Avrupa ülkelerinde brüt asgari ücret (ocak 2020)

Bu konuyu okuyanlar

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392
Lüksemburg'da Asgari Ücret 16550 TL Oldu

2142 Euro = 16550 tl (En düşük maaş)

Orta Seviyeli Bir Vatandaş 80000 - 100000 tl (1 maaşa 1 araba)

1212.jpeg

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Lüksemburg'da Asgari Ücret 16550 TL Oldu

Hee Lüksemburg'ta 2142 Euro oldu ise tamam :D Lafa geldimi Türkiye'ye ORTADOĞU ülkesi diyon işine gelmedimi Avrupa ile kıyaslıyon sende az değilsin hee..
Bilmem farkındamısın O dediğin ülkenin nufusu 600 bin zaten :D Bunun 3 te 1'i çalışır durumda olsa 150-200 bin çalışan anca var. Bizim Türkiye'de ortalama bir ilçe bu sayıdan az insan demek bu.

Bizim asgari ücret olarak rakiplerimiz Brazilya Meksika Arjantin Rusya vb ülkeler olabilir anca... Nufus olarak yüksek Başlarında terör belası olan ve Ülkenin net bütçesinin en az yüzde 10-20 sini askeriyeye harcayan ülkeler. ( Bizim askeriyeye harcadığımız para Eğitime harcadığımız para ile yarışıyor )

Didem Ergin

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,343
Hee Lüksemburg'ta 2142 Euro oldu ise tamam :D Lafa geldimi Türkiye'ye ORTADOĞU ülkesi diyon işine gelmedimi Avrupa ile kıyaslıyon sende az değilsin hee..
Bilmem farkındamısın O dediğin ülkenin nufusu 600 bin zaten :D Bunun 3 te 1'i çalışır durumda olsa 150-200 bin çalışan anca var. Bizim Türkiye'de ortalama bir ilçe bu sayıdan az insan demek bu.

Bizim asgari ücret olarak rakiplerimiz Brazilya Meksika Arjantin Rusya vb ülkeler olabilir anca... Nufus olarak yüksek Başlarında terör belası olan ve Ülkenin net bütçesinin en az yüzde 10-20 sini askeriyeye harcayan ülkeler. ( Bizim askeriyeye harcadığımız para Eğitime harcadığımız para ile yarışıyor )
Ülkelerin nüfusu 600 binden az mı en basiti Almanya da 3 milyon Türk yaşıyor :)

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Ülkelerin nüfusu 600 binden az mı en basiti Almanya da 3 milyon Türk yaşıyor :)

Listedeki önümüzde ki ülkelerin nufusları:

Lüksemburg: 600 bin
İrlanda 4.9 milyon
Hollanda:17 milyon
Belçika :11.5 milyon
Slovenya: 2 milyon
Malta: 500 bin
Yunanista :10.5 milyon
Portekiz: 10 milyon
Polanya: 37 milyon
Litvanya : 2.8 milyon
Estonya: 1.3 milyon
Çekya: 10 milyon
Hırvatistan: 4 milyon
Macaristan: 9.5 milyon
Romanya: 19 milyon.

Elma ile Armutu karşılaştırmanın bir anlamı yok. Toplam Şu listedeki 14-15 devletin toplan nufusu 86 milyon anca yapıyor. Bizim tek başına Türkiyenin nufusu 83 milyon üstüne 4 milyon Suriyeli 1 milyon Afgan vb mülteci ile hepsinden kalabalığız.

Nufusları bize kısmen denk olan İngiltere Almanya İtalya İspanya yıllarca Afrikayı yada Dünyayı sömürmüş ülkeler.

gollik29

Asistan
Reaksiyon puanı
152

Babacım ben şunu anlamadım. Şimdi lüksemburgdaki babalar 2142 euro alıyo dimi. Bunlar bizim paramıza göre 16650 tl almış oluyorlar. Şimdi jack diyor ki 1 maaş 1 araba. Onlarda 1 araba 60-70.000 euro olsa, 1 maaş 1 araba nasıl ediyor?

Didem Ergin

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,343
Listedeki önümüzde ki ülkelerin nufusları:

Lüksemburg: 600 bin
İrlanda 4.9 milyon
Hollanda:17 milyon
Belçika :11.5 milyon
Malta: 500 bin
Yunanista :10.5 milyon
Portekiz: 10 milyon
Polanya: 37 milyon
Litvanya : 2.8 milyon
Estonya: 1.3 milyon
Çekya: 10 milyon
Hırvatistan: 4 milyon
Macaristan: 9.5 milyon
Romanya: 19 milyon.

Elma ile Armutu karşılaştırmanın bir anlamı yok. Toplam Şu listedeki 14-15 devletin toplan nufusu 86 milyon anca yapıyor. Bizim tek başına Türkiyenin nufusu 83 milyon üstüne 4 milyon Suriyeli 1 milyon Afgan vb mülteci ile hepsinden kalabalığız.

Nufusları bize kısmen denk olan İngiltere Almanya İtalya İspanya yıllarca Afrikayı yada Dünyayı sömürmüş ülkeler.
Elma ile armutu inanın karıştırmıyorum :) size de biraz objektif olmanızı öneririm bu arada araştırma için teşekkürler :) :)

Son düzenleme:

gollik29

Asistan
Reaksiyon puanı
152
Babacım ben şunu anlamadım. Şimdi lüksemburgdaki babalar 2142 euro alıyo dimi. Bunlar bizim paramıza göre 16650 tl almış oluyorlar. Şimdi jack diyor ki 1 maaş 1 araba. Onlarda 1 araba 60-70.000 euro olsa, 1 maaş 1 araba nasıl ediyor?
Bir şey daha söyleyecektim ama nasıl söyleyeceğimi düşünüyorum şuan.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Elma ile armutu inanın karıştırıyorum :) size de biraz objektif olmanızı öneririm bu arada araştırma için teşekkürler :) :)

Bunlar Vikipedide yazan NÜFUS sayıları daha nasıl objektif olarabilir :D Nüfuslar bana göre sana göre değişmiyor ki.
Nufusu 500 bin olan 1 milyon 2 milyon olan ülke ile 84 milyon olan Ülkeyi karşılaştırmak akıl karı mı size soruyorum ?
Doğduğun Corafya kaderindir onu yüceltmen ve daha ilerlemesi gelişmesi için çalışman lazım. Kendi ülkeni sürekli yerip keşke Avrupa'da olsaydım keşke şurada doğsaydım diye ayıflanmanın bir anlamı yok bence...
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada Google gezinirken şöyle bir şey fark ettim. Tüm Avrupa ülkeleri seçip yıllara göre 1999 dan 2020'ye kadar Tüm Avurpa ülkelerinin Asgari ücret değişimleri grafik ile karşılaştırıyor. İncelemenizi öneririm.

Son düzenleme:

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392

Oradaki araba fiyatlarına bak youtube den 2.el olarak.

En basiti almanya da 500 Euroya bile 2.el araba alabiliyorsun:)

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
Abi 1 tane dolmalık biber e 7€ verildiğinden beri isveç i kıskanmıyorum

yika38

Asistan
Reaksiyon puanı
137
Elma ile Armutu karşılaştırmanın bir anlamı yok. Toplam Şu listedeki 14-15 devletin toplan nufusu 86 milyon anca yapıyor.
Peki o zaman, Almamya ile karşılaştıralım. Sonuçta Almanya da bizim gibi birçok etnik kökeni bir arada barındırıyor. Nüfuslarımız da birbirine çok yakın. Ayrıca Suriyeliler nasıl azınlıksa orada da bizler azınlığız. :)

Almanya'daki asgari ücretle Türkiye'deki asgari ücreti birim olarak düşünün. Almanya'da asgari ücret 1557€, Türkiye'de 2326 TL civarı. Küsüratını dahil etmiyorum.

Almanya'da bir ayda kazandığımız parayla istediğimiz bilgisayarı, istediğimiz telefonu alabilirken Türkiye'de istediğimiz gibi giyinemiyoruz bile.

Elin oğlu yemeden içmeden birkaç aylık maaşıyla istediği arabayı alabilirken biz yemeden içmeden yıllarca çalışmak zorundayız.

Daha niceleri var.

Soru: Almanya bu kadar kendilerini nasıl geliştirdi? Üstelik iki dünya savaşının ikisini de kaybetmiş bir ülke. Soğuk Savaş döneminden bahsetmiyorum. Biz İkinci Dünya Savaşı'nda savaşmamamıza rağmen kendimizi geliştiremedik bir türlü. Bizim Almanlarla farkımız ne?

Bu durumda elmayla armutu da karşılaştırmıyoruz. Verileri karşılaştırıyoruz.

Kullandığınız üslup da cabası.

Son düzenleme:

iMaKaNDi

Doçent
Reaksiyon puanı
251
Afrikalı bir adamın röportajı vardı; Bir ülkede refahlık şu şekilde belli olur. Piramidin en altı istediği gibi et balık yerse, sinemaya ve tiyatroya gidecek vakti varsa (para değil bakın vakit), yıllık izinlerinde tatil kataloğunu eline alabiliyorsa, yaşlandığında dimdik ayakta ise iş o ülkede refahlık vardır.

Almanya örneği vermişsiniz yukarıda arabalar ucuz diye. Bizde tarım ülkesiyiz tekstil filan. Meyve sebze ucuz, kıyafet ucuz. Nankör olmayın lütfen. Durumu daha kötü olan ülkeler var.

TheChild

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,569
Yaklaşık 90 yıldır araba üretiyor volkswagen. Mühendislikleri de epeyi gelişmiş durumda, Çelik sanayisi de bizden yüksek. Bir zahmet araba ucuz olsun.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Soru: Almanya bu kadar kendilerini nasıl geliştirdi? Üstelik iki dünya savaşının ikisini de kaybetmiş bir ülke. Soğuk Savaş döneminden bahsetmiyorum. Biz İkinci Dünya Savaşı'nda savaşmamamıza rağmen kendimizi geliştiremedik bir türlü. Bizim Almanlarla farkımız ne?

Benim gözümde ki gerekçesini açıklayım sonra sende düşünceni yaz biz neden böyle olamıyoruz çözüm önerin ne diye açıkla. Herkes bir şeyler yanlış diyor dert yanıyor ama çözüm önermiyor. Çıkış yolu gösteremiyor.

Almanya nasıl bu hallere geldi veya Japon'ya 2 tane atom bombası yedi yada Güney Kore ikiye bölündü yüzbinlerce insanları öldü yada Rusya adamlar bir sürü badire atlatıyor halen dim dik durabiliyor neden ve nasıl acaba?
Benim gözümde bu adamlar ülkesini milletini sevdiği Milli düşünebildikleri ve ülkesi için çalışıp birlik olduğu için güçleniyor. ( Burada anahtar kelime birlik olmak ve ülkesini sevmek bazıları gibi Hükümet gitsinde ne olursa olsun kafası değil yani ) Adam dandikte olsa olsun ben Alman malını alırım ilk diyor. Aynısı japonya içinde geçerli Milliyetçilik hat safada

Biz hangi konuda en son birlik olduk mesela ? Cüneyt Özdemir'in çok sevdiğim bir söylemi var Türkiye'de Hacivatlar Karagözler çarpıyor sadece. Yok sen şöyle dedin yok ben böyle dedim. Sen şunu yaptın sen bunu yapmadın diye.
Yerli araba diyoz iş yapmaz çakma o diyor çalıntı diyor hayatta almam diyor para etmez abi diyor sabah akşam karalıyor. Suriye diyoz askerlerimiz orada çatışma halinde yok Esad iyi çocuk deniyor. YPG-PYD Türk askerini vuruyor ama abi onlar Terör örgütü değil diyorlar. Veya az daha geri gideyim birileri sen başını örtemezsin diyor. bu şekilde okuyamazsın çoğu devlet kurumuna giremezsin diyor Ezanı Türkçe okuyacaz diyor. Şuraya giremezsin şurdan çıkamazsın hep bir ayrışma bölünme...
Şurada PKK konusunda bile birlik olamıyoz gerisini sen düşün. Son 40-50 yıldır Terör yüzünden giden paraları Askeriyeye ayrılan toplam yıllık bütçenin yüzde 15-20 payı. Üstüne giden canlar oralara yapılamayan yatırımlar. Şu ülkede Darbe oluyor Tiyatro abi o denebiliyor. Deprem oluyor ne yardım gönderecem abi banane devlet düşünsün diyebiliyorlar. Amerika sana yaptırım yapıyor ek vergiler koyuyor ekonomin zor durumda iken muhalefet Türkiye güvenilir ülke değil yatırım yapmayın diyebiliyor mesela yada aklı olan parasını Dolara yatırsın diyebiliyor . Devletin tüm kurumlarını ve devlet adamlarını itibarsızlaştırıp kurumları güvenilmez hale getirebiliyorlar. Sağlık bakanı rakam açıklıyor yalan abi saklıyorlar bizden deniyor. Milli Savunma bakanı şehit sayısı açıklıyor yok abi 300-500 asker ölmüş bize söylemiyorlar diyorlar. ( Düşün devletin milli savunma bakanı şehit sayısını nasıl saklayabilirse ) Yalanlar iftiralar gırla gidiyor. Çalmışlar şurda yemişler paraları uçakla götürmüşler yok klozetleri bile altınmış evlerinde kalorifer petekleri bile altınmış.

Tek derdi ülkesini yermek germek zor duruma düşürmek olan bunun için çalışan insanlar sözde gazeteciler şahıslar Millet vekilleri flan dolu etrafta liste uzar gider. Sırf oy sevdasına Aleviliği kaşıyan PKK'ya şirin gözükmeye çalışanlar. ( Bu ülke birlik olup belini doğrultamıyor ki birde Uygun fiyata araba satılsın. Deli gibi vergi varken 3 birim olan arabayı almayıp 5 birim olan Alman arabası alıyorlar vergiler kalksa yolda gezemeyiz adam kredi çeker yemez içmez genede en pahalısından araba alır. )

gollik29

Asistan
Reaksiyon puanı
152
Biz hangi konuda en son birlik olduk mesela ? Cüneyt Özdemir'in çok sevdiğim bir söylemi var Türkiye'de Hacivatlar Karagözler çarpıyor sadece. Yok sen şöyle dedin yok ben böyle dedim. Sen şunu yaptın sen bunu yapmadın diye.
Yerli araba diyoz iş yapmaz çakma o diyor çalıntı diyor hayatta almam diyor para etmez abi diyor sabah akşam karalıyor. Suriye diyoz askerlerimiz orada çatışma halinde yok Esad iyi çocuk deniyor. YPG-PYD Türk askerini vuruyor ama abi onlar Terör örgütü değil diyorlar. Veya az daha geri gideyim birileri sen başını örtemezsin diyor. bu şekilde okuyamazsın çoğu devlet kurumuna giremezsin diyor Ezanı Türkçe okuyacaz diyor. Şuraya giremezsin şurdan çıkamazsın hep bir ayrışma bölünme...
Şurada PKK konusunda bile birlik olamıyoz gerisini sen düşün. Son 40-50 yıldır Terör yüzünden giden paraları Askeriyeye ayrılan toplam yıllık bütçenin yüzde 15-20 payı. Üstüne giden canlar oralara yapılamayan yatırımlar. Şu ülkede Darbe oluyor Tiyatro abi o denebiliyor. Deprem oluyor ne yardım gönderecem abi banane devlet düşünsün diyebiliyorlar. Amerika sana yaptırım yapıyor ek vergiler koyuyor ekonomin zor durumda iken muhalefet Türkiye güvenilir ülke değil yatırım yapmayın diyebiliyor mesela yada aklı olan parasını Dolara yatırsın diyebiliyor . Devletin tüm kurumlarını ve devlet adamlarını itibarsızlaştırıp kurumları güvenilmez hale getirebiliyorlar. Sağlık bakanı rakam açıklıyor yalan abi saklıyorlar bizden deniyor. Milli Savunma bakanı şehit sayısı açıklıyor yok abi 300-500 asker ölmüş bize söylemiyorlar diyorlar. ( Düşün devletin milli savunma bakanı şehit sayısını nasıl saklayabilirse ) Yalanlar iftiralar gırla gidiyor. Çalmışlar şurda yemişler paraları uçakla götürmüşler yok klozetleri bile altınmış evlerinde kalorifer petekleri bile altınmış.
Desene dış güçler değil, içimizdekiler düşman.

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392
Peki o zaman, Almamya ile karşılaştıralım. Sonuçta Almanya da bizim gibi birçok etnik kökeni bir arada barındırıyor. Nüfuslarımız da birbirine çok yakın. Ayrıca Suriyeliler nasıl azınlıksa orada da bizler azınlığız. :)

Almanya'daki asgari ücretle Türkiye'deki asgari ücreti birim olarak düşünün. Almanya'da asgari ücret 1557€, Türkiye'de 2326 TL civarı. Küsüratını dahil etmiyorum.

Almanya'da bir ayda kazandığımız parayla istediğimiz bilgisayarı, istediğimiz telefonu alabilirken Türkiye'de istediğimiz gibi giyinemiyoruz bile.

Elin oğlu yemeden içmeden birkaç aylık maaşıyla istediği arabayı alabilirken biz yemeden içmeden yıllarca çalışmak zorundayız.

Daha niceleri var.

Bu durumda elmayla armutu da karşılaştırmıyoruz. Verileri karşılaştırıyoruz.

Kullandığınız üslup da cabası.

Anlamazlar.

kullandığı üslup hep bu şekilde arkadaşın fakat yetkililer tarafından hiç ceza almıyor , o kadar şikayet etmemize rağmen biz alıyoruz , oda çok ilginç zaten :)

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930

Kararsız23

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,124
60-70 bin euro'ya ferrari alırsın orada. 1 maaş gayette orta sınıf 1 araba ediyor.

ihty

Asistan
Reaksiyon puanı
11
  • Lüksemburg

• hayat sadece araba almakla bitmiyor kardeşlerim buyrun hayat şartları kabaca

• ? Bir somun ekmek (250 gr)= 1.15€
  • ? Bir düzine yumurta= 3.8€
  • Bir kilo tavuk kanadı= 10.8€
  • ? 1 kilogram elma= 2.62€
  • Bir litre süt= 1.4€
  • ? 1 kilo yerli peynir= 17€
  • ? 1 kilo marul= 1€
  • 1 kilo soğan= 2.83€
  • ? 1 Kilogram patates= 1.75€
  • ? 1 Kg domates= 1.83€
  • ? 1 Kg portakal= 2.9€
  • ? 1 Kg muz= 1.67€
  • ?Ucuz bir restoranda bir kişilik yemek= 16.9€
  • ?İyi bir restoranda iki kişilik yemek= 70€
  • ?Mc Donalds Menüsü= 9€
  • ☕️Kafeteryada sütlü kahve= 3.06€
  • ?Bir kutu Coca Cola veya Pepsi (0.33l)= 2.68€
  • Bir şişe su (0.33l)= 2.6€
  • ?Bir çift deri kundura= 125.45€
  • ?Kot pantolon= 86.67€
  • ?Kadınlar için yazlık elbise= 40.62€
  • ?Bir çift Nike spor ayakkabısı= 79€
  • 20’lik sigara paketi= 5.3€
  • Aylık kreş ücreti= 1,155.00€
  • ?Yıllık okul ücreti= 14,995.71€
  • ?Merkezde tek yatak odalı dairenin aylık kirası= 1,488.46€
  • Banliyöde tek yatak odalı dairenin aylık kirası= 1,205.93€
  • ?Merkezde 3 yatak odalı dairenin aylık kirası= 2,742.86€
  • ?Banliyöde 3 yatak odalı dairenin aylık kirası= 2,111.90€
  • Merkezde bir dairenin metrekare başına fiyatı= 8,066.67€
  • Banliyöde bir dairenin metrekare başına fiyatı= 5,954.40€

Zlatanerra

Asistan
Reaksiyon puanı
217
Asgari ücretleri spesifik birimlerle karşılaştırmak yerine sadece birim ile karşılaştırmak gerek. Bunun yanında ülkelerdeki asgari ücretler ile insanların hayatını devam ettirmek için zorunlu gıda ihtiyaçlarının birimlerini de karşılaştırmak zorundayız. Sonuç Lüksemburg'da yaşayan birisi Türkiye'de geçinmiyor.
Bunun yanında otomobil, cep telefonu vb. şeyler zorunlu ihtiyaç değil alternatif ihtiyaçlar.

Kararsız23

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,124
  • Lüksemburg

• Bir litre süt= 1.4€
  • ? 1 kilo marul= 1€
  • 1 kilo soğan= 2.83€
  • ? 1 Kg domates= 1.83€
  • ? 1 Kg portakal= 2.9€
  • ? 1 Kg muz= 1.67€
  • ?Mc Donalds Menüsü= 9€
  • ☕Kafeteryada sütlü kahve= 3.06€
  • ?Kot pantolon= 86.67€

1- Bu fiyatlara nereden ulaştın?

2- Fiyatlar oradaki maaşlara oranla gayet uygun

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392
  • Lüksemburg

• Bir litre süt= 1.4€
  • ? 1 kilo marul= 1€
  • 1 kilo soğan= 2.83€
  • ? 1 Kg domates= 1.83€
  • ? 1 Kg portakal= 2.9€
  • ? 1 Kg muz= 1.67€
  • ?Mc Donalds Menüsü= 9€
  • ☕Kafeteryada sütlü kahve= 3.06€
  • ?Kot pantolon= 86.67€

Fiyatlar maaşlara göre çok iyi , daha ne olsun :) burada bir çift nike ayakkabıyı 79 tlye alsana :D yada diğerlerini

ihty

Asistan
Reaksiyon puanı
11
kiraları ödedin o fiyatlarla yiyeceklerini aldın kalırsa nike ayakkabı alırsın :) kardeşim.
aylık gierini bir hesapla istersen.

Fiyatlar maaşlara göre çok iyi , daha ne olsun :) burada bir çift nike ayakkabıyı 79 tlye alsana :D yada diğerlerini
kiraları ödedin o fiyatlarla yiyeceklerini aldın kalırsa nike ayakkabı alırsın :) kardeşim.

1- Bu fiyatlara nereden ulaştın?

2- Fiyatlar oradaki maaşlara oranla gayet uygun
kardeşim bence tekrar hesapla istersen neyi gayet uygun?

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392

kardeşim bence tekrar hesapla istersen neyi gayet uygun?

Avrupanın en yüksek ekonomisine sahip olan bir ülke .

Sanmıyorum.