Bu konuyu okuyanlar

busekement

Asistan
Reaksiyon puanı
66
Bacak bacak üstüne atmak en yaygın oturma şekillerinden biri. Çoğumuz refleks haline gelmiş gibi oturur oturmaz bacak bacak üstüne atıyoruz. Bu duruş zariftir, seksidir ve sık sık feminenlikle ve hanımefendilikle ilişkilendirilir. Düşünmeden bacak bacak üstüne atma alışkanlığı edindik, ama birçoğumuz bunun sağlığımız ve vücudumuz üzerinde yol açabileceği ciddi sorunlardan bi:haber.

Eğer uzun süre bacak bacak üstüne atmış şekilde oturursanız vücudunuza şunlar olabilir:

• Saatlerce belirli bir pozisyonda sabit durmak, peroneal sinir felci adı verilen bir rahatsızlığa yol açabilir. Bu durum, eğer uzun bir süre boyunca aynı pozisyonda oturursanız da gerçekleşebilir. Ancak peroneal sinir felcine neden olma olasılığı en yüksek pozisyon bacak bacak üstüne atılan duruş.
  • 2010'da yapılan çeşitli araştırmalarda, bacak bacak üstüne atmış şekilde uzun süre oturmanın vücuttaki kan basıncını yükselttiği gösterildi. Normalde kan basıncı seviyenizle ilgili bir sorununuz olmasa dahi, bu pozisyonda oturmaktan kaçınmak daha sağlıklı bir hayat sürmenize yardımcı olur ve dolaşım rahatsızlıkları oluşumunu önler.
  • Bacak kaslarındaki izometrik egzersizin (eklemlerinizin hareket etmediği ve kaslarınızın boyunda değişim olmadığı egzersiz), kanın akışına karşı uygulanan direnci yükseltmesidir. İşte bu yüzden, bacaklarınızı bilek seviyesinde üst üste atmak ile bacak bacak üstüne atmak aynı etkiye sahip değil.
  • Aynı zamanda leğen kemiği oransızlığına yol açabilir. Uzun süre bacak bacak üstüne atmış şekilde durmak, zamanla uyluk içi kaslarının kısalmasına, uyluk dışı kaslarının ise uzamasına neden olur ve eklemleri yerinden çıkma riskine açık hale getirir.
  • Bacak bacak üstüne atma alışkanlığı örümcek damarlar oluşumu riskini yükseltir. Varisli damarların birincil nedeni genleriniz de olsa, sık sık bacak bacak üstüne atmak sıkışan damarlarda iltihapa yol açar. Kan damarlarında bulunan küçük kapakçıklar, kanın yanlış yönde akmasını önler. Bacak bacak üstüne attığınızda damarlarınızdaki basınç yükselir ve kan akışınıza sekte vurur, bu da damarların daralmasına ve zayıflamasına neden olur ve ters yönde kan akışı mümkün hale gelir. Bunun sonuncuda bacaklarda kan toplanması meydana gelir ve damarlar şişer.
  • Ve yapılan bir araştırmada, günde üç saatten fazla süre bacak bacak üstüne atmış şekilde durmanın kişide kambur duruşa, bel ve boyun ağrılarına ve kalçalarda rahatsızlığa neden olduğu bulundu.

1x1a.gif

img0822jpg-728x728.jpg

Son düzenleyen moderatör:

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Ben deniyorum bacak bacak üstüne atmayı ama insanlar bu pozisyonda nasıl rahat ediyor bilmiyorum. Şu anda da deniyorum, bu rahatsız pozisyonda nasıl rahatlanır yav ? :confused:

EsBer

Doçent
Reaksiyon puanı
272
İstem dışı gidiyor bacaklar..alışkanlık olmuş dikkat etmek gerek

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,186
Bacak bacak üstüne atmak candır kardeşlerim.

busekement

Asistan
Reaksiyon puanı
66
Bende de alışkanlık olmuş, hep öyle oturuyorum. Hatta bu haberi unutmuşum, içimde nasıl bi bacak bacak üstüne atma sevdası varsa artık :D

yucesezar

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
557
aile büyükleri'nin yanında yapılmaması gereken hareket. uygulandığı taktir de ortamda ki bütün büyükler bakışlarını sizin üzeriniz de yoğunlaştırır o an'da kendinize şunu sorarsınız ''ben ne yapıyorum? açık mert korkusuz'' oturuşunuzu düzelttiğiniz an peri masalı devam eder...

Meridian

Dekan
Reaksiyon puanı
765
aile büyükleri'nin yanında yapılmaması gereken hareket. uygulandığı taktir de ortamda ki bütün büyükler bakışlarını sizin üzeriniz de yoğunlaştırır o an'da kendinize şunu sorarsınız ''ben ne yapıyorum? açık mert korkusuz'' oturuşunuzu düzelttiğiniz an peri masalı devam eder...
Aileden aileye değişiyor bu mesele.

Tys23

Dekan
Reaksiyon puanı
1,229
Bende böyle huy yok. Heralde Lise 1'de atayım derken pantolunu yırttık oradan gelen birşey var.

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Bacak bacak üstüne atmak yerine yayılmayı tercih ederim.

Sercan40

Profesör
Reaksiyon puanı
372
En güzel oturuş biçimi bağdaş kurmak bence...