Ayasofya'ya giriş ücretsiz oluyor: İlk namaz 24 Temmuz'da kılınacak

Bu konuyu okuyanlar

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Yanlış anladıysam affola ama sanırım restorasyon çalışmaları sırasında narin şeylerin ya da eserlerin zarar görmesini kastetti.
Şuan gündemde restorasyon tarzı birşey yok. Gümden ney ? Orada namaz kılmak.
Benimde bu söylemden anladığım müslümanlar bilmez cahildir tarihi esere zarar verir...

Merchrior

Asistan
Reaksiyon puanı
160
Şuan gündemde restorasyon tarzı birşey yok. Gümden ney ? Orada namaz kılmak.
Benimde bu söylemden anladığım müslümanlar bilmez cahildir tarihi esere zarar verir...
Ya düzenleme yapmak için elbet bir şeylerle uğraşmaları gerekiyor ya. Restorasyondan kastım oydu aslında, benim hatam. Müslüman cahildir hata yapardan çok kul acizdir hata yapar anladım ben.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Ya düzenleme yapmak için elbet bir şeylerle uğraşmaları gerekiyor ya. Restorasyondan kastım oydu aslında, benim hatam. Müslüman cahildir hata yapardan çok kul acizdir hata yapar anladım ben.

Bilemiyorum ama ben cümleden çok ters anlamlar çıkardım.
Yılda 4-5 milyon Turist gelirken hiç birşey yok ama ibadede açılınca sanki müslümanlar duvarlara kerkiniyor tarihi mozeiklere sürtüyor flan tarihi yapıyı bozup orayayı tahrip edecez gibi bir söylem. Bana çok talihsiz ve yanlış bir söylem gibi geldi.

Merchrior

Asistan
Reaksiyon puanı
160
Yılda 4-5 milyon Turist gelirken hiç birşey yok ama ibadede açılınca sanki müslümanlar duvarlara kerkiniyor tarihi mozeiklere sürtüyor flan tarihi yapıyı bozup orayayı tahrip edecez gibi bir söylem. Bana çok talihsiz ve yanlış bir söylem gibi geldi.
E tabii o da bi bakış açısı saygı duyarım ama Ayasofya meselesinden oluşan stresle böyle bi çıkarım yaptığınızı düşünüyorum. Pozitif olmak iyidir. Ülke geneli gergin son günlerde malum :)

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
cahilin dini olmaz dinle ilişkili bir şey değil... hıristiyan olupta zır cahil olabilir ki karikatür'ü çizen kişi...

şerifIssı!

Öğrenci
Reaksiyon puanı
25
Hayırlı olsun. Artık bu konu gündemden düşer umarım.

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
Siz seviyorsunuz zaten cümlelerden ters anlamlar çıkarmayı benim kastettiğim restorasyon sırasında zarar gelebileceğiydi malum başka restorasyonların nasıl yapıldığını görüyoruz...

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Tüm Türkiye'ye hayırlı olsun. Allah (c.c.) içinde hakkıyla ibadet etmeyi nasip etsin.

The Commander

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Bence de bir ücret alınsın ama bizlerden değil. Türkiye Cumhuriyeti'nin tüm vatandaşlarına ücretsiz olsun. Yabancı misafirlerden ücret alalım, bu fikirdeyim.
Ayrıca durduk yere lütfen insanlara saldırmayın. Kimse müslümanlara tek laf etmiyorken kendi kendinize kuru kuruntu yapıyorsunuz konuda, her şeye bu kafayla yaklaşmayın. Gerçek müslüman Ayasofya'da olsa mahalle camiide olsa layıkıyla ibadetini yapar ve oradan ayrılır. Orada kastedilenin Türkiye'nin son yıllarda yaptığı restorasyon başarısızlıkları olduğu açık. Aslına dokunmadan güzel şekilde çözümler geliştirilirse hoş olur. Örneğin bugün namaz sırasında duvarlarda bulunan resimlerin bir ışık sistemi kurularak karartılacağını okumuştum, bu ve bunun gibi çözümler yakışır.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Ayasofya Camiyi tartışan bütün muhalifler birilerinin gündem değiştirme çabasına büyük katkıda bulunuyor.

Ayasofya Cami oldu. Oldu ve bitti dahası yok. Ayasofya Camiyi konuşmayın Ayasofya camiden bahsetmeyin.

Gerçek sorunlardan bahsedin çözülmüş problemleri neden hala inatla konuşuyorsunuz ben anlamıyorum.

Oldu bitti ya bu kadar basit. Oldu bitti. Suni problemlere tepkisiz kalmayıp, gerçek problemleri konuşmadığımız sürece bu ülke düzelmez.

Silin şu Ayasofya Camiyi kafanızdan.

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
Ücret konusunda arkadaşlar burası vakıf malı. Vakıf konusuna hakimseniz vakıflar kendilerini çevirecek ve para kazanabilecek şekilde organize ederler. Fatih Sultan Mehmed Vakfının bir çok vakıf malı ve bu mallardan geliri var. Ha buradan devlete para gelmeliydi diyorsanız o bölge zaten turistik bir bölge. Buraya turist tarafından harcanmayacak para zaten orada esnafın yada diğer turistlik mekana gideceketir. Şimdi ücretsiz olması turistler açısından daha çok rağbet göreceğini düşünüyorum. (İspanya'ya giden her müslümanın Kurtuba -Camisi- Kilisesine gitmesi gibi)

Son mesajlar