Aziz Yıldırım: Vitor Pereira'yla devam edeceğiz

Bu konuyu okuyanlar

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, mali kongrede yaptığı açıklamada teknik direktör Vitor Pereira ile yola devam edeceklerini belirtti. Gökhan Gönül'le yeni sözleşme konusunda anlaşamadıklarını belirten Yıldırım, Mehmet Topal'la da görüşmelerin sürdüğünü açıkladı

pereira_1622.jpg

Aziz Yıldırım, Ülker Sports Arena'da Fenerbahçe Kulübü Olağan Mali Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, 1 sene daha sözleşmesi olan teknik direktör Vitor Pereira'yla gelecek sezonda yola devam edeceklerini dile getirdi.

Pereira'yla iki kez konuştuklarını anlatan Yıldırım, "UEFA kurallarına uyarak transferler yapacağız ya da içerideki oyuncularımıza yüksek bonservis verirlerse transfer yapacağız. Pereira'yla iki defa konuştuk ve kendisiyle devam edeceğimizi söyledik. Kendisi de transfer listesini verdi. Harcamak üzere 10 milyon avro bütçemiz var. Yeni kaynak oluşturabilirsek yaparız. Gerektiği kadar kaynak oluşturacağız. Benden sonrakilere cezalı bir Fenerbahçe bırakmak istemiyorum" şeklinde konuştu.

GÖKHAN GÖNÜL VE MEHMET TOPAL AÇIKLAMASI

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, futbol takımıyla sözleşmeleri sona eren Gökhan Gönül ve Mehmet Topal'ın kulübün belirledikleri şartlara uymadıkları takdirde bu futbolcularla yolların ayrılacağını söyledi.

Gökhan Gönül'ün şu an için kendisine sunulan teklifi kabul etmediğini belirterek, şöyle konuştu:

"Gökhan, 1 milyon 710 bin avro garanti para alıyordu. Maç başına da yaklaşık 20 bin avro. Bu sene bizden istediği ücret 2 milyon 750 bin avro garanti para, diğer şartlar aynı artı menajerine 500 bin avro istedi. Yani 3 milyon 550 bin avroya yakın bir para. Bu ücreti Fenerbahçe artık veremez. Önerimiz 2 milyon artı diğer şartlarına evetti. En son İlhan (Ekşioğlu) Bey '2 milyon 250 bin avroya çıkartalım, arkadaşlarla aradaki farkı biz hallederiz' dedi. Teklif ettik. Onlar öbür teklifte durdular. Anlaşma sağlanamadı. Bu şekilde de olursa anlaşma yapmayacağımı herkes bilsin. Bir de 4 yıllık anlaşma istiyor. Gökhan 31 yaşında."

Mehmet Topal'ın durumuyla ilgili de bilgi veren Yıldırım, şu ifadeleri kullandı:

"Hoca kalmasını istiyor. Mehmet Topal 2 milyon 600 bin net para alıyor. Artı 10 bin avro civarı maç başı. Bizden 2 milyon 750 bin avro garanti para ve 20 bin avro maç başı istiyor. Yani 3 milyon 500 bin avroya denk gelen bir ücret. Bizde eski mukavelesinin şartlarında anlaşma yapalım diyoruz. O da 4 yıl anlaşma istiyor. 4 yıla sıcak bakalım düşüncesiyle 'evet' diyoruz ama dediğimiz şartların tersine giderse onun da transferin yapmayacağımızı herkes bilsin."

Gökhan Gönül'ün takıma 8 senedir hizmet ettiğini ve sadece 2 şampiyonluk gördüğünü anlatan Yıldırım, "Kendisinin hizmetine teşekkür ederiz. Mehmet'le anlaşamazsak ona da teşekkür ederiz. Diğer yolları ayırdığımız futbolculara da teşekkür ederiz" dedi.

FİNANSAL FAIR-PLAY KONUSU...

Yıldırım, UEFA Kulüp Finansal Kontrol Komitesi'nin, finansal fair play kriterlerine uymadığı gerekçesiyle sarı-lacivertli kulübe verdiği kadro kısıtlaması ve para cezasıyla ilgili de bilgi verdi.

Kulübe 1998 yılında başkan olduğunda 16 milyon bütçenin bulunduğunu vurgulayan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Bugün 200 milyon dolarları aşan bir bütçemiz var. Borçlanmadan büyüyemezsiniz, doğrudur. Borçlandık. Fenerbahçe başından 2011 yılında geçen kumpas operasyonlarına rağmen dimdik ayakta durdu. UEFA'yla görüşmeler yaptık finansal kriterlerle ilgili. Diğer kulüpler gibi UEFA'yla bazı anlaşmalar yaptık. Kulüpler batmaz, kulüpler büyüktür. Bu yıl UEFA'yla 2015-16 sezonu için en fazla eksiğimiz 30 milyon avro olacak diye anlaşma yaptık. Bunu 22-23 milyon avroyla kapatarak gelir-gider tablosunu tutturduk. 2016-2017'de 20 milyon avro gelir-gider olacak. 2017-2018'de 10 milyon avro, daha sonra bu tablo sıfır olacak. Bu tutarları geçersek sezonlar için sırasıyla 2, 2 ve 1,5 milyon avro ceza ödeyeceğiz. Yıl sonu zararı da 2015-2016'da 50 milyon, önümüzdeki sezon 30 milyon avro, 2017-2018'de 20 milyon avronun üzerine çıkarsa o zaman finansal kontrole sevk edilip, Avrupa kupalarına katılmama cezası alacağız. İkincisi, bonservis giderleri kadar gelirlerin olması lazım. Yani, oyuncu satarsanız alabilirsiniz. Aksi halde alamazsınız. Ya da bu artı eksi para içinde kalarak icraat yapabilirsiniz. Personel maliyeti, bonservis gideri hariç gelirlerin yüzde 60'unu karşılayacak. Geçen yılki bütçemizi kabul ettirdik. Yani 85 milyon avronun içinde kalarak her şeyi yapabiliriz. Transferleri bu bütçelerin içinde kalarak yapacağız. 'UEFA'dan ceza alacak pozisyona getirtti' dedirtmem. Transfer beklentileri aşırı olmasın."

"BEŞİKTAŞ AĞLADI, LİGİ HAKEMLER BELİRLEDİ"

Aziz Yıldırım, Spor Toto Süper Lig'de 2015-2016 sezonunda sıralamayı hakemlerin belirlediğini iddia etti.

Diğer kulüplerin mali olarak durumlarının Fenerbahçe'den daha kötü olduğunu savunan Yıldırım, "Beşiktaş 'stat yapıyorum' diye ağladı, ağladı her taraftan destek aldı. Bu sene kötü oynadık ama şampiyonluğu hakemler tayin etti. 9 Haziran'da federasyonun genel kurulunda konuşacağım. Bu sene her şeyi hakemler belirledi" dedi.

Ülker Stadı'nı zamanında 80 milyon dolar bedelle yaptıklarını aktaran Yıldırım, "80 milyon dolara stadımızı yaptık. Biz bu stadı yaparken, 3 milyon Telsim, 3 milyon Migros'tan aldık. Bir de 1907 Fenerbahçeliler Derneği'ne tribün sattık. Ona da 10 milyon dolar koyalım. 16 milyon dolar dolar. 4'te ben ilave edeyim 20 milyon dolar kulübün dışında para topladık. Geri kalan 60 milyon bankadan borç alarak ödedik. Her dönemin altında benim kefalet imzam var. Bazı yöneticilerin de var. Nankörlük etmesinler. Beni başka türlü de konuşturmasınlar" değerlendirmesinde bulundu.

"SAVCI, YÖNETİCİLERİMİZE HAREKET YAPTI. HUKUK YARA ALMIŞTIR"

Aziz Yıldırım, Antalya'da oynanan Ziraat Türkiye Kupası finalinde bir savcıyla yaşadığı diyalogdan ötürü aldığı 3 ay seyirden men cezasına itiraz edeceğini aktardı.

Kupa finalini Galatasaray'a kaybettikten sonra üzüntüden ertesi gün yatağından çıkamadığını anlatan Yıldırım, "Şuna herkes inansın, hepinizden daha çok üzüldüm. Beklediğim tek şey Yargıtay kararı. Ayıp denilen bir şey var. Savcı maçta yöneticilerin önünde oturuyor. Galatasaraylı zaten. Maç bitince yöneticilere kol hareketi yapıyor. '15 bin kişi bize küfür ediyor, işlem yapmıyorsunuz' dedim. Sayın savcının Galatasaraylı olduğu belli. 3 ay beni seyirden yasak getiriyor. Bu ülkede artık adalete inanmak zorlaştı. Adalet tuttuğun takıma göre olmamalı. Kitaba göre olmalı. Önemli değil. İtiraz edeceğiz. Hukuk yara almıştır" diye konuştu.

"FUTBOLCULARIN HİÇ Mİ SUÇU YOK?"
Antalya'da yenildik biz sabaha kadar eğlendik! Başkan suçlu, yönetici suçlu! Ben ertesi gün yataktan çıkamadım. Futbolcuların hiç suçu yok. Boş kaleye ben atamadım. Basın bunu konuşmuyor, çünkü haber kaynakları onlar. Hepinizden daha çok üzüldüm. Ayıp denen bir şey var. Biz 18 sene hayatımızın bir kısmını burada çürüttük. Biz susuyoruz, anlatmak istemediklerimizi anlatmak istemiyoruz ama malesef insanlar yanlış anlıyor. Susma da bir yere kadar olur ondan sonra olmaz.

AMATÖR ŞUBELERİN GİDERLERİ HAKKINDA
Aziz Yıldırım, amatör şubelerin giderleri hakkında da konuştu. Amatör şubelerin açığının 91 milyon lira olduğunu vurgulayan Yıldırım, "Sponsorları çıkın açık 83 milyon lira. Obradovic geçen sene Türkiye'yi kazanamadı, Avrupa'da finalde CSKA'ya yenildi. Obradovic olmasa 'başkan istifa' derlerdi. Bütçeler 30 milyon avro, gelir 11 milyon avro. Nasıl yapacağız. Kombineyle olmuyor artık. Kurlar çok yükseldi. Basketbolcumuz Ekpe Udoh da NBA'e gidebilir. Gaziantep'teki patlamada korktu. Yüzde 51 kalacak. Takıma 1-2 takviye yapacağız" dedi.

Göreve geldiği 1998 yılından bu yana amatör şubelere 170 milyon 459 bin dolar gider yaptıklarını dile getiren Yıldırım, "Banka borcumuz 88 milyon dolar. 144 milyon dolar da Sportif AŞ'nin borcu. İkisinin toplamı 232 milyon dolar. 170 milyon dolar amatörlere harcadık. Devam edersek borç artacak. 1 Milyon Üye projesine de hız verelim. Şu anda 40 bin üye oldu" değerlendirmesinde bulundu.

"HEPSİNİ İHRAÇ EDECEĞİZ"
Kadın basketbol takımından bazı oyuncuların Basketbol Geliştirenler Derneği'ne (BGD) transfer olmasına da tepki gösteren Yıldırım, "(Fenerbahçeliyiz) diyorlarlar ama basket takımı kuruyorlar. Hepsini ihraç edeceğim. Olcay Çakır'a 250 bin lira veriyoruz BGD dedikleri bir yer 600 bin lira. Hollingsworth'le 400 bin dolarda anlaşacaktık onlar 500 bin verip BGD'ye alıyorlar. Fenerbahçelilik bu mu? Ondan sonra yemin ediyorlar 'haberimiz yoktu' diye. 'Fenerbahçeliyim' deyip, Fenerbahçe'nin karşısında olanların hepsini bu kulüpten göndereceğiz. Ya Fenerbahçeli ol ya da olduğun yerde." ifadelerini kullandı.

Maliye Bakanlığı'nın kulübe toplam 73 milyon lira ceza verdiğini aktaran Yıldırım, bu ceza için uzlaşma da arayacaklarını ifade etti. Amatör şubelerin küçülmesiyle ilgili genel kuruldan talep gelirse kabul edeceğini söyleyen Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı:

"Benden sonra gelenlere UEFA kriterlerini aşmamış, amatör şubeleri arz ettiğim rakamların içinde kalacak bir kulüp vaat ediyorum. 'Amatörlerin bütçelerini indirelim' derseniz buna da varım. Gelecek yönetimler bunu yerine getiremeyebilir. Onların namına ben yapabilirim. 'Gelirleri kadar indirelim' derseniz amatör branşları, bunun için elimden geleni yaparım. Ben bu koltuğa yapışmadım. Herkes bunu bilsin. Yapışmak da istemiyorum. Muhalefet nasıl yapılır göstereceğim size. İnşallah Allah kısmet eder ve gösteririm."

Yıldırım, konuşması sırasında zaman zaman genel kurulda bulunan kongre üyeleriyle de diyaloğa girdi.

"FENERBAHÇE TV, HD YAYINA BAŞLAYACAK!"
3 Temmuz Akademisi yapıyoruz. İnşallah gitmeden kazmayı vururuz. Bizden sonra gelenler de devam eder. Fenerbahçe TV, bir ay içerisinde HD yayına başlayacak. İhsan Bey çok istedi. Eğer zarar ederse parasını cebinden verecek. Kar gelirse kulübe. Topuk Yaylası'nın tamamını almak için başvuru yaptık ama hükümet değiştiği için masada duruyor. Kenan Evren Lisesi için mahkemeliğiz. Bunun olmasını istemiyoruz.

"OBRADOVİC OLMASAYDI BANA 'İSTİFA' DERLERDİ"
Amatör şubelerde 91 milyon trilyon açık var. Bunun sponsorluk kısmını düştüğünüz zaman 83 trilyon açık var. Basketbol erkeklerde Avrupa'da CSKA'ya kaybettik. Obradovic olmasa herkes 'Başkan istifa' diye bağırırlardı. Benden bilet istiyorlar, vermeyeceğim. 18 yaşında, ben başkan olduğumda bebek olan çocukları istifa diye bağırtıyorlar. Anadolu Efes maçına gideceğim, orada bağırsınlar. Obradovic geçen sene Türkiye şampiyonu olamadı, bu sene Avrupa'da kupayı kaçırdık. Onun başkanı benim, yönetimi de bunlar. Obradovic başarılı mı, başarısız mı? O zaman şampiyon mu olacağız yoksa bu yolları her sene böyle yürüyecek miyiz?

"UDOH NBA'İ BEKLİYOR, ANTEP'TEKİ SALDIRIDA KORKMUŞ"
Erkek basketbolda takımı tutacağız. Bir tek Udoh, NBA'i bekliyor. Antep'teki saldırıda korkmuş. %51 ihtimalle kalacak.

"YAYIN GELİRİ İÇİN 100 MİLYON DOLAR TALEBİ"
Havuzu bozmayabilirsiniz, Anadolu kulüplerinin yaşaması için bunu bozmamak doğru olabilir. Devlet o zaman araştırma yapmalı değeri tespit etmeli ve bu değeri kulüplere ödemelidir. Bizim 100 milyon dolar almamız gerekirken 30 milyn dolar alıyoruz. +70 milyon dolar gelse Fenerbahçe'nin sorunu kalmaz. İddaa'dan en fazla 300 bin dağıtılıyor. Fenerbahçe'ye oynanan İddaa'dan para kazansak bugün sorunlar ortadan kalkar.

"BEN BU KOLTUĞA YAPIŞMADIM, MUHALEFETİ GÖRECEKSİNİZ"
Herkes bilsin ki ben bu koltuğa yapışmadım, yapışmayacağım. Muhalefet nasıl yapılır göstereceğim. Eve gidiyoruz kendi şirketimiz için 50 bin, 100 bin lazım. Arıyoruz bankayı istiyoruz. Fenerbahçe için her sabah Taner Bey'e soruyorum 'Borç geldi, oyuncuların ödemeleri var, şu geldi, polis geldi, sizi çağırıyorlar' falan. Her gün böyle oluyor. Öbürü de oturuyor, bize sallıyor."

VEFA KÜÇÜK'TEN ÇARPICI AÇIKLAMALAR
Fenerbahçe Kulübü Yüksek Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük, sağlığıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Mali genel kurulun başlangıcı verilen önergeyle divan kurulu başkanının seçilmesiyle yapıldı. Genel kurulun divan başkanlığını oybirliğiyle aynı zamanda kulübün yüksek divan kurulu başkanı da olan Küçük yaptı.

Küçük yaptığı konuşmada, hastalığıyla ilgili bilgi verdi. Şu anda sağlının iyi olduğunu vurgulayan Küçük, şunları kaydetti:

"Son zamanlarda bazı sağlık sorunları yaşadım. Bunların hepsini bugün atlatarak iyileşerek geldim. Hastalığımla ilgili kısa bilgi vereyim. Karın zarımda bir sıvı birikmekte. Fazla zararı olmamakla beraber zaman içerisinde bu sıvı alınmazsa sıkıntı oluşturmaktadır. Bu sıkıntılı sıvının oluşması daha çok içki ve sigara içenlerde gözüküyor. İkisini de kullanmıyorum. Başında rakı bardağıyla dolaşan insan imajıyla karşınızdayım. Zamanında kendini bilmez bir yönetici arkadaşımız o kadehi başımıza koydu. Fenerbahçelilerin çoğu beni böyle gördüğü için, rakı içen insan olarak bilindim. İçki hiç içmedim sigara da içmem ama o 'eşek şakasını' yapan arkadaş, benim sizler nezdindeki imajımda sıkıntı oluşturdu. Bu imajı da o günkü medya mensupları aleyhimde kullandı. Sarhoş hastalığı diye bilinen bir sıkıntıyla karşınızdayım. Bana bu eşek şakasını yapanlar rahat uyuyorlar. Ben de şimdi burada sizin karşınızdayım."

Öte yandan Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu, yapılan oylama sonucunda okunmadı. Üyelere daha önce bu rapor gönderildiğinden dolayı, zaman kazanmak adına böyle bir karar alındığı belirtildi.

ALİ KOÇ GENEL KURULU İZLEDİ
Fenerbahçe Kulübünün eski yöneticisi Ali Koç, olağan mali genel kurulu yerinden takip etti. Ülker Sports Arena'ya gelerek kongreyi en arka sıralardan izleyen Ali Koç'a kulüp üyeleri ilgi gösterdi.

(Haberturk)

Matthew Bellamy

Müdavim
Reaksiyon puanı
264
Beyler bayrakları indirmeyin seneyede şampiyon Beşiktaş :) Pereira oyun stilini değiştirmezse çok zor.Bu takım hücum oynamalı.

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
Beşiktaş'ın statsız bir şekilde şampiyon oluşunu hazmedememesini bir yere kadar anlarım da, her başarısızlık sonucunda "cambaza bak" oyunuyla konuyu farklı yönlere çekip eleştirileri bertaraf etme çabasını artık kimsenin yemediğini birilerinin bu adama söylemesi gerekiyor.
Hele ki en son ; tarihinin en kötü sezonlarından birini geçiren GS'den bile kupayı alamayıp akabinde: "GS, geçmişte Fettullah Gülen'in duasıyla şampiyon oldu" söylemi, bu adamın iyice meczuplaştığının yegane tescilidir.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Gol kralı Beşiktaş'ta
Asist Kralı Beşiktaş'ta
En çok gol atan takım.
En çok deplasman galibiyeti olan takım.
En kaliteli futbolu oynayan takım.

Ve yukarıdakilere bakınca Beşiktaş mı ağlıyor yoksa Aziz Yıldıvım mı?

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
manşet yazısı yeterli bence.
ersunu kov. bu bilgisiz sallamasyon hocayı tut...