Ayasofya ibadete açılınca Hristiyanlara da yer verilmeli mi?

Bu konuyu okuyanlar

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Bence bu soruyu şöyle soralım: Floransa Katedralinin bir kısmı kapatılsın müslümanlar orada namaz kılabilsin.

Bu gerçekleştiğinde bu papaz efendinin talebi değerlendirmeye alınabilir.

AdminisTraktör

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,171
Bence bu soruyu şöyle soralım: Floransa Katedralinin bir kısmı kapatılsın müslümanlar orada namaz kılabilsin.

Bu gerçekleştiğinde bu papaz efendinin talebi değerlendirmeye alınabilir.
Floransa Ketedralini müslümanlar, Müslümanlığın çıktığı yerde zamanın en büyük camiisi olarak yapsaydı bu istenebilirdi.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Bana hiç mi hiç inandırıcı gelmiyor bizim padişahımız firavun mu? lanet kaleme alsın :D Alın kellesini demesi lazım, aynı zamanda Fatih Ayasofya nın statüsünün değişeceğini nereden bilsin vs.
Yahu anlama kıtlığı mı çekiyorsunuz? Ölen adam kendinden sonra gelenlere nasıl müdahale edecek? Kellesini aldırır ne demek? Sonrasını nasıl bileceksin diyorsun en kötü tahmin denen birşey var. Bütün ihtimaller sıralanmış. Keramettir diyen çıkar karşı çıkmam. Lanet kaleme alınır mı demişsin. Lanet okumanın firavunlukla ne alakası var. Kuranda bile lanetleşme var. Bir padişah mı lanet okumaya ak? Açık ve net. Sinirlerimi kaldırıyorsunuz biraz okuduğunu anlama çalışın.

iMaKaNDi

Doçent
Reaksiyon puanı
251
Hristiyanlar için evet yer verilmeli diyenler acaba dinin gerekliliklerini tam anlamı ile yerine getiriyor mu?
Hz. Muhammed döneminde Hristiyanlara mescitte ibadet izini verdiği doğrudur. Bu 1 sefere mahsus geçici olarak izin verilmiş bir şeydir.
Kanla alınmış bir yerde öyle hoşgörü ile yer vermek olmaz. yok öyle bir dünya. dünyada bir sürü cami var ibadete kapalı olan. Bu Patrik'in kapalı olan bu camiler için girişimde bulunmasını bekliyoruz.

Didem Ergin

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,343
Yeni gelişme: MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den Ayasofya açıklaması geldi. Bahçeli, 'Ayasofya camisi müslüman gönüllerle buluşmalı, kapısı ibadete mutlaka açılmalıdır' dedi.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
bilmediğiniz anlaşmalarla cami olmasını engellenmiş olabilir bu engelleri yapanlar yaşamıyor olsada değişmesini de engellemiş olabilir hali hazırda zaten ibadete açık kısmı var ki müzede ki eserler ne olucak?

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Yeni gelişme: MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den Ayasofya açıklaması geldi. Bahçeli, 'Ayasofya camisi müslüman gönüllerle buluşmalı, kapısı ibadete mutlaka açılmalıdır' dedi.

Aklın yoklu bir Bahçeli hep bu söylemde idi zaten.
Şuan siyasi parti olarak karşı çıkan tek CHP var Ayasofyanın Cami olmasına.
AKP-MHP -İYİ parti Saadet Ahmet Davutoğlunun veya Babacan'ın partiside Cami olması yönünde. Hatta HDP bile kısmen cami olması yönünde karşı yönde beyanda bulunmadı. ( Büyük ihtimal diğer devletler ile aramız bozulsul diyedir HDP'nin desteği ama olsun. ) Cami olmasın veya ortak ibadet alanı olsun yada hatta üstüne Sultan Ahmet bile Müze olsun diyenler hangi ülkede yaşıyor gerçekten çok garip...

M

Murat Burç

SDN Okuru
Aklın yoklu bir Bahçeli hep bu söylemde idi zaten.
Şuan siyasi parti olarak karşı çıkan tek CHP var Ayasofyanın Cami olmasına.
AKP-MHP -İYİ parti Saadet Ahmet Davutoğlunun veya Babacan'ın partiside Cami olması yönünde. Hatta HDP bile kısmen cami olması yönünde karşı yönde beyanda bulunmadı. ( Büyük ihtimal diğer devletler ile aramız bozulsul diyedir HDP'nin desteği ama olsun. ) Cami olmasın veya ortak ibadet alanı olsun yada hatta üstüne Sultan Ahmet bile Müze olsun diyenler hangi ülkede yaşıyor gerçekten çok garip...
CHP parti olarak nerede karşı çıkmış cami olmasına? Kişilerin görüşleri partiye bağlanamaz.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Parti dediğin ne ki ya, onu kişiler temsil etmiyor mu? Sizinkilerden biri daha dün bırak Ayasofyayı, Sultan Ahmet Camiinin bile müze olması gerektiğini söyledi. Tepkiler gelince de başladı kıvırtmaya.
O zaman fetöyü zamanında savunanları ele alarak AKP'ye fetöcü diyebiliriz ben buradan bunu anlıyorum. Hayatı işinize geldiği şekilde yorumlamayın. 1 kişi bütün partiyi bağlamaz. CHP parti sözcüsünün de ne dediği belli.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Emin okabilirsin ki Chp de oranın camii olmasını isteyen 1 kişi yok.
Milletin aklını mı okumaya başladınız? Parti sözcüsü açacaksanız açın dedi. Nokta. Varsayımlara ve tahminlere göre konuşmuyoruz burada.
Sen CHP'nin oranın cami olmasını isteyebileceğini gerçekten inanıyon mu ? GÜldürme lütfen :)
Bu Ayasofya muhabbeti daha sağ sol davalarının ilk başladığı günlerden beri vardır. Sağ görüşlü muhafazakar insanların en büyük hayallerindendir Ayasofyanın Cami olup orada Cuma namazı kılmak. İlk günden beri CHP'de buna karşıdır.
Üstteki cevabı veriyorum sana da.

İstemeseler de isteyecekler başka çareleri yok. Bu durumda istemeseler de isteyecekler.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Neden vahim olsun yaa çok güzel olur
Çok mu güzel olur?

Valla bu yoruma da gülüyorum . Camide ayin, kilisede namaz olmaz. Bir kilisede namaz kılmışlardı hoşgörü ayağına.

Külliyen zarar. Herkes sınırını bilecek.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bunu CHP içinde senden başka isteyen biri hakkaten var mı diye çok merak ederim! :)
Ben chp içinde değilim.
CHP bunu isteyecek. Dikkatlerei daha fazla üzerlerine çekemezler.

_X_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,544
Verilmemeli.
Verilmesi Icin Bir Neden Yok.

Basta Fatih'in ve Onunla Birlikte Savas Meydaninda Bulunup Istanbulun Fethi Icin Sehit/Gazi Olan Ced'dimizin Kemiklerini Sizlatalim mi ?

Ayasoyfa Türkiyemizin Fetih Imzasidir.

Müslümanlardan Baska Kimsenin Lüksüne Acik Degildir.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Yahu Murat, seçimler zamanı İmamoğlunu desteklemedin mi kardeşim? Ne diye cenah menah karıştırıyorsun?
Buraya açık açık yazdım mı bilmiyorum ama adamın kazanabileceğine bile ihtimal vermiyordum. Destek mesajı da attım mı hatırlamıyorum.

Ben chpyi desteklemiyorum desteklemedim desteklemeyeceğim. İmamoğlundan daha çok yavaşa destek veririm verecek olsam. Adaylara destek verilebilir. Genel seçim başka belediye başka