belirlenmişti. Fakat Bağ-Kur’lular için bu süre 9000 gün (25 yıl) olarak tespit edilmişti. Dolayısıyla Bağ-Kur’lular daha uzun süre prim ödemek ve daha geç emekli olmak zorunda bırakılmıştı.

SOSYAL GÜVENLİKTE ADALET

Komisyonda SSK’lı çalışan ile Bağ-Kur’lu çalışan arasındaki 1800 günlük yani yaklaşık 5 yıllık sürenin kalması, bir başka ifadeyle emeklilik için gerekli prim süresinin eşitlenmesi öngörüldü. Bu durum dezavantajlı durumun ortadan kalkması ve Bağ-Kur’lunun yasa çıktıktan sonra 5 yıl daha erken olması anlamına geliyor. Bu yıl sonuna kadar yetişmesi beklenen yasanın en geç 2017’de çıkacağı ifade ediliyor.

MAAŞ DA FAZLA OLUYOR

Normal şartlarda SSK’lılar için emeklilik tarihi hesaplanırken ilk işe giriş veya sigorta tescil tarihi esas alınıyor. Bağ- Kur’da ise fiilen prim ödenen güne göre emekli olunuyor. Aynı çalışma şartlarında SSK’lı bir işçi 48, Bağ-Kur’lu sigortalı ise 55 yaşında emekli olabiliyor. Mevcut uygulamada Bağ-Kur’lular, SSK’ya geçerek daha erken emekli olabiliyor. Erken emeklilik imkanının yanı sıra yüzde 15-20 daha yüksek emekli aylığı almak mümkün. Posta
 

derin acar

Asistan
Katılım
27 Temmuz 2016
Mesajlar
114
Reaksiyon puanı
17
Puanları
18
Yaş
35
Emeklilik her çalışanın hayaliyken yapılan düzenlemeyle pek çok kişi büyük gün için beklemek zorunda kaldı. Ancak bazı koşullar sağlandığında erken emekli olma şansının olduğu da biliniyor.

Sonuçta ne zaman emekli olunacağı ilk kez sigortalı çalışmaya başlanan güne göre belirlenir ve bir günün bile büyük önemi vardır. Örneğin sigorta başlangıç tarihi 8 Eylül 1999 olan sigortalı bir erkek 58 yaşında emekli olabilirken, sigorta girişi 9 Eylül 1999’da yapılan sigortalı erkek 60 yaşını beklemek zorunda kalabilir.

İşte bu gibi nedenlerle askerlik borçlanması, doğum borçlanması gibi koşulları bilmek gerekir. Aşağıda emekliliğini öne çekmek isteyenlerin kullanabileceği yollar ele alınmaktadır. Buradan erken emeklilik hakkında tüm ayrıntıları öğrenebilirsiniz.
 

Son mesajlar

Üst