Avrupa'nın En Hızlı Bübüyen 2.inci Ekonomisi

Bu konuyu okuyanlar

NikeSteeL

Müdavim
Reaksiyon puanı
131
Avrupa'nın en hızlı büyüyen 2. ekonomisi

101220101156423599959_2.jpg
Türkiye ekonomisi yüzde 5.5 büyüdü ve Avrupa'nın en hızlı büyüyen ikinci ekonomisi oldu.

Türkiye ekonomisinde büyüme hızı yılın üçüncü çeyreğinde yavaşladı. Buna rağmen Türkiye Avrupa'nın en hızlı büyüyen ikinci ekonomisi oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu, ekonominin üçüncü çeyrekte yüzde 5.5'le beklentilerin altında büyüdüğünü açıkladı. İkinci çeyrekte büyüme yüzde 10.3 düzeyindeydi.

CNBC-e'nin anketinde büyümenin yüzde 6.6 olması bekleniyordu. Üçüncü çeyrek itibariyle Avrupa'nın en hızlı büyüyen ekonomisi yüzde 6.9'la İsveç olurken, Türkiye onu izledi.
Yılın 9 aylık sürecinde büyüme yüzde 8.9 olarak belirlendi. Aynı dönemde bir önceki yılın aynı dönemine göre cari fiyatlarla gayri safi yurtiçi hasıla yüzde 15.4’lük artışla 808 milyar 192 milyon TL'ye ulaştı.

Takvim etkisinden arındırılmış sabit fiyatlarla GSYH, üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6.4'lük artış gösterdi. , Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH değeri bir önceki döneme göre yüzde 1.1 arttı.

İNŞAAT BÜYÜME LİDERİ

Sektörlere bakıldığında üçüncü çeyrekte en hızlı büyüyen yüzde 24.6 ile inşaat oldu. Toptan perakende ve ticaret yüzde 7.5, ulaştırma, depolama ve haberleşme yüzde 6.7, balıkçılık yüzde 13, imalat sanayi yüzde 8.7, elektrik, gaz, buhar ve sıcak su üretimi ve dağıtımı yüzde 11.4 büyüdü. Tarımda yüzde 0.8, eğitimde yüzde 0.5'lik daralma meydana geldi.

9 aylık dönemde de en hızlı büyüme kaydeden sektör yüzde 18.4 ile inşaat olurken, onu yüzde 14.7 ile imalat sanayi izledi.

Üçüncü çeyrekte tüketim yüzde 7.6 büyüdü. Devletin tüketim harcamaları ise yüzde 1.1 düşüş kaydetti.

Kaynak!

mustang

Müdavim
Reaksiyon puanı
34
Bunu herkesin anlamasını istiyoruz desek yine cevabımı silecekmisiniz sayın modum