B75-D3V Gigabyte masaüstü PC anakartımın bıos'unda "SAVE" işlemi yapılamıyor, PC her açılışta "BIOS'u Optimize Edin" seçeneğiyle açılıyor

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
76
Merhaba. Değerli arkadaşlar;

B75-D3V Ultra Durable Gigabyte anakartımın BIOS'u daha önce BIOS pili zayıflamasıyla ayni sıkıntıyı göstermiş, yeni BIOS piliyle değiştirildiğinde oluşan bu sıkıntı düzelmişti. Ancak bu defa çok farklı bir durumu söz konusu. BIOS pili sıfır olarak alınıp (3.27 voltta) takıldığı halde PC tam kapanıp (Restatta ayni durum görülmüyor) yeniden PC açılmalarında BIOS "save" edilen son optimizasyon bilgilerini hafızasından silerek kaybediyor, BIOS'un hafıza problemi (anakart 2013'te satın alındığı için 8 yaşında) son 5-6 gündür yeni ortaya çıktı. Anakartta BIOS pili soketinin yakın çevresi alkollü bir pamukla ayrıca temizlendi, olası iletken artıklardan resettlenmesi olabileceği düşüncesiyle bu yapılmış oldu.

Daha önce ayni deneyimi yaşayanlar varsa BIOS'un update edilmesi bu sıkıntıya kesin bir çözüm getirebilir mi, onu merak ediyorum. Dual BIOS'tan biri devre dışı kaldı, anakartta sadece tek BIOS'la UPS'siz update riskini düşünmek gerekecek. 1999-2000 yılından beri masaüstü PC anakartlarını sürekli olarak kullandım, böyle bir durumla ilk defa karşılaşıyorum. BIOS pili anakarta takılı haldeyken tarih, saat bilgileri silinmiyor, ancak "optimizasyon" seçeneğiyle son güncellenmiş (ayarlanmış olan) BIOS bilgileri her açılışta silinmiş, hiç "save" edilmemiş oluyor, save& exit ve F10 > save & exit seçeneğiyle ayrı ayrı denedim, ama alınan sonuç değişmedi. Çok büyük bir sorun değil belki, ancak her gün rutin olarak fazladan "enter" tuşuna BIOS'un yeniden optimizasyonu için basmak da istemiyorum, tüm sıkıntım budur.

Kolay gelsin. İyi forumlar.

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Bios sıfırlamayı denediniz mi.Pili çıkarmadan anakarttaki clearcmos soketi ile bi deneyin.

O da fayda etmezse, bios update edin. Gigabyte anakartlarsda dual bios var. Diğer markaların yüzde 90-95 inde,tek bios var. Yani o kadar çekinmeyin,bence.

Reaksiyon puanı
76
Merhaba. Bu değerli cevabınız için çok teşekkür ederim, söylediğiniz bu yöntem (jumperle pili çıkarmdan resetleme) mesajımı yazdıktan sonra aklıma geldi, bunu da mutlaka denemeliyim, belki bir işe yarayabilir. Bir de dual BIOS konusunda, BIOS'lardan biri bozulanın yerini sürekli kopyalayıp alırken 2 BIOS anakartta sürekli kalmış oluyor demek ki. Bu kritik kopyalama işleminde bir BIOS'un kendini feda edip sadece birinin sağlam kalabildiğini sürekli yanlış olarak düşünmüştüm, bunu teyit edebilmeniz benim için çok iyi oldu. Kolay gelsin.

Reaksiyon puanı
76
Tekrar merhaba. 2 gündür forumlarda önemli yazıları yazıyordum, (kontrolkalemi ve technopat'da) bu yüzden ancak 1 saat kadar önce zaman ayırıp tüm tüm denemeleri yaptım;

1- BIOS'un F7 20.08. 2012 olan asıl anakarttaki versiyonunu (Rev.1) Gigabyte destek sitesinden indirip C: (SSD) üzerinden yeniden ismlendirip bu dosya adını hedef gösterip flaslama (update)
işlemini az önce yaptım. Flashlamadan hemen sonra da alınan sonuç ayniydi..

2- Anakartı kasadan söküp alt kısmından da alkollü pamukla (özellikle BIOS bölgesini) sildim.

3- Anakartta altında CMOS yazılı iki pine uzun süre tornavida ucuyla kısa devre yaptırdım. (BIOS pili takılı ve takılı değilken)

Aldığım sonuç yine değişmedi, ankarttın BIOS sorunu update veya resetleme işlemiyle direk ilgili sıkıntı değiilmiş demek ki, aslında anakartı tamire vermek gerekiyor, donanım arızsı olduğunu sanıyorum, bu şekliyle kullanmaya devam edeceğim, yani bozuluncaya kadar,

Daha eski Gigabyte anakartım (2. masaüstü) 2008 'de alınmıştı, ama BIOS sıkıntısı 2012 Rev.1 tarihli bu anakartta çıkmış oldu, çünkü gece-gündüz bunu kullanıyordum, netteki çok önemli yazılarım için, diğerinde ise yazıcı ve tarayıcı bulunuyor, nete bağlı değildir, 2. si daha seyrek kullanılyor. Ve yine HP laptopum 2009 yılından kalma ve çok seyrek kullanılyor. Sonuç olarak hangi PC anakartı çok fazla kullanılyorsa eğer kullanımla doğru orantılı olarak bu tür sıkıntıların çıkma ihtimali de o kadar fazla oluyor. Bu konudaki tüm destekleriniz için teşekkür ediyorum. Çok yakında bir masaütü PC daha toplamayı da düşünüyorum zaten. Hoşçakalın. Kolay gelsin.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,954
CMOS Reset yapmayı denediniz mi? Eğer sorun yine devam ediyorsa EEPROM'da ya da başka bir şeyde sorun olabilir.

Reaksiyon puanı
76
CMOS Reset yapmayı denediniz mi? Eğer sorun yine devam ediyorsa EEPROM'da ya da başka bir şeyde sorun olabilir.
Evet, PC çalışmıyorken anakartta üzerinde CMOS yazan iki pini BIOS pilli / pilsiz durumda tornavida ucuyla birkaç dakikalığına resetlemiştim, Belirttiğiniz gibi EEPROM 'da iç donanım sıkıntısı olabilir. Kolay gelsin.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Merhaba. CMOS'un iç arızası konusunda kendi kişisel düşüncemi belirteyim. PSU, PC'den işletim sistemiyle kapalıyken ancak PSU hala prizdeyken 5 volt standby PSU iç beslemesiyle anakarttaki USB portlarıyla EEPROM'un ayaklarına kadar besleme akımı sıkıntısız olarak geliyor, Zaten bu durumda PC açılırsa eğer BIOS resetlenmeden PC açılmış oluyor. PC prizden çekilip veya anahtarlı prizden 5 volt standby hattıyla kesildiğinde, devrede kalan BIOS pilindeki 3 volt CMOS'un ayaklarından sadece tarih, saat ayarlarını değiştirmeycek şekliyle sıkıntısız girebilmiş oluyor. Ancak BIOS'un hafızasına daha önceden "SAVE" edilenleri silinmeden koruyacak şekliyle girecek 3 volt DC'nin CMOS'un içine girerken mutlaka bir iç sıkıntı oluşuyor. Bu da her açılışta BIOS pili sanki hiç takılı değilmiş gibi BIOS'un davranmasına neden oluyor.

EEPROM'un anakarttan sökülüp yenisiyle değiştirilmesiyle bu sorun kuvvetle muhtemel düzelecektir şeklinde düşünüyorum. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Son mesajlar