Avrupa'nın 'medeni' ülkesi

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
10,324
Avrupa'nın 'medeni' ülkesi

689135_2411_09102013_1.jpg

´Medeni´ Avrupa´nın 1500´lü yıllarından hayli enterasan bilgiler ve hatta bazı deyimlerin çıkış noktaları...

Bir dahaki sefer ellerinizi yıkarken suyun sıcaklığı tam istediğiniz gibi değilse eskiden İngiltere´de bu işlerin nasıl yapıldığını düşünün, 1500´lerde İngiltere´de işler şöyle yapılıyordu:

İnsanların çoğu Haziran´da evleniyordu. Çünkü senelik banyolarını Mayıs ayında yapıyorlar, Haziran´da hala çok kötü kokmuyorlardı.

Ama yine de kokmaya başladıkları için gelinler vücutlarından çıkan kokuyu bastırmak amacıyla ellerinde bir buket çiçek taşıyordu.

Banyolar içi sıcak suyla doldurulmuş büyük bir fıçıdan meydana geliyordu. Evin erkeği temiz suyla yıkanma imtiyazına sahipti.

Ondan sonra oğulları ve diğer erkekler, daha sonra kadınlar, sonra çocuklar ve en son olarak da bebekler aynı suda yıkanıyordu. Bu esnada su o kadar kirli hale geliyordu ki içinde gerçekten bir şeyleri kaybetmek mümkündü. İngilizce´deki ´banyo suyuyla birlikte bebeği de atmayın´ (Don´t throw the baby out with the bathwater) deyimi buradan gelmektedir.

Evlerin çatıları üst üste yığılmış kamıştan yapılıyor, kamışların altında tahta bulunmuyordu.

Burası hayvanların ısınabilecekleri tek yer olduğu için bütün kediler, köpekler ve diğer küçük hayvanlar (fareler, böcekler) çatıda yaşıyordu.

Yağmur yağdığı zaman çatı kayganlaşıyor ve bazen hayvanlar kayarak çatıdan aşağı düşüyordu. İngilizce´deki ´kedi-köpek yağıyor´ (It´s raining cats and dogs) deyimi buradan gelmektedir.

Yukarıdan evin içine düşen şeyleri engelleyecek hiçbir şey yoktu. Böceklerin ve buna benzer nesnelerin yatakların içine düşmesi büyük bir sıkıntı oluşturuyordu.

Etrafında yüksek direkler ve üstünde örtü bulunan İngiliz usulü yataklar buradan gelmektedir.

Zemin topraktı. Sadece zenginlerin zemini, topraktan başka bir şeyden yapılmıştı. 'Toprak kadar fakir' (dirt poor) tabiri buradan çıkmıştır.

Zenginlerin ahşaptan yapılmış zeminleri vardı. Bunlar kışın ıslandığı zaman kayganlaşıyordu. Bunu önlemek için yere saman (thresh) seriyorlardı.

Kış boyunca saman sermeye devam ediliyordu. Bir zaman geliyordu ki kapı açılınca saman dışarıya taşıyordu.

Buna mani olmak üzere kapının altına bir tahta parçası konuyordu ki bunun adı ´thresh hold´ (saman tutan; Türkçesi 'eşik') idi.

Yemek pişirme işlemi her zaman ateşin üzerine asılı durumdaki büyük bir kazanın içinde yapılıyordu.

Her gün ateş yakılıyor ve kazana bir şeyler ilave ediliyordu.

Çoğu zaman sebze yeniyor, et pek bulunmuyordu.

Akşam yahni yenirse artıklar kazanda bırakılıyor, gece boyunca soğuyan yemek ertesi gün tekrar ısıtılarak yenmeye devam ediliyordu.

Bazen bu yahni çok uzun süre kazanda kalıyordu.

´Bezelye lapası sıcak, bezelye lapası soğuk, kazandaki bezelye lapası dokuz günlük´ (peas porridge hot, peas porridge cold, peas porridge in the pot nine days old) tekerlemesinin menşei budur.

Bazen domuz eti buluyorlar, o zaman çok seviniyorlardı.

Eve ziyaretçi gelirse domuz etlerini asarak onlara gösteriş yapıyorlardı.

Birisinin eve domuz eti getirmesi zenginlik işaretiydi. Bu etten küçük bir parça keserek misafirleriyle oturup paylaşıyorlardı. Buna ´yağ çiğnemek´ (chew the fat) adı veriliyordu

Parası olanlar kalay-kurşun alaşımından yapılmış tabaklar alabiliyordu.

Asidi yüksek olan yiyecekler kurşunu çözerek yemeğe karışmasına sebep oluyor, böylece gıda zehirlenmelerine ve ölüme yol açıyordu.

Domatesler buna sık sık sebep olduğu için bunda sonraki yaklaşık 400 yıl boyunca domateslerin zehirli olduğu düşünülmüştü.

Çoğu insanın kalay-kurşun alaşımından yapılmış tabakları yoktu. Onun yerine tahta tabaklar kullanıyorlardı.

Çoğu zaman bu tabaklar bayat ekmekten yapılıyordu. Ekmekler o kadar bayat ve sertti ki uzun zaman kullanılabiliyordu.

Bunlar hiçbir zaman yıkanmadığı için, içinde kurtlar ve küfler oluşuyordu. Kurtlu ve küflü tabaklardan yemek yiyen insanların ağızlarında ´tabak ağzı´ (trench mouth) denen hastalık ortaya çıkıyordu.

Ekmek itibara göre bölüşülüyordu. İşçiler yanık olan alt kabuğu, aile orta kısmı, misafirler de üst kabuğu alırdı.

Bira ve viski içmek için kurşun kadehler kullanılıyordu. Bu bileşim insanları bazen birkaç gün şuursuz vaziyette tutabiliyordu.

Yoldan geçen insanlar bunların öldüğünü sanıp defnetmek için hazırlık yapıyordu.

Bunlar birkaç gün süreyle mutfak masasının üstüne yatırılıyor, aile etrafına toplanıp yiyip-içerek uyanıp uyanmayacağına bakıyordu.

Buna ´uyanma´ nöbeti deniyordu.

İngiltere eski ve küçük bir yerdi, insanlar ölülerini gömecek yer bulamamaya başlamıştı. Bunun için mezarları kazıp tabutları çıkarıyor, kemikleri bir ´kemik evi´ne götürüyor ve mezarı yeniden kullanıyorlardı.

Tabutlar açıldığında her 25 tabutun birinde iç tarafta kazıntı izleri olduğu görüldü. Böylece insanların diri diri gömüldüğü ortaya çıktı.

Buna çözüm olarak cesetlerin bileklerine bir ip bağlayıp bu ipi tabuttan dışarıya taşıyarak bir çana bağladılar. Bir kişi bütün gece boyu mezarlıkta oturup zili dinlerdi. Buna mezarlık nöbeti (graveyard shift) denirdi.

Bazıları zil sayesinde kurtulur (saved by the bell) bazıları da ´ölü zilci´ (dead ringer) olurdu.

İlginç bir kaç bilgi daha:

* Ortaçağ´da Avrupa´daki rahibelerin yüz ve ellerinden başka yerlerini yıkamaları kesin olarak yasaklanmıştı.

Kastilya Kraliçesi İsabella bile 50 yıldan fazla süren hayatı boyunca iki kez banyo yapmıştı.

Kirlilik adeti Amerika´ya da bulaşmış, Pennsylvania ve Virginia eyaletlerinde ´´banyo yapmayı yasaklayan´´ ya da belirli kısıtlamalar getiren kanunlar çıkarılmıştı.

Philadelphia´ da ise kanunla bir ay içinde birden fazla banyo yapan insanlar cezaevine gönderiliyordu.

Tuvaletle henüz tanışmayan Avrupa´da lazımlıkları sokaklara boşaltma adeti 17. yüzyıla kadar sürdü.

Fransa krallarından 14.Louis, gününün belli bir zamanını lazımlığında oturarak geçirir, devlet işlerini de buradan yürütürdü.

1600´lerde İstanbul´a gelen İngiliz büyükelçiler, lazımlık kullanma ve bunu da pencereden boşaltma adetleri yüzünden şehirden uzak olan Tarabya´yaki bir konağa gönderilmişti.

19. yüzyıla gelindiğinde, kesin olarak tuvalet kullanma sözü vermeleri üzerine Taksim´e taşınmalarına izin verilmişti...

KaynaK

VincentVega

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Avrupa'yı bu tarz içeriklerle kötü gösterip kendinizi kandırmaya devam edin. Türkiye insanı o beğenmediğiniz Avrupa'dan zihniyet olarak 200 yıl geridedir benim düşünceme göre.

MyNickname

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Evet o yıllarda Avrupa'dan gerçekten çok çok öndeymişiz. Ama şuan geride olduğumuz için böyle doğruluğu tartışılır saçmalıklarla kendimizi avutmaya gerek yok

Maximilian

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Avrupa her zaman önde ve daima öyle olucak.

BLACKPOWERTURBO

Profesör
Reaksiyon puanı
3
avrupada ilerleme bizde gerileme oldugunu anlatiyor (tersten) yani hikaye olmuş bitmiş şuana bakarim yada boşver millet kendini kandirsin:laugh:

Reaksiyon puanı
10,324
Avrupa her zaman önde ve daima öyle olucak.

yahu sizin derdiniz ne?
niye bu kadar rahatsız oldunuz ki, anlayamadım.
zaten günümüzden bahsetmiyoruz, 15-16. asırlardan bahsediyoruz.
geçmişi anmak ne zamandan beri ayıplık oldu?

sizlerdeki bu acaip kompleksi anlayamıyorum gerçekten.
batılının, batılı medeniyetin avukatı gibisiniz sanki.

ama kendi geçmişi söz konusu olduğunda dudak kıvırıyor, tarihin ayıplı bir bölgesi gibi görüyorsunuz.

kuzum sizler kimsiniz Allah aşkına, hangi milletin, hangi medeniyetin ekmeğiyle büyüdünüz?

sahiden bu kadar yabancı mısınız siz, geçmişinize, tarihinize, milletinize?

VincentVega

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Kendi milletini ne pahasına olursa olsun gözü kapalı överek, kendinin en iyi olduğunu düşünerek, diğer ülkeleri geçmişte olduğu sanılan saçma sapan şeylerle aşağılayarak güçlü millet ya da gelişmiş devlet olunmuyor malesef.

friendly

Rektör
Reaksiyon puanı
671
Avrupanın geçmişte nasıl bir medeniyete sahip olduğu kendi eski çağ filmlerinden bile belli..
Kıçlarını bile yıkamayı çok sonra öğrenen medeniyetlere nedense hep gıpta eden bir milletimiz var.

Hadi madem geri olduğumuzu düşünüyoruz, saygı duyarım, o zaman mücadele edelim kalkınmak için..
Özenmek, kıskanmak ve övgüyle bahsetmenin mantığını çözemiyorum.

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
Arkadaşlar galiba; geçmişimizle o kadar çok övündük ki ilermeyi unutup geçmişte kaldık demek istemişler heralde, yoksa kimsenin avrupayı savunduğu yada kendi geçmişine dudak kıvırdığı falan yok, bilakis avrupa düşmanıyız milletçe.

Avrupa geçmişte şöyleyik böyleydik diye boşa kafa yormayı bırakmış gelecekte nasıl olacaklar onu bile bu günden hesaplamış, bizde artık tuvaleti, kılı, tüyü vs bırakıp buna bakmalıyız benim fikrim.

Yeri gelmişken konuyla ilgili yaşanmış bir örnek vereyim;
Birkaç yıl önce tatil için akdeniz sahillerine kendimizi attık yabancı hatun kişilerle takılıyoruz neyse birgün konu açıldı bizim Türk arkadaşlardan birisi; yaw bu avrupa insanıda pis oluyor usta taharet yapmıyorlar kağıda silip atıyorlar gibisinden konuştu. Arkadaşa iyi hoş diyorsunda adamlar hergün bazen günde 2-3 belki 4 defa duş alıyorlar sen en son ne zaman aldın lan? dedim sessizlik oldu:) Bizdeki durum biraz bu, milletin kılını tüyünü totosunu bırakıp kendimize baksak herşey daha güzel olacak.:)

Reaksiyon puanı
10,324
Kendi milletini ne pahasına olursa olsun gözü kapalı överek, kendinin en iyi olduğunu düşünerek, diğer ülkeleri geçmişte olduğu sanılan saçma sapan şeylerle aşağılayarak güçlü millet ya da gelişmiş devlet olunmuyor malesef.

kuzum, bu konu içinde kendi milletini övmekten tek kelime bahsedilmiş mi?

hayır anlayamadığım bu denli niye rahatsız oldun sen?

VincentVega

Profesör
Reaksiyon puanı
3
kuzum, bu konu içinde kendi milletini övmekten tek kelime bahsedilmiş mi?

hayır anlayamadığım bu denli niye rahatsız oldun sen?

"kuzum" tabirini kullanmamanızı tercih ederim. Siz nasıl düşüncelerinizi paylaşıyorsanız ben de düşüncelerimi paylaşıyorum. Bir yerde herkes aynı şeyi düşünmek zorunda değil. Bir paylaşımın altında da hep olumlu yorumlar olmak zorunda değil. Ben ortada bir sorun göremiyorum.

hidoriumen

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bilgiler güzel,adamlar nerden nereye gelmiş...Biz ise kaç arpa geçmişiz net bir şekilde görülüyor.Ama unutmayalım avrupa o zaman avrupa değildi,o zaman medeniyet ortadoğu ve anadoludaydı.Bizim direttiğimiz gibi medeniyeti diretiyorlardı.Sonra ne olduğunu hepimiz görüyoruz...

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
Avrupa ne olduk değil ne olacağız diyor. Biz ne olduk diyoruz. Fark bu.

demirelemin

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Sanırım konu Avrupanın medeni olup olmadığı tartışmak için değildi , forumlar bu tarz konular için pek yeterli değil zaten.
Sadece bilgilendirmek için paylaşıldı belki ve bir iki yoruma bakarak " Türkiye insanı " hakkında bilgi edinmek de mümkün değil ama, kelime yanlış yazılmadıysa

- Türkiye insanı o beğenmediğiniz Avrupa'dan zihniyet olarak 200 yıl geridedir.

cümlesi TAMAMEN yanlış. Zihniyet değil belki ama teknoloji ve ekonomi olarak geride olabilir,
yoksa batı -avrupa ve amerika- denilen mimsiz medeniyetin ZİHNİYETİNİ anlamak için "Anders Behring Breivik" in yaptıklarına bakmanız yeterlidir.
bu Medeni Avrupalı kişinin yaptığına verilen cılız tepki görüntüde medeni ancak her an kan içmeye müsait kişiler topluluğu olduğunun ispatıdır Batının.

Kızılderili soykırımı ve zenci köleler gibi eski! tarihli gayri medeni işleri sayıp dökersem birkaç cilt yazı olur,
Almanya ve yunanistanda -mecburen- ortaya çıkan ve aslında tüm avrupada köklü ve organize ırkçı oluşumların dönerci katliamları gayet medenice....
geçenlerde avrupa birliğinde serbest dolaşım hakkı olan Romen vatandaşların bir kısmını -ÇİNGENE olanları- fransa karga tulumba memeleketinden gönderiyor. Görüntüyü bozdukalrı için. Bazıları daha eşit İnsan ,
Kenarımın medenileri....

Avrupa'yı bu tarz içeriklerle kötü gösterip kendinizi kandırmaya devam edin. Türkiye insanı o beğenmediğiniz Avrupa'dan zihniyet olarak 200 yıl geridedir benim düşünceme göre.

Reaksiyon puanı
10,324
"kuzum" tabirini kullanmamanızı tercih ederim. Siz nasıl düşüncelerinizi paylaşıyorsanız ben de düşüncelerimi paylaşıyorum. Bir yerde herkes aynı şeyi düşünmek zorunda değil. Bir paylaşımın altında da hep olumlu yorumlar olmak zorunda değil. Ben ortada bir sorun göremiyorum.

sorun şurda:
batı medeniyetinin bir kaç asır öncesi anlatılınca küplere bindiniz.
bugünü için bişey demedik zaten.

onların tarafında durup kendi ait olduğu milletine çamur atmaya, zifos fırlatmaya başladın birden.
ha ayrıca bugünkü batı medeniyeti de tartışılır ya, konumuz bu değildi zaten.

sorun olan ve bir türlü anlam veremediğim konu kendi milletine olan bu anlaşılmaz düşmanlığınız...

yoksa asıl kin beslediğiniz şey bu milletin şahsında temsil etmeye çalıştığı milli manevi değerleri, dini inancı mı?

Maximilian

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Avrupa ne olduk değil ne olacağız diyor. Biz ne olduk diyoruz. Fark bu.
Bende bundan bahsediyorum işte .

- - - Mesaj Güncellendi - - -

yahu sizin derdiniz ne?
niye bu kadar rahatsız oldunuz ki, anlayamadım.
zaten günümüzden bahsetmiyoruz, 15-16. asırlardan bahsediyoruz.
geçmişi anmak ne zamandan beri ayıplık oldu?

sizlerdeki bu acaip kompleksi anlayamıyorum gerçekten.
batılının, batılı medeniyetin avukatı gibisiniz sanki.

ama kendi geçmişi söz konusu olduğunda dudak kıvırıyor, tarihin ayıplı bir bölgesi gibi görüyorsunuz.

kuzum sizler kimsiniz Allah aşkına, hangi milletin, hangi medeniyetin ekmeğiyle büyüdünüz?

sahiden bu kadar yabancı mısınız siz, geçmişinize, tarihinize, milletinize?
Kuzum derken ? anlıyamadımda kusura bakma.

Reaksiyon puanı
10,324
Kuzum derken ? anlıyamadımda kusura bakma.

anlamayacak birşey yok, bu söz ta eskiden beri kullanılan bir sözdür.
hakaret, aşağılama gibi herhangi bir mana içermez.
öyle zannettiniz siz galiba...

yahudilerle sohbet ederken farketmiştim, onlar karşıdakine hep böyle hitap ederler.

bu alışkanlık bizlere de geçti sanırım, şimdi bunu kullanan pek olmasa da, eskilerde elit tabakanın birbirlerine hitapları bu minvaldedir.

siz asıl niye rahatsızlık duyduğunuzu açıklasaydınız keşke!

Maximilian

Doçent
Reaksiyon puanı
5
neyden rahatsızlık duymuşum ? Sadece olanı söyledim avrupada her zaman önde ve öyle kalıcak biz bir adım atana kadar onlar 2. adımı atıyor şu kafandaki gözlüğü çıkarmanın vakti gelmişte geçiyor bir etrafına bak mezarda yaşadığımızın farkına varıcaksın :)

StryKer

Doçent
Reaksiyon puanı
5
anlamayacak birşey yok, bu söz ta eskiden beri kullanılan bir sözdür.
hakaret, aşağılama gibi herhangi bir mana içermez.
öyle zannettiniz siz galiba...

yahudilerle sohbet ederken farketmiştim, onlar karşıdakine hep böyle hitap ederler.

bu alışkanlık bizlere de geçti sanırım, şimdi bunu kullanan pek olmasa da, eskilerde elit tabakanın birbirlerine hitapları bu minvaldedir.

siz asıl niye rahatsızlık duyduğunuzu açıklasaydınız keşke!

İçimizdeki irlandalılar olduğu sürece bunlar olacaktır abi bunlarla diyolağa girmeye değmez..
Kuzum gibi bi iltifat değeri taşıyan bi sözcüğün altında bi b.k arayan tiplerden hiç hayır gelmez. Bu tiplerin amacı üzüm yemek değil her zaman bağcıyı dövmektir. Bunlar Olimpiyatı japonyanın kazanmasıyla zafer çığlığı atan zihniyettir. o yüzden boşver... o güzel parmaklarına yazık.

/xo/

Dekan
Reaksiyon puanı
226
Buradaki karmaşanın sebebi sadece yorum yazanlar, olumlu /olumsuz eleştiri yapanlar değil, konu başlığını atandır. [MENTION=129454]|SeYYaH|[/MENTION] ;

Attığınız başlığa bakar mısınız? 'Avrupa'nın' medeni ' ülkesi'

Burada başlık ile konu içeriği çelişiyor, bu sayede başlıkta bir küçümseme, aşağılama anlamı var. Siz böyle yazarsanız yorumlar da böyle olur haliyle.

Theurer

Doçent
Reaksiyon puanı
2
medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar :)
senelik banyo ney abi ya 1 yıllık o koku o pislik, deriden sonra bi katman daha oluşur vücutta

VincentVega

Profesör
Reaksiyon puanı
3
sorun şurda:
batı medeniyetinin bir kaç asır öncesi anlatılınca küplere bindiniz.
bugünü için bişey demedik zaten.

onların tarafında durup kendi ait olduğu milletine çamur atmaya, zifos fırlatmaya başladın birden.
ha ayrıca bugünkü batı medeniyeti de tartışılır ya, konumuz bu değildi zaten.

sorun olan ve bir türlü anlam veremediğim konu kendi milletine olan bu anlaşılmaz düşmanlığınız...

yoksa asıl kin beslediğiniz şey bu milletin şahsında temsil etmeye çalıştığı milli manevi değerleri, dini inancı mı?

sorun şu ki; hala herkesi kendiniz gibi sanıyorsunuz. ben kendi milletimi savunmak zorunda değilim. yeri geldiğinde eleştirmeliyim. ben milletlere,dinlere göre kararlarımı almıyorum.

Reaksiyon puanı
10,324
Buradaki karmaşanın sebebi sadece yorum yazanlar, olumlu /olumsuz eleştiri yapanlar değil, konu başlığını atandır. @|SeYYaH| ;

Attığınız başlığa bakar mısınız? 'Avrupa'nın' medeni ' ülkesi'

Burada başlık ile konu içeriği çelişiyor, bu sayede başlıkta bir küçümseme, aşağılama anlamı var. Siz böyle yazarsanız yorumlar da böyle olur haliyle.

yeğenim, kaynağa baktın mı sen?
konunun başlığı neyse onu yazdım ben.

yahu ne de çok ingilizsever varmış bu memlekette, hayretlerdeyim.
biri bizim ecdadımıza küfretse, olmadık hakaretler etse, beylerimizin klavyesi arıza yapar muhakkak...
da, ingilize laf edince akan sular duruyor, setler, barajlar oluşuyor birden önünde.

bu nasıl bir kara sevdaymış böyle!

- - - Mesaj Güncellendi - - -

neyden rahatsızlık duymuşum ? Sadece olanı söyledim avrupada her zaman önde ve öyle kalıcak biz bir adım atana kadar onlar 2. adımı atıyor şu kafandaki gözlüğü çıkarmanın vakti gelmişte geçiyor bir etrafına bak mezarda yaşadığımızın farkına varıcaksın :)

bu sana göre öyle...
hangi gözlükle baktığına bağlı yani.
beyinlerinizi şartlandırmışsınız, batıya bakarken pembe gözlük... -kara sevdalılar gibi- (b.k'unu bile çiçek gibi gösteren bir gözlüktür bu)
kendi milletine, kültürüne, tarihine bakarken karanlık, sisli, puslu gözlükler!

yukarıda bir arkadaşımızın dediği gibi, olimpiyatları kaybedince bile zafer çığlıkları atacak kadar ekmeğini yediği, suyunu içtiği, havasını teneffüs ettiği ülkesine fransız kalmaktan daha öte kapkaranlık bir antipati... (sebebini kendileri biliyordur eminim)

başka söyleyecek sözüm yok.

jack bauer

Profesör
Reaksiyon puanı
1
keşke o zamanki gibi şimdi de onlardan önde olabilsek.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Avrupa bizden birçok açıdan şu an önde mi
EVET
Amerika Birleşik Devletleri bizden her açıdan şu an oldukça önde mi ?
EVET

Geçmişle gurur duyarız ama ahmakça sürekli geçmişi övmenin ne faydası var ?

Reaksiyon puanı
10,324
Avrupa bizden birçok açıdan şu an önde mi
EVET
Amerika Birleşik Devletleri bizden her açıdan şu an oldukça önde mi ?
EVET

Geçmişle gurur duyarız ama ahmakça sürekli geçmişi övmenin ne faydası var ?

sevgili [MENTION=195265]Ben Kenobi[/MENTION], açılan konu içinde geçmiş övülmüş mü?
HAYIR!

Bugünle alakalı olarak batıya, batı medeniyetine laf edilmiş mi?
HAYIR!

Hele ki amerikadan bahsedilmiş, taş atılmış mı?
HAYIR!

Peki sorun ne?
nihayetinde nostaljik bir tarih serüveninden bahsedilmiş.
batının geçmişiyle alakalı bilgiler sunulmuş.
kaldı ki kendi geçmişimizle alakalı bir mukayese dahi yok, onlar öyleyken biz şöyleydik, böyleydik dahi denmemiş.

eğer bir arkadaş çıkarda bu konudan niye bu kadar rahatsız olunduğunu açıklayabilirse büyük bir huzura ereceğim.
çünkü bu denli rahatsızlığın sebebini hala anlayabilmiş değilim, manalandırabilmiş değilim.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Batinin tarihini ve şimdiki halini iyi bilmek gerekir...bir birine paralel şekilde takip etmek gerekir..hulasa an itibari ile yarişa odaklanmak gerekir.. Bazi konularda batidan ilerdeyiz..ama hedef her konuda batidan ilerde olmaktir...ilim ve bilim müslümanlarin kayip malidir..nerde olursa olsun alinmalidir..