Atletizmdeki yolsuzluk iddiaları Türkiye'ye ulaştı

Bu konuyu okuyanlar

mazruf

Müdavim
Emektar
Katılım
30 Temmuz 2009
Mesajlar
23,098
Reaksiyon puanı
1,099
Puanları
113
Yaş
38
WADA'nın görevlendirdiği bağımsız komisyon, atletizmdeki doping iddialarını araştırdı.

fft104mm4113391.jpg


Dünya Dopingle Mücadele Ajansının (WADA) görevlendirdiği bağımsız komisyon, atletizmdeki doping iddialarına ilişkin yayımladığı 2. raporunda, "2020 Olimpiyatları’nın ev sahipliğine aday Türkiye’nin, dönemin Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) Başkanı Lamine Diack’ın desteğini, istenilen sponsorluk ücretini ödemediği için kaybettiği, olimpiyatları düzenleme hakkını kazanan Japonya’nın ise ödemeyi yaptığı" ifadesi yer aldı.

WADA tarafından Alman televizyonlarında yer alan sistematik doping iddiasını soruşturmak için görevlendirilen bağımsız komisyonun, 89 sayfalık 2. raporu yayımlandı.

Eski WADA Başkanı Richard Pound, spor hukukçusu Richard McLaren ve Alman emniyet görevlisi Günter Younger’ın hazırladığı raporda, yolsuzluk iddialarının merkezinde, 1999 yılından 2015’in ağustos ayına kadar IAAF’de başkanlık görevini yapan Lamine Diack yer aldı.

Lamine Diack’ın organizasyonunu üstlendiği iddia edilen rüşvet, sahtecilik, ihlalin üstünü örtme gibi suçlardan, eski Rusya Atletizm Federasyonu Başkanı (ARAF) Başkanı ve mali işlerden sorumlu IAAF yetkilisi Valentin Balakhnichev, IAAF başkan danışmanı Habib Cisse, Lamine Diack’ın IAAF’nin pazarlama bölümünün yöneticisi olan oğlu Papa Massata Diack ve bağımsız danışman olarak çalışan oğlu Khalil Diack, Papa Massata Diack’ın IAAF’nin pazarlama bölümünde danışmanlık görevi üstlenen arkadaşı Ian Tan Tong Han, IAAF’nin dopingle mücadele komisyonunun eski başkanı Gabriel Dolle da sorumlu tutuldu.

2007’den başkan seçildiği 2015’e başkan yardımcılığı yapan Sebastian Coe da dahil tüm IAAF personelinin, yolsuzluk iddialarından sorumlu tutulamayacağı da vurgulandı.

"Diack, 2020 Olimpiyatları adaylık sürecinde Türkiye’den desteğini çekti"

Üst düzey IAAF yetkililerinin, kimi organizasyonların adaylık aşamasında çıkar sağlamaya çalıştıkları şüphesinden bahsedilen raporda, Türkiye’nin, Japonya’nın Tokyo kentine kaybettiği 2020 Olimpiyatları ev sahipliğine dair bölüm dikkati çekti.

Raporda, "2020 Olimpiyatları’nın adaylık sürecinde Türk yetkililer ile eski IAAF Başkanı Lamine Diack’ın IAAF’de bağımsız danışman olarak çalışan oğlu Khalil Diack arasındaki görüşmeler, Türkiye’nin, Elmas Lig ya da IAAF için istenen 4 ile 5 milyon dolarlık sponsorluk ücretini ödemediği için Lamine Diack’ın desteğini kaybettiğini göstermektedir. Japonya ise ödeme yapmıştır. Bağımsız komisyon, görev alanına girmediği için meseleyi daha ileri boyutta soruşturmamıştır" ifadelerine yer verildi.

İstanbul, 2013’ün eylül ayında yapılan oylamada, Japonya’nın başkenti Tokyo ve İspanya’nın başkenti Madrid ile yarışmıştı. İlk turu geçen İstanbul, 2020 Olimpiyatları’nın ev sahipliğini, finalde 96 IOC üyesinden 60’ının oyunu alan Tokyo’ya kaybetmişti.

"Diack’ın oğulları, dopingin üstünü örtmek için Aslı Çakır Alptekin’den para istedi"

Raporda ayrıca doping yaptığı gerekçesiyle 8 yıl müsabakalardan men cezası alan 2012 Londra Olimpiyatları şampiyonu Aslı Çakır Alptekin’den, test sonuçlarının üstünü örtmek için para istendiği de yer aldı.

"Lamine Diack’ın oğulları Papa Massata Diack ve Khalil Diack, Aslı Çakır Alptekin’den para isteyerek IAAF disiplin yönetmeliğini çiğnemiştir. Ayrıca biyolojik pasaportta tespit edilen dengesizlikleri örtbas edebileceklerini söyleyerek de suç işlemişlerdir" denilen raporda, Papa Massata Diack’ın, Aslı’nın kulübünden 2 temsilciyle Monaco’da buluşarak önce 650 sonraysa 300 bin avro rüşvet istediği ancak teklifin reddedildiği kaydedildi.
Papa Massata Diack ile İstanbul’da gerçekleşen görüşmede ise Aslı’nın 100 ila 250 bin avro arasında bir meblağı ödemeye razı olduğu ve bunun 35 bin avrosunu da peşin olarak verdiği paylaşıldı.
2013 Mart ayında IAAF, Aslı Çakır Alptekin’in biyolojik pasaportundaki verilerde sapmalar bulunduğunu, Türkiye Atletizm Federasyonu’na (TAF) bildirmiş ve gerekli cezanın uygulanmasını istemişti.

TAF, aynı yıl aralık ayında internet sitesinden yaptığı duyuruda, milli atletin doping kurallarına aykırı hareket etmediğine ve bu nedenle ceza tayinine yer olmadığına karar verildiğini açıklamıştı.

Bunun üzerine IAAF, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesine (CAS) itirazda bulunmuş ve CAS, Aslı’yı, WADA kuralları doğrultusunda 2. kez doping yaptığı gerekçesiyle 8 yıllık cezaya mahkum etmişti.

WADA tarafından görevlendirilen bağımsız komisyonun, "Rusya’nın dopingi desteklediği" sonucuna vardığı ilk raporunun açıklanması sonrası IAAF, ARAF’ın üyeliğini askıya almış ve Rus atletleri geçici olarak müsabakalardan men etmişti. WADA da Moskova Doping Kontrol Laboratuvarı’nın akreditasyonunu askıya almıştı. WADA ayrıca Rusya Dopingle Mücadele Ajansı’nın (RUSADA) faaliyetlerini sürdürmesinin uygun olmayacağını da açıklamıştı.

FANATİK
 
Üst